Je čas na občiansky odpor

Autor: Rudolf Pado | 28.3.2018 o 6:09 | Karma článku: 6,93 | Prečítané:  1500x

Ľudia majú obrovskú moc, ktorú si odmietajú uvedomiť. Nie je to moc plných námestí, je to moc aktívnych skutkov. Moc založená na tých istých procesných úkonoch či zákonných lehotách, ktoré používajú úrady a inštitúcie proti nám.      

Mnohí si to nepripúšťajú, ale sme vo vojne. Vojne bez výstrelov, zákopov, uniformovaných príslušníkov silových zložiek ..., vojne o podobu štátu (už koľkej?). A máme dve možností: buď necháme hnev námestí rozplýnuť sa v čase, ako sa to stalo v prípade Gorila, alebo jeho energiu pretavíme do občianskeho odporu vyššej kvality. Je nás tak veľa, že v podstate nemôžeme prehrať, stačí si iba zvoliť osobný cieľ a vytrvať, vytvárať siete, zdieľať skúseností a poznatky.   

Každý z nás vidí okolo seba niečo, čo mu vadí. Poškodzovanie životného prostredia, rozkrádanie mesta, obsadzovanie dôležitých postov rodinnými  príslušníkmi pána Dôležitého či pani Nenahraditeľnej. Môžeme sa na to pozerať s presvedčením aj tak sa nič nezmení alebo môžeme konať. Spoločenská zmena nie je o voľbách, je viac o tom čo sa odohráva – tu a tam – v medzivolebnom období, o permanentnom záujme ľudí, ktorých voláme aktivisti, o veci verejné. Potenciálneho aktivistu vidíte každý deň v zrkadle. Nie sú na to potrebné školy či rekvalifikácie, stačí iba záujem a čas.

O tom, ako sa angažovať v životnom prostredí, som už písal. Pár veci len zdôrazním. Ak chcete poukázať na konanie právnickej osoby obráťte sa na Slovenskú inšpekciu životného prostredia (SIŽP). Upozorňujem, že SIŽP kontroluje len zákonnosť konania a udeľuje sankcie, ak chcete, aby sa daný stav zmenil (termínované vykonanie nápravných opatrení), svoj podnet adresujte OÚ – odboru starostlivosti o životné prostredie. Tu môžete riešiť nelegálne skládky odpadov, výskyt invazívnych druhov rastlín, vypúšťanie žúmp či iné poškodzovanie kvality vody vo vodnom  recipiente ... Odporúčam podnet zaslať písomne a doporučenou formou resp. odovzdať v podateľni.              

Veľmi rozšíreným nešvárom Slovenska sú nelegálne skládky odpadov. Vzor podnetu a „registračný list“ nájdete tu. Stačí sa prejsť katastrálnym územím v ktorom žijete, zmapovať a podať, aby sa úrad nemusel celé roky tváriť, že o tom nevedel. V prípade, že do toho nechcete ísť osamelo, ozvite sa, dohodneme sa na spolupráci.  

Ak úrad  dlhodobo nekoná, realizuje rôzne obštrukcie, tak tu máme Trestný zákon a prečiny Zneužívanie právomoci verejného činiteľa (§ 326) a Marenie úlohy verejným činiteľom (§ 327). Nič tak nedokáže rozhýbať zatuchlé úradnícke rybníčky ako trestné oznámenie.             

Anonymnou, rýchlou a veľmi pohodlnou formou oznámenia toho čo sa deje či nedeje v životnom prostredí vo vašom okolí,  priamo ministrovi,  je Envirošpión.

Ak ste odhodlaná lokálna partia a chcete sa životnému prostrediu venovať systematický, tak si založte občianske združenie. Návod je tu. Po roku získavate výhodu účastníka správnych konaní na úradoch (§ 83 ods. 6 zákona o ochrane prírody a krajiny) pri rozhodovaní napr. o výruboch stromov, investičných zámeroch ...  Stačí na príslušný úrad  napr. OÚ (odbor starostlivosti o životné prostredie) alebo obec raz podať predbežnú žiadosť a potom sa do jednotlivých konaní prihlasovať: Združenie podľa odseku 3 môže formou predbežnej žiadosti písomne požiadať orgán ochrany prírody o účasť v bližšie nešpecifikovaných správnych konaniach, ktoré tento orgán v budúcnosti začne alebo v súčasnosti vedie, a v ktorých môžu byť dotknuté záujmy ochrany prírody a krajiny chránené týmto zákonom. Žiadosť musí obsahovať najmä názov združenia, jeho sídlo, identifikačné číslo, meno a priezvisko osoby oprávnenej konať v mene združenia a určenie konania, o ktorého začatí chce byť združenie upovedomené; prílohou k žiadosti musia byť stanovy preukazujúce predmet činnosti podľa odseku 3.“   

Informácie o rôznych investičných zámeroch nájdete na Enviroportály (môžete filtrovať podľa okresov, stavu danej veci ...) alebo ich môžete získavať prostredníctvom zákona o slobodnom prístupe k informáciám (to platí aj pre agilných jednotlivcov a aj informácie mimo oblasti životného prostredia). Všetky informácie a vzory nájdete tu.      

Môžete iniciovať petičné akcie a v prípade zastrašovania rôznymi verejnými funkcionármi sa aj efektívne brániť. 

Vo všeobecnej rovine – netýka sa to len životného prostredia – môžete podnety a materiály zasielať cestou Generálnej prokuratúry SR. Veď pán generálny prokurátor sľúbil rozpútať peklo.

Zaujímavé kauzy a informácie zasielajte aj mienkotvorným médiám. Verte, že za habkaním hovorcov a papagájovaním troch viet sa skrýva obyčajný ľudský strach z toho, že sa na to prišlo a spustí to lavínu.

Je čas hovoriť o rozdeľovaní komunálneho léna, o hniezdach prezamestnanosti v podobe rôznych rezortných inštitúcií v  školstve, zdravotníctve, životnom prostredí, o politickom obsadzovaní štátnych úradov, o nevyšetrujúcich vyšetrovateľoch, o stalinistických prokurátoroch a sudcoch požívajúcich nadštandardnú spoločenskú ochranu, o rodinkárstve na vysokých školách a úväzkoch pre úväzky, o eurofondových dojičkách, o nedotknuteľných lokálnych podnikateľoch stojacích nad zákonmi ... To všetko dokopy vytvára frustrujúci marazmus tejto krajiny.       

Kontakty na GP SR na ktorých iste oduševnene čakajú na názory a podnety od občanov 

Táto krajina nepatrí politikom a nie je povinnosťou žiadneho občana vstupovať do politickej strany – ako sa nám to snaží nahovoriť pán Andrej Danko – aby sa mohol tvrdo a nekompromisne angažovať. Momentom voľby neodovzdávame – na štyri roky – vlastné vedomie upadajúc do občianskeho bezvedomia. Neodovzdávame právo na názor, informácie, rovnaké zaobchádzanie, ba dokonca i právo postaviť sa na odpor.    

Všetky existujúce štátne orgány a inštitúcie sa najviac boja toho, že občianska angažovanosť sa stane spoločenskou normou a prestane byť štatistickou odchýlkou.

OÚ – odbory starostlivosti o životné prostredie sa desia momentu v ktorom sa v každom  okrese nájde pár stoviek ľudí túlajúcich sa krajinou a na stôl im budú denno-denne pristávať desiatky podnetov na porušovanie zákonov (skládky, výruby, voda ...).

GP SR netúži po stovkách oznámení na malých regionálnych zlodejov, ktorí si sprivatizovali verejný priestor a jeho zdroje. 

Žiadna slovenská obec nie je pripravená na prívalovú vlnu desiatok žiadostí o informácie a hrabanie sa občanov v projektoch a faktúrach.

A posledné čo potrebujú vysoké školy sú študenti, ktorým začne principiálne vadiť kvalita vzdelávania zabezpečovaná protežovanými a rodinne prepojenými, všade a nikde sa vyskytujúcimi, pedagógmi v prostredí účelových čistiek na katedrách.           

Stotisíc ľudí na námestiach je ohromujúcim číslom, ale stotisíc ľudí kutrajúcich v teréne, stotisíc ľudí s očami zavesenými na obecných weboch či s tancujúcimi prstami na klávesniciach počítačov ... predstavuje zničujúcu silu. Šanca poraziť štát jeho vlastnými prostriedkami je viac než reálna. 

Mladým ľuďom na prednáškach hovorím o tom, že aj lavína je len dohoda snehových vločiek - na vrchole hory - o spoločnom postupe. O pridávaní sa ďalších a ďalších snehových vločiek do spoločenstva lavíny ... A rovnakú silu predstavuje angažované občianstvo. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?