Eurofondová šikana malých a korupcia veľkých

Autor: Rudolf Pado | 8.3.2018 o 6:06 | Karma článku: 11,24 | Prečítané:  10452x

K zahraničným grantovým zdrojom EÚ som pričuchol prostredníctvom Švajčiarskeho grantového mechanizmuNórskeho grantového mechanizmu, ktorých riadiacim orgánom je Úrad vlády SR. A nestíhal som sa čudovať ...   

Všade po stole sú porozkladané nastohované hŕby dokumentov.  Zhruba dvadsať kilogramov povinnej a podpornej dokumentácie k ešte nedokončenému projektu za pár desiatok tisíc eur čerpaných počas dvoch rokov. Nad tým všetkým postávajú dvaja sympatickí kontrolóri z Bruselu – nadšení z výsledkov, zaujímajúci sa o každý  projektový výstup – a v ich očiach sa zračí zdesenie. „To je čo ... ?,“  pýta sa jeden z nich islandskou angličtinou.  „Projektová dokumentácia,“ odpovedá naša dobrovoľníčka, ktorá pôsobila v USA, Španielsku, ČR,  Peru, Nórsku a má doktorát z Austrálie. V ten deň som sa dozvedel, že  viac než polovica lajstrov vznikla až na území SR, nikdy neboli požiadavkou Bruselu.

O eurofondoch a iných európskych zdrojoch nemá národ žiadnu predstavu. Je to téma pre pár tisíc zasvätených, iba títo by o tom vedeli rozprávať. Väčšina však bude mlčať. Špekulantom (rôzne eurofondové firmy a „vybavovači“) vyhovuje práve takýto systém a pre tých ostatných je budúce čerpanie dôležitejšie  než poukazovanie na slovenský eurofondový byrokratický kolos, ktorý sa tvári, že nadbytkom produkovaných excelovských tabuliek, metodických pokynov a usmernení  bojuje s korupciou a klientelizmom. Opak je však pravdou. Týmto to len (ne)úspešne zastiera.

Každý váš projektový deň musí byť zdokumentovaný ..., všetko sa krížovo kontroluje ...   

Ak máte to šťastie a prejdete náročným grantovým hodnotením elokovania zdrojov pre mimovládne organizácie, prostredníctvom vytendrovaných sprostredkovateľov,  ktoré predstavujú len omrvinky z celého balíka eurofondových dotácií v príslušnom programovom období, tak vás čaká rana lopatou priamo do ksichtu.

So Zmluvou  o poskytnutí nenávratného finančného príspevku  ..., ktorá vám upiera akékoľvek práva a je zmluvou asymetrickou z hľadiska práv a povinností zmluvných strán, vás zavalia megabajty  Príručky konečného prijímateľa a  excelovských tabuliek  (Zoznam mesačných výdavkov príjemcu na realizáciu projektu, Výkaz práce, Sumarizačný  hárok miezd,  Priebežná správa o projekte ...). K projektu si musíte otvoriť podúčet nakoľko vaše a eurofondové peniaze sa  nesmú pomiešať. A potom začne hra, ktorej meniace sa pravidlá nemáte možnosť ovplyvniť ...

Mesačný výkaz výdavkov s neoprávneným výdavkom vo výške 2,00 € ...

Začiatok projektového obdobia sa napr. posunie o mesiac nakoľko zodpovedný pracovník Úradu vlády SR, ktorý mal zmluvu verifikovať, išiel lyžovať. Ten mesiac vám už k projektu nepridajú.

Systém neustále aktualizuje Príručku konečného prijímateľa a dodatky vás núti  podpisovať so spätnou platnosťou  a aplikovať  na už prebiehajúci projekt  a už vynaložené finančné náklady.

Každý mesiac vypisujete množiace sa počty tabuliek, výkazov ... , až zrazu zisťujete, že výkazníctvo vám zožiera čas potrebný pre realizáciu projektových aktivít. Na riadenie projektu však môžete vynaložiť len 10% projektového času. Rozdiel vám v tabuľkách neuznajú a nepreplatia.  Riadenie tak ide mimo tabuliek a mimo pracovného času, zožiera vám voľný čas a atmosféru v rodine.        

V krajine, v ktorej sú eurofondové kauzy spojené s odtokmi vo výške desiatok miliónov eur, v prípade MVO a malých projektov sa uplatňuje iný meter.  Kontroluje sa, či bolo vydané potvrdenie o vydanom potvrdení  a za hrdelný zločin sa považujú neoprávnené mesačné náklady vo výške 0,24 €, 0,78 € či  2,00 €.

Samostatnou kapitolou je návšteva z Úradu vlády SR, ktorá  – na rozdiel od príchodu ľudí zo Švajčiarska a iných krajín –  má charakter nepriateľskej okupácie. Z áut vystúpia prvoplánovo nasraté Troškové, pokladajúce mimovládne organizácie za spoločenský odpad a zlodejov.  Máme tu smolu, že pôsobíme na strednom Slovensku. Na východ sa im veľmi nechce, je to ďaleko,  a návštevy projektov v Bratislave by vyzerali príliš formálne (ľudia by si mysleli, že nič nerobia). Bónusom je aj blízkosť Tatier, kde sa môžu presunúť a stráviť tu napr. predĺžený víkend, potom, čo vám ho vzali ...   

Počas realizácie predmetných projektov som  nezažil zo strany pracovníkov Úradu vlády SR ani náznak  nadšenia, neprejavili  ani minimálny záujem o impozantné projektové výsledky (aký to rozdiel oproti predraženej propagácii sladkovodných rýb, ktorá bola spojená aj s prednáškami pre školy za 1 000 eur / prednáška) , za ktoré zbierame národné i medzinárodné ceny.  Prišli iba ukázať – kým sú a akú majú moc  - a pohrabať sa v projektovej dokumentácii.

Eurofondy sú systémom na ktorom sa prejavuje choroba celého Slovenska -  odbavovanie sa na drobnostiach a nepodstatnostiach verzus úmyselné prehliadanie korupcie a klientelizmu u veľkých hráčov.

Eurofondy týmto – prostredníctvom naoko vytváranej súťaže a uplatňovania práva na rovnaké zaobchádzanie  – vytvárajú systém znechucovania schopných ľudí, firiem a inštitúcií, ktoré by vedeli európske finančne zdroje pretaviť do merateľnej kvality.

A odpoveďou systému na kritiku je: „ ...  veď ste nemuseli podávať projekt, nikto vás nenútil.“  

Zoznam štvrťročných správ k 23-mesačnému projektu, každá správa je explóziou excelovských tabuliek ...   

    

   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico sa chce vrátiť, preto útočí na médiá

Predseda Smeru chce opäť sprísniť tlačový zákon.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.


Už ste čítali?