Liptovský Mikuláš, naozaj opozícia?

Autor: Rudolf Pado | 28.6.2018 o 13:58 | (upravené 29.6.2018 o 9:32) Karma článku: 3,08 | Prečítané:  1283x

V severnej bašte SMER–SD v Liptovskom Mikuláši sa už mesiace rozohráva falošná to hra na opozíciu, ktorá je len neúprimným zápasom o moc a budúce verejné zákazky. Aj preto nie je koho voliť.   

O post primátora a mestských zastupiteľov sa tu viac či menej otvorene, po kluboch, krčmách, v prítmí ulíc, na sociálnych sieťach, spriadajúc jemné pavučinky, bijú dve záujmové skupiny túžiace zbaviť žezla moci smeráckeho primátora Blcháča, kedysi to elitného člena materskej strany.         

Prvá z nich, za ktorou stoja miestni oligarchovia, sa zgrupuje okolo OZ Za čistý a zdravý Liptov, kde pred časom došlo k palácovému prevratu a vyhodeniu časti zakladajúcich členov. Títo následne vytvorili OZ LIPA – Liptovskí aktivisti. Pod kuratelou bývalého hovorcu Harabina a následne primátora Blcháča sa neschopnosť niečo konštruktívne realizovať nahrádza koordinovaným a anonymným disovaním členov OZ LIPA a ďalších výrazných osobností mesta na sociálnych sieťach a pod blogmi Sme. Na viac sa totiž títo ľudia nezmôžu.

Druhá skupinka, vykazujúca aspoň základné znaky organizovanosti a za ktorou je cítiť ľahký to rukopis bývalého niekoľkonásobného primátora Alexandra Slafkovského (SDKÚ-DS), pravicového to muža záujmov, sa zgrupila okolo súčasného poslanca MsZ Liptovský Mikuláš Vincenta Kultána, ktorý aktuálne oznámil kandidatúru za primátora mesta, potom čo najprv vyslal medzi ľudí paškvil s názvom Nový Mikuláš.  

Rétorické cvičenie spojené s oznámením kandidatúry - uprostred frekventovanej ulice - bolo po okraj naplnené vzájomným pochlebovaním si, slovami o slušnosti, zmene ... Naozaj? Naozaj táto opozícia je zárukou zmeny, slušnosti, nasadenia v prospech ľudí, efektívneho spravovania verejných zdrojov ...??? Len jeden príklad.     

Nepoznám začiatok tohto príbehu, ktorý sa začal odvíjať okolo roku 2014, preto pôjde o fikciu. V uvedenom období na mne neznámom mieste Liptovského Mikuláša dostala dovtedy občiansky neviditeľná Anna Dvorščáková, rod. Rázusová ponuku – pravdepodobne od Jozefa Repaského (KDH, vo voľbách do VÚC Šanca), bývalého viceprimátora mesta Liptovský Mikuláš – a jej fotka sa ocitla na kandidátke pravicových strán (SDKÚ-DS, KDH, NOVA). A nakoľko voľby sa neriadia algoritmom rozumu a zhodnocovania osobných príbehov kandidátov, vstúpila na pôdu MsZ Liptovský Mikuláš poraziac skúsených straníckych pardalov i kandidujúcich novicov.

V priebehu nasledujúcich rokov – transformujúc sa pod krídla koalície OĽaNO, SAS, KDH, OKS, NOVA – zaznamenala nevídanú kariéru. K mandátu poslankyne MsZ Liptovský Mikuláš pridala mandát vo VÚC Žilina a riaditeľské miesto v OA Liptovský Mikuláš. Tu by mohol príbeh končiť, ale ...

... dôležitejšie je to, čo sa odohráva mimo zastupiteľstva a tlačových vyhlásení.

Keď nestačí jedna funkcia a je tu nový výťah nahor ...  

Poslankyňu Dvorščákovú som pravidelne – od jari 2015  – informoval o mojich odborných názoroch na jednotlivé materiály predkladané na rokovania MsZ Liptovský Mikuláš. Uvedomoval som si úskalia opozičnej menšiny v zastupiteľstve, ale veril som, že napriek tomu dôjde k razantnému zastupovaniu záujmov občanov, ktoré by malo byť typické práve pre opozíciu. Naša komunikácia ustávala časom a zistením, že v zastupiteľstve sa pri hlasovaniach stále ťažšie rozoznáva vládnuca koalícia od opozície. Tzv. opozícia nemala názor – zdržala sa – ani pri hlasovaniach o závažných témach, hlasovala za dokumenty plné nezrovnalostí a chýb, za zámery spojené s plytvaním verejných finančných zdrojov. Budúce zvolenie a vyvažovanie záujmov rôznych skupín sa stalo dôležitejším než principiálne postoje v otázkach financovania športu či životného prostredia. Zásadným momentom pre mňa bolo hlasovanie poslankyne Dvorščákovej za experiment „toalety pre psov,“  za 25 tisíc eur, poznajúc môj odborný názor na danú vec. A odvtedy to išlo dolu vodou ...                                   

Pani budúca viceprimátorka Dvorščáková je vraj nositeľkou zmeny. Od 06. júna 2018 od nej očakávam odpoveď na jednoduchú otázku: „Čo si mám upratať pred vlastným prahom?“ Neodpovedanie na e-maily a vyhýbanie sa nepríjemným otázkam a temam je typickou vlastnosťou väčšiny mestských poslancov, a to bez ohľadu na farbu trička.       

Od akejkoľvek opozície v ktoromkoľvek meste očakávam, že podnety, trestné oznámenia ... za ňu nebudú podávať občianski aktivisti  a občianske združenia, ako je tomu v Liptovskom Mikuláši praktický pri všetkých kauzách (Háj – Nicovô, orezyvýsadba zelene v meste, MVE, kompostovanie BRO ...) a jej kandidáti sa budú len vyhovárať, vykecávať, bezducho stláčať tlačidlá hlasovacieho zariadenia a konšpirovať na sociálnych sieťach. Kandidovať pre riadok v životopise a akýsi spoločenský honor je také slovenské, ale rozmýšľajúcich ľudí k voľbám nedostane.  

    

 

 

 

 

 

      

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?