Náhradná výsadba náhradnej výsadby?

Autor: Rudolf Pado | 16.2.2018 o 6:05 | Karma článku: 5,76 | Prečítané:  748x

Územné plánovanie v slovenskej  samospráve sa vymklo kontrole ako vyplašený kôň cválajúci krajinou. Hlavným cieľom sa stalo čerpať lacné európske peniaze a domáce dotácie, nie dlhodobo a strategický myslieť. 

Každý, kto sadil a staral sa o stromy – na lesnej rúbani  či v civilizačnej džungli mesta, vie, aký kus cesty je potrebné zdolať k vypestovaniu  dospelého stromu. V lese je proti mladému stromčeku burina, zver, klimatické činitele, v meste všetci – vandali, deti, psy či prírodu nenávidiaci neurotici.

Vyrúbové konanie za vyrúbovým konaním sa valí,  náhradné výsadby pripomínajú mnohokrát frašku v zhmotnení pätnásť centimetrového smriečka, ktorého perspektíva prežitia v meste konverguje k nule, dlhodobá starostlivosť o drevinu sa orgánom ochrany prírody (mestom, obcou) nekontroluje.    

V presušenej krajine je udržanie novej výsadby niekedy veľmi problematické, ako sa ukazuje napr. na úseku štátnej cesty Piešťany – Drahovce.  Je preto nepochopiteľným, ak sa pri územnom plánovaní nerešpektujú  danosti miesta, krajina ... a projekty sa kreslia akoby spoza stola.    

Ostatným príkladom je plán rúbania 86 ks stromov z dôvodu budovania cyklotrasy z Martina do Vrútok, pričom ide o náhradnú výsadbu v minulosti vyrúbaných stromov. Zákon o ochrane prírody a krajiny dokonca ani nepozná situáciu náhradnej výsadby za náhradnú výsadbu. Zarážajúce je aj to s akou ľahkosťou sa rozhoduje o výrube, že nikto ani nezafilozofoval  o možnom vykopaní týchto stromov, aj so zemným balom, a ich premiestnení do inej lokality.

Územným plánovaním, ktoré nerešpektuje danosti miesta,  je Slovensko bohato posiate:  výrub krásnych borovíc v Spišskej Novej Vsi taktiež z dôvodu budovania cyklotrasy, výruby pri rekonštrukcii námestia v Pribyline, atď. 

V súčasnosti sa vo veľkom rozdeľujú milióny eur z Integrovaného regionálneho operačného programu na projekty „zlepšovania environmentálnych aspektov v mestách.“  Za európske peniaze sa ide bojovať s dopadom  klimatických zmien na urbanizované prostredie, pričom v mnohých prípadoch bolo predmetné územie premenené na betónovú, asfaltovú či zámkovú púšť práve z európskych peňazí . A Brusel sa len prizerá ...      

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?