Slovenská národná lanovka?

Autor: Rudolf Pado | 27.2.2018 o 6:07 | Karma článku: 5,50 | Prečítané:  1271x

Potom, čo kapitánovi Dankovi zapišťalo srdce po zimnej olympiáde na Slovensku, znenazdajky Tatry Mountain Resorts (TMR) oprášil návrh na výstavbu novej – trojstĺpovej – lanovky prepájajúcej Skalnaté Pleso s Hrebienkom. Zaujímavá 

... to časová synergia.

Povedané jazykom Stredozeme:  šmahom ruky sme sa presunuli z Helmovho  žľabu - rozumej Demänovskej doliny (1, 2, 3), k Hore osudu - rozumej  do TANAPu, prioritnej to dŕžavy TMR.

Tu sa na odbornom fóre s ušľachtilým názvom „Ekologická doprava – lepšia budúcnosť  Tatier“ prezentovala ďalšia fantazmagória typu Alveg, ktorej cieľom – samozrejme – je vylepšiť  nedokonalú krajinu druhov zvierat a rastlín, TANAP.         

Neďaleko od podhorského, zarastajúceho, záchytného parkoviská, na ktorom za tridsať rokov nestalo ani jediné „zachytené“ auto, na skok od vojnovej zóny EuroCampu FICC, v krajine sezónne preplnených električiek, predseda predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý tvrdí, že ide o zámer v ktorom sa  ekonómia  snúbi s ekológiou a zároveň  moralizuje:  „Tatry sú len jedny a Slovensko má možnosť využiť ich prírodný potenciál, ľudia sem nechodia kvôli lanovkám, ale kvôli prírode a tá lanovka im len umožní, aby mali prírodu blízko. Veríme, že diskusia prebehne odborne, vezmú sa všetky fakty do úvahy, a že vláda naberie odvahu a vyrieši problém zonácie."  Nuž vtáka poznáš po perí a developera podľa už zrealizovaných zámerov.

EuroCampu FICC - vojnová zóna či  podhorie Tatier? (Zdroj: Internet)

Jediným mediálne oponujúcim je tatranský mestský poslanec Róbert Gálfy: „...Keď som sa dozvedel o tomto zámere, dvihlo ma to zo stoličky, pretože mňa veľmi mrzí, že niekto tvrdí, že lanovka vyrieši dopravu vo Vysokých Tatrách. Tento problém máme na stole, musíme ho riešiť, ale v dlhodobom horizonte a nie stavbou jednej lanovky. Tá nám prinesie 12-tisíc ľudí za hodinu na Skalnaté pleso a prinesie ďalšie obrovské parkoviská v intraviláne, kde je už aj tak nedostatok pozemkov. Na celej tejto konferencii ma mrzí, že tu nie je seriózna snaha o riešenie problému, je tu snaha o niečo iné ..." A ďalej ticho ...

Muž, ktorý po tatranskej kalamite v roku 2004 veľkohubo prehlasoval „tam kde bol les, bude znovu les“, Ivan Štefanec  v pozícii Splnomocnenca vlády pre obnovu a rozvoj  Tatier, sa dnes ukrýva v bludisku Európskeho parlamentu. Sľuby sa predsa sľubujú a ...

Názory ľudí, ktorí  desaťročia určujú trendy v Tatrách a každému budovateľskému zámeru minimálne nezavadzajú, ako primátor mesta Vysoké Tatry Ján MokošPeter Chudý pohybujúci sa v cestovnom ruchu Tatier od pravekuJozef Bendžala –  prezident zväzu hotelov  a reštaurácii SR a riaditeľ hotela Patria ... , akosi počuť nie je.  Pričom ide len o malú ukážku tatranských pavučiniek.

Málokto tuší, že len olympijská funkcionárska turistika  a vyvolané investície  kandidatúr dosiahli údajne  výšku cca 250 mil. slovenských korún, že športové sny - úzkej skupinky ľudí - nie sú spojené len s práve pertraktovaným zámerom, ale aj s potenciálnou diaľnicou do Poľska cez Tichu dolinu a tunel popod Kasprov  vrch, aké policajné manévre – za účelom zachytenia demonštrácii  a zabráneniu vylepovania protestných  plagátov či transparentov v tatranskej oblasti – boli organizované, od  Liptovského Mikuláša až po Poprad,  počas Svetovej zimnej univerziády 1999.  Internet si nepamätá, ľudia áno. Demokracia podľa vzoru zarobiť.         

Developeri, šport a politika sú úzko prepojení. A všade tam, kde sa stretne oligarcha, politik a lokálni veksláci, vznikne napokon kšeft.  Preto sa nečudujme, ak o pár rokov obohatí tatranskú panorámu  trebárs Slovenská národná lanovka. Neprebudený  a povrchný národ  znesie všetko.  Aj premenu národného parku na ring peňazí. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico sa chce vrátiť, preto útočí na médiá

Predseda Smeru chce opäť sprísniť tlačový zákon.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.


Už ste čítali?