reklama

Matovič a Hlina na rázcestí

Pobúrenie opozičných lídrov – Igora Matoviča, Alojza Hlinu – nad vyjadrením iniciatívy Za slušné Slovensko, vo vzácnej zhode s bývalým premiérom Ficom, ukazuje, že o slušné Slovensko tu nikdy nešlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Šíri sa to ako mor, od úrovne komunálnej politiky až po slovenský parlament. Názor, že politika je výsadou politikov, že iba im prislúcha v medzivolebnom období rozhodovať o bytí či nebytí miest a obcí, o štáte ako takom, o miliónových až miliardových zákazkách, že sú to stranícke centrály – napĺňané, bez akejkoľvek spoločenskej diskusie, príspevkami daňových poplatníkov, ktorých výšku si odhlasovali samotní politici, ktoré prostredníctvom laššákovej palcov majú právo rozvracať právny štát a stabilitu verejných financií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Údelom voličov je iba konzumovať a znášať výsledky či následky komunálnej a celoštátnej politiky, mnohokrát realizovanej v rozpore s predvolebnými sľubmi, a akúkoľvek zmenu vyvolávať iba prostredníctvom jednorazového aktu volieb, bez možností následných korekcií.

Pre každý názor či iniciatívu, ktorá logicky smeruje k dosiahnutiu niečoho a proti rozhodnutiu niekoho, sa tu zaviedlo označenie politikárčenie. Politikárči každý, kto poukáže na šafárenie radnice, na konkrétne problémy v konkrétnych mestách a dedinkách. Občianska spoločnosť v predstavách politikov má byť neškodnou pantomímou pritakávania, poklonkovania a zbožného obdivovania predstaviteľa politiky t. j. politika.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Od voliča či miestneho aktivistu sa vyžaduje jednoznačný príklon k tej či onej strane či koalícií. Lebo kradnú, klamú, podvádzajú ... vždy tí druhí. V rovnakej pasci straníckosti sa ocitla aj tzv. odbornosť, ktorá účelovo verifikuje, mnohokrát aj za hranou zákona, politický vyžiadané výstupy. 

Pre politika karpatského typu je straníckymi doktrínami neviazaný človek, ktorý odmieta deliť ľudí na pravicu a ľavicu, členov SMER-SD, KDH, SAS, OĽaNO ..., ale iba na slušných a neslušných, pre ktorého je pravda nadradená nad lojalitu a sloboda má podobu vecnej kritiky smerovanej voči komukoľvek, ktorý záujem o veci verejné nezužuje na akt volieb, politické strany a ich agendy, nesystémovým prvkom rozvracajúcim akýsi politický systém.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyzývať ľudí k občianskej angažovanosti a zároveň im zužovať jej rámce, určovať kedy, ako a v prospech koho sa majú vyjadrovať, je nepochopením nielen občianskej spoločnosti, ale ani samotnej Ústavy SR. Omyl, že ľudia, ktorí sa rozhodli verejne vyjadrovať, ovplyvňovať verejné politiky, majú vstúpiť do exitujúcich strán alebo si založiť stranu vlastnú, je v kontexte uvedeného škoda komentovať. 

Každá iniciatíva, formálna či neformálna aktivita skupiny ľudí či jednotlivcov, s lokálnym či celoštátnym dopadom, sa prirodzene dostáva do interakcií s verejnými politikami a záujmami niekoho, súčasťou politiky, je však absolútne legitímnou ak nemáme k súčasnému politickému systému Slovenska pridať prívlastok diktatúra strán. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Igorovi Matovičovi či Alojzovi Hlinovi sa nemusí postoj predstaviteľov iniciatívy Za slušné Slovensko páčiť, ale sú povinní ho zniesť. Strany tu nie sú preto, aby nám do hláv inštalovali ich videnie sveta, správny názorový a komunikačný program.

Ak toto nedokáže opozícia pochopiť, tak nepredstavuje žiadnu zmenu, iba výmenu záujmov strán za záujmy iných strán. A o tom slušnosť a občianska spoločnosť nie je.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu