Liptovský Mikuláš, naozaj opozícia?

Autor: Rudolf Pado | 28.6.2018 o 13:58 | (upravené 29.6.2018 o 9:32) Karma článku: 3,08 | Prečítané:  1270x

V severnej bašte SMER–SD v Liptovskom Mikuláši sa už mesiace rozohráva falošná to hra na opozíciu, ktorá je len neúprimným zápasom o moc a budúce verejné zákazky. Aj preto nie je koho voliť.   

O post primátora a mestských zastupiteľov sa tu viac či menej otvorene, po kluboch, krčmách, v prítmí ulíc, na sociálnych sieťach, spriadajúc jemné pavučinky, bijú dve záujmové skupiny túžiace zbaviť žezla moci smeráckeho primátora Blcháča, kedysi to elitného člena materskej strany.         

Prvá z nich, za ktorou stoja miestni oligarchovia, sa zgrupuje okolo OZ Za čistý a zdravý Liptov, kde pred časom došlo k palácovému prevratu a vyhodeniu časti zakladajúcich členov. Títo následne vytvorili OZ LIPA – Liptovskí aktivisti. Pod kuratelou bývalého hovorcu Harabina a následne primátora Blcháča sa neschopnosť niečo konštruktívne realizovať nahrádza koordinovaným a anonymným disovaním členov OZ LIPA a ďalších výrazných osobností mesta na sociálnych sieťach a pod blogmi Sme. Na viac sa totiž títo ľudia nezmôžu.

Druhá skupinka, vykazujúca aspoň základné znaky organizovanosti a za ktorou je cítiť ľahký to rukopis bývalého niekoľkonásobného primátora Alexandra Slafkovského (SDKÚ-DS), pravicového to muža záujmov, sa zgrupila okolo súčasného poslanca MsZ Liptovský Mikuláš Vincenta Kultána, ktorý aktuálne oznámil kandidatúru za primátora mesta, potom čo najprv vyslal medzi ľudí paškvil s názvom Nový Mikuláš.  

Rétorické cvičenie spojené s oznámením kandidatúry - uprostred frekventovanej ulice - bolo po okraj naplnené vzájomným pochlebovaním si, slovami o slušnosti, zmene ... Naozaj? Naozaj táto opozícia je zárukou zmeny, slušnosti, nasadenia v prospech ľudí, efektívneho spravovania verejných zdrojov ...??? Len jeden príklad.     

Nepoznám začiatok tohto príbehu, ktorý sa začal odvíjať okolo roku 2014, preto pôjde o fikciu. V uvedenom období na mne neznámom mieste Liptovského Mikuláša dostala dovtedy občiansky neviditeľná Anna Dvorščáková, rod. Rázusová ponuku – pravdepodobne od Jozefa Repaského (KDH, vo voľbách do VÚC Šanca), bývalého viceprimátora mesta Liptovský Mikuláš – a jej fotka sa ocitla na kandidátke pravicových strán (SDKÚ-DS, KDH, NOVA). A nakoľko voľby sa neriadia algoritmom rozumu a zhodnocovania osobných príbehov kandidátov, vstúpila na pôdu MsZ Liptovský Mikuláš poraziac skúsených straníckych pardalov i kandidujúcich novicov.

V priebehu nasledujúcich rokov – transformujúc sa pod krídla koalície OĽaNO, SAS, KDH, OKS, NOVA – zaznamenala nevídanú kariéru. K mandátu poslankyne MsZ Liptovský Mikuláš pridala mandát vo VÚC Žilina a riaditeľské miesto v OA Liptovský Mikuláš. Tu by mohol príbeh končiť, ale ...

... dôležitejšie je to, čo sa odohráva mimo zastupiteľstva a tlačových vyhlásení.

Keď nestačí jedna funkcia a je tu nový výťah nahor ...  

Poslankyňu Dvorščákovú som pravidelne – od jari 2015  – informoval o mojich odborných názoroch na jednotlivé materiály predkladané na rokovania MsZ Liptovský Mikuláš. Uvedomoval som si úskalia opozičnej menšiny v zastupiteľstve, ale veril som, že napriek tomu dôjde k razantnému zastupovaniu záujmov občanov, ktoré by malo byť typické práve pre opozíciu. Naša komunikácia ustávala časom a zistením, že v zastupiteľstve sa pri hlasovaniach stále ťažšie rozoznáva vládnuca koalícia od opozície. Tzv. opozícia nemala názor – zdržala sa – ani pri hlasovaniach o závažných témach, hlasovala za dokumenty plné nezrovnalostí a chýb, za zámery spojené s plytvaním verejných finančných zdrojov. Budúce zvolenie a vyvažovanie záujmov rôznych skupín sa stalo dôležitejším než principiálne postoje v otázkach financovania športu či životného prostredia. Zásadným momentom pre mňa bolo hlasovanie poslankyne Dvorščákovej za experiment „toalety pre psov,“  za 25 tisíc eur, poznajúc môj odborný názor na danú vec. A odvtedy to išlo dolu vodou ...                                   

Pani budúca viceprimátorka Dvorščáková je vraj nositeľkou zmeny. Od 06. júna 2018 od nej očakávam odpoveď na jednoduchú otázku: „Čo si mám upratať pred vlastným prahom?“ Neodpovedanie na e-maily a vyhýbanie sa nepríjemným otázkam a temam je typickou vlastnosťou väčšiny mestských poslancov, a to bez ohľadu na farbu trička.       

Od akejkoľvek opozície v ktoromkoľvek meste očakávam, že podnety, trestné oznámenia ... za ňu nebudú podávať občianski aktivisti  a občianske združenia, ako je tomu v Liptovskom Mikuláši praktický pri všetkých kauzách (Háj – Nicovô, orezyvýsadba zelene v meste, MVE, kompostovanie BRO ...) a jej kandidáti sa budú len vyhovárať, vykecávať, bezducho stláčať tlačidlá hlasovacieho zariadenia a konšpirovať na sociálnych sieťach. Kandidovať pre riadok v životopise a akýsi spoločenský honor je také slovenské, ale rozmýšľajúcich ľudí k voľbám nedostane.  

    

 

 

 

 

 

      

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico sa chce vrátiť, preto útočí na médiá

Predseda Smeru chce opäť sprísniť tlačový zákon.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.


Už ste čítali?