Eurofondová šikana malých a korupcia veľkých

Autor: Rudolf Pado | 8.3.2018 o 6:06 | Karma článku: 11,24 | Prečítané:  10476x

K zahraničným grantovým zdrojom EÚ som pričuchol prostredníctvom Švajčiarskeho grantového mechanizmuNórskeho grantového mechanizmu, ktorých riadiacim orgánom je Úrad vlády SR. A nestíhal som sa čudovať ...   

Všade po stole sú porozkladané nastohované hŕby dokumentov.  Zhruba dvadsať kilogramov povinnej a podpornej dokumentácie k ešte nedokončenému projektu za pár desiatok tisíc eur čerpaných počas dvoch rokov. Nad tým všetkým postávajú dvaja sympatickí kontrolóri z Bruselu – nadšení z výsledkov, zaujímajúci sa o každý  projektový výstup – a v ich očiach sa zračí zdesenie. „To je čo ... ?,“  pýta sa jeden z nich islandskou angličtinou.  „Projektová dokumentácia,“ odpovedá naša dobrovoľníčka, ktorá pôsobila v USA, Španielsku, ČR,  Peru, Nórsku a má doktorát z Austrálie. V ten deň som sa dozvedel, že  viac než polovica lajstrov vznikla až na území SR, nikdy neboli požiadavkou Bruselu.

O eurofondoch a iných európskych zdrojoch nemá národ žiadnu predstavu. Je to téma pre pár tisíc zasvätených, iba títo by o tom vedeli rozprávať. Väčšina však bude mlčať. Špekulantom (rôzne eurofondové firmy a „vybavovači“) vyhovuje práve takýto systém a pre tých ostatných je budúce čerpanie dôležitejšie  než poukazovanie na slovenský eurofondový byrokratický kolos, ktorý sa tvári, že nadbytkom produkovaných excelovských tabuliek, metodických pokynov a usmernení  bojuje s korupciou a klientelizmom. Opak je však pravdou. Týmto to len (ne)úspešne zastiera.

Každý váš projektový deň musí byť zdokumentovaný ..., všetko sa krížovo kontroluje ...   

Ak máte to šťastie a prejdete náročným grantovým hodnotením elokovania zdrojov pre mimovládne organizácie, prostredníctvom vytendrovaných sprostredkovateľov,  ktoré predstavujú len omrvinky z celého balíka eurofondových dotácií v príslušnom programovom období, tak vás čaká rana lopatou priamo do ksichtu.

So Zmluvou  o poskytnutí nenávratného finančného príspevku  ..., ktorá vám upiera akékoľvek práva a je zmluvou asymetrickou z hľadiska práv a povinností zmluvných strán, vás zavalia megabajty  Príručky konečného prijímateľa a  excelovských tabuliek  (Zoznam mesačných výdavkov príjemcu na realizáciu projektu, Výkaz práce, Sumarizačný  hárok miezd,  Priebežná správa o projekte ...). K projektu si musíte otvoriť podúčet nakoľko vaše a eurofondové peniaze sa  nesmú pomiešať. A potom začne hra, ktorej meniace sa pravidlá nemáte možnosť ovplyvniť ...

Mesačný výkaz výdavkov s neoprávneným výdavkom vo výške 2,00 € ...

Začiatok projektového obdobia sa napr. posunie o mesiac nakoľko zodpovedný pracovník Úradu vlády SR, ktorý mal zmluvu verifikovať, išiel lyžovať. Ten mesiac vám už k projektu nepridajú.

Systém neustále aktualizuje Príručku konečného prijímateľa a dodatky vás núti  podpisovať so spätnou platnosťou  a aplikovať  na už prebiehajúci projekt  a už vynaložené finančné náklady.

Každý mesiac vypisujete množiace sa počty tabuliek, výkazov ... , až zrazu zisťujete, že výkazníctvo vám zožiera čas potrebný pre realizáciu projektových aktivít. Na riadenie projektu však môžete vynaložiť len 10% projektového času. Rozdiel vám v tabuľkách neuznajú a nepreplatia.  Riadenie tak ide mimo tabuliek a mimo pracovného času, zožiera vám voľný čas a atmosféru v rodine.        

V krajine, v ktorej sú eurofondové kauzy spojené s odtokmi vo výške desiatok miliónov eur, v prípade MVO a malých projektov sa uplatňuje iný meter.  Kontroluje sa, či bolo vydané potvrdenie o vydanom potvrdení  a za hrdelný zločin sa považujú neoprávnené mesačné náklady vo výške 0,24 €, 0,78 € či  2,00 €.

Samostatnou kapitolou je návšteva z Úradu vlády SR, ktorá  – na rozdiel od príchodu ľudí zo Švajčiarska a iných krajín –  má charakter nepriateľskej okupácie. Z áut vystúpia prvoplánovo nasraté Troškové, pokladajúce mimovládne organizácie za spoločenský odpad a zlodejov.  Máme tu smolu, že pôsobíme na strednom Slovensku. Na východ sa im veľmi nechce, je to ďaleko,  a návštevy projektov v Bratislave by vyzerali príliš formálne (ľudia by si mysleli, že nič nerobia). Bónusom je aj blízkosť Tatier, kde sa môžu presunúť a stráviť tu napr. predĺžený víkend, potom, čo vám ho vzali ...   

Počas realizácie predmetných projektov som  nezažil zo strany pracovníkov Úradu vlády SR ani náznak  nadšenia, neprejavili  ani minimálny záujem o impozantné projektové výsledky (aký to rozdiel oproti predraženej propagácii sladkovodných rýb, ktorá bola spojená aj s prednáškami pre školy za 1 000 eur / prednáška) , za ktoré zbierame národné i medzinárodné ceny.  Prišli iba ukázať – kým sú a akú majú moc  - a pohrabať sa v projektovej dokumentácii.

Eurofondy sú systémom na ktorom sa prejavuje choroba celého Slovenska -  odbavovanie sa na drobnostiach a nepodstatnostiach verzus úmyselné prehliadanie korupcie a klientelizmu u veľkých hráčov.

Eurofondy týmto – prostredníctvom naoko vytváranej súťaže a uplatňovania práva na rovnaké zaobchádzanie  – vytvárajú systém znechucovania schopných ľudí, firiem a inštitúcií, ktoré by vedeli európske finančne zdroje pretaviť do merateľnej kvality.

A odpoveďou systému na kritiku je: „ ...  veď ste nemuseli podávať projekt, nikto vás nenútil.“  

Zoznam štvrťročných správ k 23-mesačnému projektu, každá správa je explóziou excelovských tabuliek ...   

    

   

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?