reklama

Zo štátneho krv netečie

Neďaleko Svidníka. Úprimne rozhorčený rybársky hospodár ukazuje reportérovi navozené odpady na lokalite, ktorej vyčistenie bolo nedávno zadotované Environmentálnym fondom. A predstaviteľ samosprávy sa utápa vo výhovorkách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Reportáž TV Markíza s názvom „Nová namiesto starej“ (20.02.2018), cca 30 000 eur hore komínom ... 

Len v rokoch 2015 a 2016 použilo Ministerstvo životného prostredia SR z Environmentálneho fondu, v rámci aktivity Veľké upratovanie Slovenska, 17 miliónov eur (cca 510 miliónov slovenských korún) na uplácanie neporiadnych t. j. dotovanie čistenia nelegálnych skládok odpadov, za ktoré sú – podľa platného zákona (§15) – zodpovedné obce.

V početných PR výstupoch ministerstvo uvádza: „Envirofond pri vyhodnocovaní žiadostí zohľadňoval sociálno-ekonomické kritériá - nezamestnanosť v regióne, HDP v kraji (% z celoslovenského priemeru), súlad s regionálnymi a európskymi stratégiami a koncepciami, environmentálne kritériá - priorita odstránenia nezákonne umiestneného odpadu vzhľadom na charakter lokality, stupeň rizikovosti miesta s nezákonne umiestneným odpadom s ohľadom na charakter odpadu a funkčno-technické kritériá - spôsob odstránenia nezákonne umiestneného odpadu a opatrenia na elimináciu vzniku miest s nezákonne umiestneným odpadom v budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svidník je názorným – a nie ojedinelým – príkladom toho, ako sa „opatrenia na elimináciu vzniku miest s nezákonne umiestneným odpadom v budúcnosti“ menia len na projektovú frázu zvyšujúcu šance podpory projektu, rovnako ako realita v Bardejove poodhalila mechanizmus dotačného biznisu – keď sa čistia malé vrecká s verejným zdrojov, už sú to zrazu veľké skládky. Slovenskú kreativitu ilustrujú aj príklady z Lozorna,Marcelovej, Poltára ... 

V predotovanej krajine nikoho ani nenapadne skúmať efektivitu vynaložených nákladov v zmysle inej frázy „hodnoty za peniaze“ resp. uvažovať na tým, koľko fotopascí, zaplatených ľudí vykonávajúcich monitoring protispoločenského správania sa v lokálnom merítku ... , mohlo byť za 17 miliónov eur. Do represie sa v tejto krajine nikomu nechce. Táto totiž negeneruje preferencie a želaný volebný výsledok - lokálny či celoštátny. A preto sa na miestnej úrovni úspešne darí malým vagabundom v podobe zákona neznalej tety či prešpekulovaného miestneho podnikateľa. V tieni veľkých zlodejín a bezhodnotovej politiky sa malé kôpky odpadu, nelegálne vyrúbané stromy či ukradnutých pár kráv z poľa ... verbálne zrelativizuje. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Od roku 2012 sa aplikácia TrashOut pohla len smerom k súčasnej vizuálnej aktualizácii (za 58 000 eur?), nie k riešeniu problému s nelegálnymi skládkami (zákonný postup pre ohlasovanie skládok je tu) ... 

Obrázok blogu

TrashOut 2018, po 6 rokoch existencie: 4 984 nahlásených skládok, 1 % vyčistených ...

A máme sa na čo tešiť ďalej.

Plánované zvýšenie poplatkov – od 1. januára 2019 – za ukladanie odpadov na riadené skládky problematiku „boja“ s nelegálne uloženým odpadom nezjednoduší a notorické ohlasovanie skládok, niektorými stále naivnými občanmi, ktorí si len potrebujú odškrtnúť ekočin, prostredníctvom aplikácie TrashOut, ktorej výstupmi sa nikto nikdy nebude zaoberať, tu len vytvára zdanie občianskej spoločnosti západného typu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zo štátneho krv netečie a zdaniť všetkých je jednoduchšie než vyhľadávať a trestať konkrétnych páchateľov. 

P.S:

OZ TATRY sa snaží monitorovať dianie v životnom prostredí, a to na lokálnej i celoštátnej úrovni. Chceme, aby naša práca nebola závislá od nesystémových a často pre kritické mimovládne organizácie nedostupných grantových výziev. Každý občan či slušná firma, ktorá je stotožnená s našou víziou ochrany životného prostredia, nám môže pomôcť vybudovať finančnú nezávislosť formou mesačného finančného daru vo výške, 5, 10, 15 ... eur. Všetky informácie k zadaniu trvalého mesačného príkazu nájdete tu. ĎAKUJEME.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

OZ TATRY bolo taktiež zaregistrované ako prijímateľ asignácie dane za rok 2017 (daňové priznania a ročné zúčtovania v roku 2018) na Notárskom úrade v Liptovskom Mikuláši, Ul. 1. mája č. 54, dňa 10.10.2017, a to notárkou JUDr. Milenou Geškovou.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu