Slovenská národná lanovka?

Autor: Rudolf Pado | 27.2.2018 o 6:07 | Karma článku: 5,50 | Prečítané:  1283x

Potom, čo kapitánovi Dankovi zapišťalo srdce po zimnej olympiáde na Slovensku, znenazdajky Tatry Mountain Resorts (TMR) oprášil návrh na výstavbu novej – trojstĺpovej – lanovky prepájajúcej Skalnaté Pleso s Hrebienkom. Zaujímavá 

... to časová synergia.

Povedané jazykom Stredozeme:  šmahom ruky sme sa presunuli z Helmovho  žľabu - rozumej Demänovskej doliny (1, 2, 3), k Hore osudu - rozumej  do TANAPu, prioritnej to dŕžavy TMR.

Tu sa na odbornom fóre s ušľachtilým názvom „Ekologická doprava – lepšia budúcnosť  Tatier“ prezentovala ďalšia fantazmagória typu Alveg, ktorej cieľom – samozrejme – je vylepšiť  nedokonalú krajinu druhov zvierat a rastlín, TANAP.         

Neďaleko od podhorského, zarastajúceho, záchytného parkoviská, na ktorom za tridsať rokov nestalo ani jediné „zachytené“ auto, na skok od vojnovej zóny EuroCampu FICC, v krajine sezónne preplnených električiek, predseda predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý tvrdí, že ide o zámer v ktorom sa  ekonómia  snúbi s ekológiou a zároveň  moralizuje:  „Tatry sú len jedny a Slovensko má možnosť využiť ich prírodný potenciál, ľudia sem nechodia kvôli lanovkám, ale kvôli prírode a tá lanovka im len umožní, aby mali prírodu blízko. Veríme, že diskusia prebehne odborne, vezmú sa všetky fakty do úvahy, a že vláda naberie odvahu a vyrieši problém zonácie."  Nuž vtáka poznáš po perí a developera podľa už zrealizovaných zámerov.

EuroCampu FICC - vojnová zóna či  podhorie Tatier? (Zdroj: Internet)

Jediným mediálne oponujúcim je tatranský mestský poslanec Róbert Gálfy: „...Keď som sa dozvedel o tomto zámere, dvihlo ma to zo stoličky, pretože mňa veľmi mrzí, že niekto tvrdí, že lanovka vyrieši dopravu vo Vysokých Tatrách. Tento problém máme na stole, musíme ho riešiť, ale v dlhodobom horizonte a nie stavbou jednej lanovky. Tá nám prinesie 12-tisíc ľudí za hodinu na Skalnaté pleso a prinesie ďalšie obrovské parkoviská v intraviláne, kde je už aj tak nedostatok pozemkov. Na celej tejto konferencii ma mrzí, že tu nie je seriózna snaha o riešenie problému, je tu snaha o niečo iné ..." A ďalej ticho ...

Muž, ktorý po tatranskej kalamite v roku 2004 veľkohubo prehlasoval „tam kde bol les, bude znovu les“, Ivan Štefanec  v pozícii Splnomocnenca vlády pre obnovu a rozvoj  Tatier, sa dnes ukrýva v bludisku Európskeho parlamentu. Sľuby sa predsa sľubujú a ...

Názory ľudí, ktorí  desaťročia určujú trendy v Tatrách a každému budovateľskému zámeru minimálne nezavadzajú, ako primátor mesta Vysoké Tatry Ján MokošPeter Chudý pohybujúci sa v cestovnom ruchu Tatier od pravekuJozef Bendžala –  prezident zväzu hotelov  a reštaurácii SR a riaditeľ hotela Patria ... , akosi počuť nie je.  Pričom ide len o malú ukážku tatranských pavučiniek.

Málokto tuší, že len olympijská funkcionárska turistika  a vyvolané investície  kandidatúr dosiahli údajne  výšku cca 250 mil. slovenských korún, že športové sny - úzkej skupinky ľudí - nie sú spojené len s práve pertraktovaným zámerom, ale aj s potenciálnou diaľnicou do Poľska cez Tichu dolinu a tunel popod Kasprov  vrch, aké policajné manévre – za účelom zachytenia demonštrácii  a zabráneniu vylepovania protestných  plagátov či transparentov v tatranskej oblasti – boli organizované, od  Liptovského Mikuláša až po Poprad,  počas Svetovej zimnej univerziády 1999.  Internet si nepamätá, ľudia áno. Demokracia podľa vzoru zarobiť.         

Developeri, šport a politika sú úzko prepojení. A všade tam, kde sa stretne oligarcha, politik a lokálni veksláci, vznikne napokon kšeft.  Preto sa nečudujme, ak o pár rokov obohatí tatranskú panorámu  trebárs Slovenská národná lanovka. Neprebudený  a povrchný národ  znesie všetko.  Aj premenu národného parku na ring peňazí. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?