Keď dohoria sviečky ...

Autor: Rudolf Pado | 28.2.2018 o 6:09 | Karma článku: 6,00 | Prečítané:  1319x

Keď dohoria sviečky a spustnú námestia, keď titulky novín vyblednú, keď každodenná všednosť pohltí naše životy ... , nastane čas hľadať odvahu – tu a teraz, v sebe. 

„Človek sa musí brániť proti zlu, na ktoré stačí,“ povedal Ján Palach v nemocnici, keď vysvetľoval svoj protest proti okupácii Československa sovietskymi vojskami. A potom zomrel ...  Vraj zbytočne.

Novinár Ján Kuciak sa rozhodol pre konfuciovskú cestu zapaľovania sviečok v tme a hrabania sa v žeravých uhlíkoch faktov. A zabili ho ... Mnohí sú ochotní podpísať, že si za to môže sám.

Dva osudy oddelené priepasťou času. Príbehy ľudí, ktorí  už v mladom veku vzácne pochopili, že život – ten prazvláštny časový úsek medzi narodením a smrťou –  nikdy nenaplní  mešec ligotavých mincí, svetská sláva či nadbytok hedonistických zážitkov. 

Ak je smrť len bránou v čase a Boh kdesi na nebesiach vystavuje každému z nás vysvedčenie, tak sa nebude pýtať na počet áut v garáži, stav bankového konta či luxus príbytku svetského života.  Jeho vševidiace oko bude skenovať naše človečenstvo – koľko míľ sme strávili na tŕnistej ceste, koľko osobných zápasov sme zviedli v mene univerzálneho – čas a priestor – prekračujúceho Dobra. Nebude to o minciach vhodených do pokladničiek kostolov, o kupovaní si odpustenia, ale o životoch obetovaných v prospech Pravdy.

Každý čin – tu a teraz  –  je ako modlitba. Žiadny z nich sa nestráca v obrovskom a stále sa rozpínajúcom Vesmíre.  Sme synovia a dcéry ľudí, ktorí to nikdy nevzdali.  Bojovali sme v Thermopylskej  úžine rovnako ako v rozvalinách Stalingradu, čelili morových epidémiám či prírodným katastrofám, boli sme mučení v komunistických lágroch a vyhladzovaní v nacistických koncentrákoch  ...  Zabíjali  naše telá, ale nikdy nezabili pravdu a odkaz, že zmyslom života je život sám. Prežili sme a v mnohých z nás -  tá schopnosť  bojovať a prežiť - ostala.  Drieme a čaká - ako rytieri v masívne  Sitna - na naše osobné prebudenie.  

Keď dohoria sviečky a spustnú námestia, keď titulky novín vyblednú, keď každodenná všednosť pohltí naše životy ... , nastane čas hľadať odvahu – tu a teraz, v sebe.  

Nezamykať sa za dvere domov, nestrácať kľúče od vlastného svedomia -  lebo história učí, že ak po vás majú prísť, tak napokon aj prídu-, ale zveľaďovať odkaz nielen Jana Palacha a Jana Kuciaka, na akomkoľvek drobnom mieste tejto krajiny, prinášaním svedectiev  o podvodoch, korupcii, klientelizme ... , bez ohľadu na ich veľkosť a aktuálny spoločenský dopad.

Tak ako zrnka piesku – maličké to objekty hmoty – dokážu zadrieť  aj veľké ložisko, tak prehliadanie drobného Zla čineného susedom, starostom, poslancom, docentom ... vedie k postupnému rozpadu spoločenského súkolia.   

Žijeme tu a teraz, tak bojujme tu a teraz. Majme krídla Bielych vrán ...

 

Kříž svůj neseme, pouť je dlouhá
dojdeme, když nám touha
ukáže směr a cíííl

V dlouhém proudu, času se léčí rány
u jedné stejné brány,
sejdem se za pár chvil

Co zbývá, zvednout se když dojdou síly 
děkovat za každou chvíli 
kdy můžem zpívat a hrááát

Vylétnout výš až nad mraky bílé
a nebát se víc, osudné chvíle 
a chránit jak dar 
to vše to co v sobě mááám 
kráčet dál vzdor nástrahááám 

Půjdem, cestami zbrázděnými, 
stopami za sny svými za obzor vzdáléným

V dlouhém proudu času se voný přání
u jedné stejné brány
dojdeme smíření
Co zbývá zvednout se když dojdou síly
děkovat za každou chvíli
kdy můžem zpívat a hrááát

vylétnout výš až nad mraky bílé
a nebát se víc osudné chvíle
a chránit jak dar
to vše to co v sobě mááám
kráčet dál vzdor nástraháááám

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico sa chce vrátiť, preto útočí na médiá

Predseda Smeru chce opäť sprísniť tlačový zákon.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.


Už ste čítali?