Koho a čo kryjú slovenskí vyšetrovatelia?

Autor: Rudolf Pado | 9.3.2018 o 6:00 | (upravené 26.6.2018 o 15:06) Karma článku: 9,42 | Prečítané:  3363x

Mám toho naozaj plné zuby. Slovenské  policajné hranie sa so slovami úmysel a nedbanlivosť presiahlo hranice únosnosti a zmenilo sa na systematickú a neskrývanú legalizáciu protiprávneho konania, návod ako obchádzať zákony. 

Osoby a obsadenie:  imobilná majiteľka parciel Z.CH., miestny boss a jej známy L.D., pilčík M.T., pracovník MsÚ Liptovský Mikuláš R.S., pracovníčka OÚ Liptovský Mikuláš E.K a OZ LIPA – Liptovskí aktivisti.

Počas októbra 2017 podalo OZ LIPA – Liptovskí aktivisti trestné oznámenie vo veci podozrenia z prečinu Porušovania ochrany stromov  a krov podľa § 306 ods. 1 Trestného zákona, ktoré bolo v ostatných dňoch odmietnuté vyšetrovateľom  OR PZ Liptovský Mikuláš, a to napriek vyčíslenej spoločenskej škode vo výške 10 550 € (ŠOP SR – Správa TANAPu), nakoľko vraj nešlo o úmyselné konanie.       

 Tu sa nestal trestný čin, aj keď zmizlo 13 stromov v spoločenskej hodnote 10 550 € ...

Čo tomu predchádzalo?

E. K. z OÚ Liptovský Mikuláš, odboru starostlivosti o životné prostredie, v Uznesení tvrdí, že sa o výrube drevín v k. ú. Liptovská Ondrašová dozvedela až z podnetu OZ LIPA, ktorý bol na úrad odstúpený z MsÚ Liptovský Mikuláš.

Imobilná majiteľka parcely Z. Ch., žijúca v Žiline, poverila výrubom L.D, ktorý býva v Liptovskom Mikuláši a pozná ho tridsať rokov.  Dohodli sa, že on zabezpečí povolenia na výrub, ako aj samotný výrub.

Miestny boss L.D., známy to z iných liptovskomikulášskych káuz, odovzdal podklady určené k výrubu - podpísané majiteľkou pozemku Z. CH - pilčíkovi M.T., nakoľko sa pripravoval na pobyt v zahraničí. Podľa Uznesenia sa L.D. ďalej o výrub nezaujímal.

Pilčík M.T. sa stretol, podľa Uznesenia,  4-krát s pracovníkom  MsÚ  Liptovský Mikuláš, odboru životného prostredia a dopravy  R. S., ktorý mu – podľa výpovede povedal: „... pokiaľ sa jedná o náletové dreviny a stromy pod 40 cm v obvode,  tak súhlas na výrub  nie je potrebný ...“  M.T. vypílil dreviny na ktoré nebol potrebný súhlas. Na parcele ostali tri zdravé stromy a štyri poškodené „sucháre.“  M.T v zápisnici tvrdí, že R.S mu ďalej povedal: „... že na tie tri zdravé povolenie určite potrebuje a na sucháre povolenie nie je potrebné ...,“  a ďalej tvrdí, že „ ... R. S. mu nepovedal, že výrub suchárov musí orgánu ochrany prírody doručiť do 5 dní od realizácie  výrubu ...“  M.T. vyrúbal „sucháre“ bez povolenia a oznámenia,  následne vypísal  žiadosť o výrub troch zdravých jaseňov a zaplatil správny poplatok 10 €. Do hry opäť vstupuje pracovníčka OÚ Liptovský Mikuláš, odboru starostlivosti o životné prostredie, pani Č., od ktorej sa M. T. dozvedel, že potrebuje povolenie aj na výrub krovitých porastov nad 10m2. M. T tvrdí:  „... pán R. S z MsÚ Liptovský Mikuláš mi povedal, že sú to náletové dreviny a na tieto povolenie nie je potrebné ...“  Toľko rešerš z ôsmych strán Uznesenia vyšetrovateľa.

A sme opäť na začiatku príbehu: skutok nie je trestným činom, nikto za nič nenesie zodpovednosť,  13 stromov v spoločenskej hodnote 10 550 € je vyrúbaných. A život ide ďalej ...

Stalo sa tak v minulosti v Smrečanochdekapitácia nádherných líp odborne nespôsobilou osobou, teraz v Liptovskom Mikuláši. A deje sa tak po celom Slovensku.  Takto vyzerá slovenský boj s environmentálnou kriminalitou. Úmysel či nedbanlivosť ...???

  

P.S:

A len tak na okraj, čo baví niektorých príslušníkov spolku „pomáhať a chrániť“, aj počas týchto smutných dní   ...

... prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko hovorí o pomeroch v krajine a apeluje na občanov ...

 

Doplnené dňa 26.06.2018

                   

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?