Keď sa skončí táto noc ...

Autor: Rudolf Pado | 14.3.2018 o 6:00 | Karma článku: 7,41 | Prečítané:  1898x

Hlava systému – Robert Kaliňák – odstúpila, ale systém pretrval. Nitky sú naďalej zosnované v pavučinkách vzťahov, zvyk je stále železnou košeľou a ani prípadný nový náter na autách „pomáhať a chrániť“ nezmení prístup polície k ob

Občianske protesty rezonujú Slovenskom.  Na námestiach sa čítajú požiadavky. Medzi nimi však žiaľ chýba jedna zásadná - systémová, a to odpolitizovanie polície, od posledného obvodného oddelenia až po samotné Ministerstvo vnútra SR.  Táto je dôležitá najmä z dôvodu, že ani súčasní opoziční lídri - v týchto pohnutých časoch - o nutnosti odpolitizovania polície ako systémovej zmene, nehovoria.

Možno preto, lebo  SaS,  OĽaNO, ako aj poslanci NOVA, ktorí boli súčasťou pravicovej koalície v rokoch  2010-2012, tak nespravili a ani sa o to nepokúsili.  Práve naopak, aj ich nominácie do kľúčových pozícií  v polícii boli straníckou okupáciou.  SMER iba pokračoval v nastolenom trende.

Pád hlavy systému neznamená jeho zmenu! Vyšetrovatelia nezačnú odrazu vyšetrovať, policajti sa nezmenia na skupinu ľudí aktívne vyhľadávajúcich prečiny a trestné činy v teréne (a napr. environmentálna kriminalita je práve o tom) nečakajúc na otravné podania od občanov a občianskych aktivistov, ktoré byrokraktický prežujú na: „... skutom nie je trestným činom, ... skutok je trestným činom, ale ...“       

Hydra žije ďalej, stratila len najväčšiu hlavu. Ostatné hlavy môžu naďalej beztrestne vynášať informácie, našepkávať, ovplyvňovať ... kryť Našich a šikanovať občiansku spoločnosť.  

V polícii a štátnej službe by mali pracovať najlepší ľudia, ktorí aj s vedomím nie ideálneho platového ohodnotenia, sú ochotní vložiť svoj život do zápasu o dobre spravovaný štát prostredníctvom  rozhodovacieho prístupu padni komu padni.  Nepochybujem o tom, že takýto ľudia a takýto systém  budú zdieľať našu úctu a prestanú byť terčom hnevu či ľudových vtipov.

Keď sa skončí táto noc, je čas na nový úsvit. Štátnozamestnaneckú šancu pre slušných, vzdelaných a rozhľadených ľudí. Alebo povedané inými slovami: nedostatočné vzdelanie sa dá vždy doplniť, nedostatok záujmu a morálky však nie.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?