Všetci za dravce

Autor: Rudolf Pado | 13.4.2018 o 9:45 | Karma článku: 4,02 | Prečítané:  577x

Od 5. marca do 4. apríla 2018 bolo na Slovensku odhalených šesť prípadov otráv chránených druhov, pri ktorých zahynulo 47 dravcov. Ich spoločenská hodnota je spolu 79 290 eur.

Ide o doposiaľ najväčšie odhalenie týchto nelegálnych aktivít u nás, a pritom je to iba špička ľadovca - skutočných obetí je oveľa viac.

V uvedenom období boli riešené prípady pri obciach Lakšárska Nová Ves, Branč, Kolíňany, Tvrdošovce, Solčany. Otrávený bol jeden orol kráľovský, šesť orliakov morských, tridsať tri myšiakov lesných, tri kane močiarne a jeden krkavec.

Na zistený stav reaguje petícia „Všetci za dravce – iniciatíva  za chránené druhy,“  ktorej signatári prehlasujú:

- Považujeme vtáctvo, vrátane dravcov, za nenahraditeľnú, podstatnú a neoddeliteľnú súčasť slovenskej prírody.

- Chceme, aby mohlo vtáctvo v našej krajine slobodne hniezdiť, vychovávať mláďatá, nachádzať potravu, odpočívať.

- Bezpodmienečne odsudzujeme prípady otráv a akékoľvek iné úmyselné skutky, ktorých dôsledkom je usmrtenie, či zranenie chránených druhov vtáctva.

- Pripájame sa k výzve kompetentným orgánom na prijatie opatrení za účelom vyšetrenia zločinov proti chráneným druhom, obvinenie a spravodlivé odsúdenie páchateľov.

- Apelujeme na slušných a poctivých ľudí: „Prehovorte, postavte sa za správnu vec a pomôžte predísť ďalším úmrtiam nevinných obetí!“

- Žiadame zmenu vnímania dravcov či krkavcovitých druhov ako škodnej zveri a zohľadnenie aktuálnych vedeckých poznatkov, potvrdzujúcich význam vtáctva pre ľudstvo.

Petícia má aktuálne vyše 3 600 podporovateľov, medzi ktorých môžeš patriť aj Ty.

Aktivisti zároveň žiadajú verejnosť, najmä v čase protestov Za slušné Slovensko, aby si všímali čo sa deje na poliach a lúkach okolo ich bydliska a všetky podozrivé aktivity hlásili.

Nelegálne činnosti, ktorých obeťami sú, alebo môžu byť aj chránené druhy, nahláste tu, alebo na birdcrime@dravce.sk, resp. na telefónne čísla 0903 219 524 a  0903 768 394.

Otrávená samička orla kráľovského Petényi (Foto: Stano Kováč, Zdroj: www.dravce.sk)   

Dravce sú prirodzenou, dôležitou súčasťou slovenskej prírody, ich negatívny vplyv na populácie drobnej poľovnej zveri nebol nikdy vedecky preukázaný.

Dravé vtáky zmierňujú vplyv drobných hlodavcov, ktoré sú považované za škodcov poľnohospodárskych plodín. Patrí sem najmä hraboš, ten tvorí významnú zložku potravy tzv. myšolovných druhov. Tieto druhy majú svoju obľubu v „myšiach“ dokonca zakotvenú v názve – myšiak lesný, sokol myšiar, myšiarka ušatá, myšiarka močiarna. Každý z týchto dravcov môže za rok zachrániť až 1,5 tony obilia, pretože skonzumuje toľko hrabošov, ktoré by takýto objem plodiny zničili. Uvedomuje si to stále väčší počet farmárov, s ktorými spolupracujeme pri zavádzaní takzvanej biologickej ochrany – rozmiestňujme búdky pre dravce v okolí ich polí. Zabíjanie dravcov má teda aj iný rozmer, chýbajú nám ako pomocníci pri ochrane plodín.

Prítomnosť vtáctva v krajine je ukazovateľom zdravšieho prostredia, pomáhajú nám nájsť a vďaka významu lokality aj zachovať skutočne vzácne územia, s obrovským významom aj pre človeka. Mnohé dravce plnia v prírode dôležitú sanitárnu/čistiacu funkciu – živia sa uhynutými živočíchmi, čím sa starajú o ich odstránenie z krajiny a prispievajú k tomu, aby sa nešírili nákazy. Prednostne ulovia choré či zranené jedince a sú dôležitým vrcholovým článkom potravného reťazca.

Ďalšie informácie o ochrane dravcov na Slovensku nájdete tu.

Ďakujeme za zdieľanie týchto informácií a akúkoľvek pomoc, ktorá povedie k dolapeniu páchateľov týchto ohavných činov a k zlepšeniu vnímania postavenia dravcov v životnom prostredí.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?