reklama

Náhradná výsadba náhradnej výsadby?

Územné plánovanie v slovenskej  samospráve sa vymklo kontrole ako vyplašený kôň cválajúci krajinou. Hlavným cieľom sa stalo čerpať lacné európske peniaze a domáce dotácie, nie dlhodobo a strategický myslieť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Každý, kto sadil a staral sa o stromy – na lesnej rúbani či v civilizačnej džungli mesta, vie, aký kus cesty je potrebné zdolať k vypestovaniu dospelého stromu. V lese je proti mladému stromčeku burina, zver, klimatické činitele, v meste všetci – vandali, deti, psy či prírodu nenávidiaci neurotici.

Vyrúbové konanie za vyrúbovým konaním sa valí, náhradné výsadby pripomínajú mnohokrát frašku v zhmotnení pätnásť centimetrového smriečka, ktorého perspektíva prežitia v meste konverguje k nule, dlhodobá starostlivosť o drevinu sa orgánom ochrany prírody (mestom, obcou) nekontroluje. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V presušenej krajine je udržanie novej výsadby niekedy veľmi problematické, ako sa ukazuje napr. na úseku štátnej cesty Piešťany – Drahovce. Je preto nepochopiteľným, ak sa pri územnom plánovaní nerešpektujú danosti miesta, krajina ... a projekty sa kreslia akoby spoza stola. 

Ostatným príkladom je plán rúbania 86 ks stromov z dôvodu budovania cyklotrasy z Martina do Vrútok, pričom ide o náhradnú výsadbu v minulosti vyrúbaných stromov. Zákon o ochrane prírody a krajiny dokonca ani nepozná situáciu náhradnej výsadby za náhradnú výsadbu. Zarážajúce je aj to s akou ľahkosťou sa rozhoduje o výrube, že nikto ani nezafilozofoval o možnom vykopaní týchto stromov, aj so zemným balom, a ich premiestnení do inej lokality.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Územným plánovaním, ktoré nerešpektuje danosti miesta, je Slovensko bohato posiate: výrub krásnych borovíc v Spišskej Novej Vsi taktiež z dôvodu budovania cyklotrasy, výruby pri rekonštrukcii námestia v Pribyline, atď. 

V súčasnosti sa vo veľkom rozdeľujú milióny eur z Integrovaného regionálneho operačného programu na projekty „zlepšovania environmentálnych aspektov v mestách.“  Za európske peniaze sa ide bojovať s dopadom klimatických zmien na urbanizované prostredie, pričom v mnohých prípadoch bolo predmetné územie premenené na betónovú, asfaltovú či zámkovú púšť práve z európskych peňazí . A Brusel sa len prizerá ... 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu