Matovič a Hlina na rázcestí

Autor: Rudolf Pado | 3.7.2018 o 16:21 | Karma článku: 7,00 | Prečítané:  2566x

Pobúrenie opozičných lídrov – Igora Matoviča, Alojza Hlinu – nad vyjadrením iniciatívy Za slušné Slovensko, vo vzácnej zhode s bývalým premiérom Ficom, ukazuje, že o slušné Slovensko tu nikdy nešlo. 

Šíri sa to ako mor, od úrovne komunálnej politiky až po slovenský parlament. Názor, že politika je výsadou politikov, že iba im prislúcha v medzivolebnom období rozhodovať o bytí či nebytí miest a obcí, o štáte ako takom, o miliónových až miliardových zákazkách, že sú to stranícke centrály – napĺňané, bez akejkoľvek spoločenskej diskusie, príspevkami daňových poplatníkov, ktorých výšku si odhlasovali samotní politici, ktoré prostredníctvom laššákovej palcov majú právo rozvracať právny štát a stabilitu verejných financií.

Údelom voličov je iba konzumovať a znášať výsledky či následky komunálnej a celoštátnej politiky, mnohokrát realizovanej v rozpore s predvolebnými sľubmi, a akúkoľvek zmenu vyvolávať iba prostredníctvom jednorazového aktu volieb, bez možností následných korekcií.

Pre každý názor či iniciatívu, ktorá logicky smeruje k dosiahnutiu niečoho a proti rozhodnutiu niekoho, sa tu zaviedlo označenie politikárčenie. Politikárči každý, kto poukáže na šafárenie radnice, na konkrétne problémy v konkrétnych mestách a dedinkách. Občianska spoločnosť v predstavách politikov má byť neškodnou pantomímou pritakávania, poklonkovania a zbožného obdivovania predstaviteľa politiky t. j. politika.

Od voliča či miestneho aktivistu sa vyžaduje jednoznačný príklon k tej či onej strane či koalícií. Lebo kradnú, klamú, podvádzajú ... vždy tí druhí. V rovnakej pasci straníckosti sa ocitla aj tzv. odbornosť, ktorá účelovo verifikuje, mnohokrát aj za hranou zákona, politický vyžiadané výstupy.    

Pre politika karpatského typu je straníckymi doktrínami neviazaný človek, ktorý odmieta deliť ľudí na pravicu a ľavicu, členov SMER-SD, KDH, SAS, OĽaNO ..., ale iba na slušných a neslušných, pre ktorého je pravda nadradená nad lojalitu a sloboda má podobu vecnej kritiky smerovanej voči komukoľvek, ktorý záujem o veci verejné nezužuje na akt volieb, politické strany a ich agendy, nesystémovým prvkom rozvracajúcim akýsi politický systém.

Vyzývať ľudí k občianskej angažovanosti a zároveň im zužovať jej rámce, určovať kedy, ako a v prospech koho sa majú vyjadrovať, je nepochopením nielen občianskej spoločnosti, ale ani samotnej Ústavy SR. Omyl, že ľudia, ktorí sa rozhodli verejne vyjadrovať, ovplyvňovať verejné politiky, majú vstúpiť do exitujúcich strán alebo si založiť stranu vlastnú, je v kontexte uvedeného škoda komentovať.     

Každá iniciatíva, formálna či neformálna aktivita skupiny ľudí či jednotlivcov, s lokálnym či celoštátnym dopadom, sa prirodzene dostáva do interakcií s verejnými politikami a záujmami niekoho, súčasťou politiky, je však absolútne legitímnou ak nemáme k súčasnému politickému systému Slovenska pridať prívlastok diktatúra strán.  

Igorovi Matovičovi či Alojzovi Hlinovi sa nemusí postoj predstaviteľov iniciatívy Za slušné Slovensko páčiť, ale sú povinní ho zniesť. Strany tu nie sú preto, aby nám do hláv inštalovali ich videnie sveta, správny názorový a komunikačný program.

Ak toto nedokáže opozícia pochopiť, tak nepredstavuje žiadnu zmenu, iba výmenu záujmov strán za záujmy iných strán. A o tom slušnosť a občianska spoločnosť nie je.

 

            

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?