Alino a iné magické tvory

Autor: Rudolf Pado | 7.5.2018 o 6:07 | Karma článku: 3,94 | Prečítané:  1224x

Za každou reálnou zmenou vždy stoja konkrétni ľudia. Ich iniciatíva a nápady, ich čas a energia. To ostatné je o mágií trpezlivosti, systematickosti, vysvetľovania a odhodlania.     

Alino je kamarát z Vesmíru, ktorý pre prežitie potrebuje špeciálnu hliníkovú potravu, ktorú mu pripravujú žiaci škôl. Hliníkové halušky sa pripravujú z viečok od mliečnych výrobkov, rybacích šalátov, hliníkových obalov syrov. K príprave hliníkových guliek potrebujete obaly z čokolád a potravinárskych hliníkových fólií a pri hliníkových pagáčikoch sú hlavnými ingredienciami hliníkové obaly paštét, nápojov a vrchnákov.

Vedeli ste, že recykláciou 1 ks hliníkovej plechovky a fólie usporíme toľko energie, koľko potrebujeme na prevádzku televízora, alebo počítača počas troch hodín?  Ak sa radi bicyklujete, tak by ste mali vedieť, že na výrobu jedného bicykla je potrebných 670 kusov hliníkových plechoviek.

Projekt Alino koordinovaný rovnomennou neziskovou organizáciou sa snaží riešiť zber drobného potravinárskeho hliníka. Mentormi projektu sú napr. cyklista Peter Sagan, grafický dizajnér a vysokoškolský pedagóg Marcel Benčík, spisovateľ Daniel Hevier, majstri Slovenska v triale Erika a Samuel Hlavatý. Dušou projektu je Marián Beniač, bývalý manažér Ryba Žilina, a.s.

Projekt je zatiaľ realizovaný na školách v Žiline, Orave a Kysuciach s tendenciou rozširovania sa do ďalších regiónov Slovenska. V prípade záujmu o spoluprácu vo vašom regióne kontaktuje Alina.

Ďalšou lastovičkou podporujúcou obehové hospodárstvo je spoločný projekt Nadácie Ekopolis, CEEV Živica, Inštitútu cirkulárnej ekonomiky, Priateľov Zeme – SPZ a hlavného partnera CURAPROX – EkoAlarm.

Cieľom projektu je zavedenie systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách. Školy okrem samotných košov na triedený zber odpadov dostanú aj pravidelný servis (lektorovanie, mentorovanie, materiály a pod.) a finančnú podporu na realizáciu svojich aktivít v téme.

Do pilotného ročníka projektu bolo odbornou porotou vybraných 200 škôl, ktoré na základe vyplneného dotazníka organizátori zaradili do jednej zo štyroch testovacích kategórií projektu. Ambíciou projektu je do roku 2023 zriadiť zber triedeného odpadu na všetkých materských, základných a stredných školách na Slovensku. 

Na Slovensku sa ročne predá viac ako 3 milióny zubných kefiek CURAPROX. Tie po použití skončia na skládkach alebo v spaľovniach odpadov. Preto CURAPROX vo svojich Smile Shopoch zbiera použité zubné kefky. Následne z nich vyrába koše na triedený zber odpadu, ktoré daruje slovenským školám.

Kontakt na projekt sa nachádza tu.

Srdcovkou ministra životného prostredia SR Lászlá Sólymosa je projekt Triedim, triediš, triedime ..., ktorého  pilotný ročník bol odštartovaný v roku 2017 so zapojením 962 tried. Aktuálne je do projektu zapojených 295 škôl. Pri projekte sú nejasné zdroje jeho financovania.

Facebookova stránka projektu sa nachádza tu.

Po veľkej novele zákona o odpadoch a vytvorení organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV) je povinnosťou týchto subjektov – v zmysle príslušnej vyhlášky (§ 7) – zabezpečovať bezplatné propagačné a informačné aktivity v oblasti triedenia odpadov, a to na úrovni každej obce. Kvalita tejto činnosti je nedostatočná, personálne a finančne poddimenzovaná a existujú značne rozdiely v aktivitách jednotlivých OZV (napr. ENVI-PAK, a.s.). Zoznam OZV pre obaly sa nachádza tu, komplexný zoznam tu.      

Najväčším problémom environmentálnej výchovy na Slovensku, a to nielen v oblasti odpadového hospodárstva, je jej roztrieštenosť, nekoordinovanosť a najmä neschopnosť zaplatiť ľudí v regiónoch (v roku 2004 bol pomer stredísk environmentálnej výchovy Slovenská republika /  Česká republika 4 : 11, do roku 2014  sa tento pomer zmenil na 4 : 120), ktorí majú skúseností, rétorické a organizačné schopností, i nadštandardný dar zaujímavým spôsobom prezentovať odborne zložité či pre mladých ľudí nezáživné témy.  

 

 

 

     

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?