APVV – krajina klamárov?

Autor: Rudolf Pado | 12.7.2018 o 11:55 | (upravené 12.7.2018 o 19:13) Karma článku: 10,21 | Prečítané:  8826x

Počas letných prázdnin ministerka Lubyová prezentuje eurofondové výzvy pre základné školy a Agentúra pre podporu výskumu a vývoja (APVV) pošle do agentúr uplakanú správu. Veď kto by sa už v uhorkovej sezóne zamýšľal.  

Od slovenskej vedy už nečakáme veľa. Reprezentuje ju mediálne protežovaný Peter Celec, rektori  - ukotvení v prostredí politických strán napriek proklamovanej akademickej nezávislosti - strážiaci si svoj vlastný sociálny status prostredníctvom armády  nadbytočných úradníkov a právnikov rektorátov, dekani behajúci viac po rôznych rezortných poradách či konferenciách úplne odtrhnutí od skutočných potrieb a problémov vlastných zamestnancov, bezzubé odbory a armáda mravcov vedy – neustále bojujúcich o peniaze, ocenenie a životnú dôstojnosť – v  opakujúcom sa cykle konkurzov na vlastné zamestnanecké miesto, a to všetko pod systémovým tlakom na výsledky okorenenom nadmieru rozšíreným mobbingom a bossingom. Napriek tomu uhorková sezóna prináša prekvapenia.  

Agentúra pre podporu výskumu a vývoja (APVV) neváhala ponúknuť novinárskej obci vlastné videnie sveta, vzdychajúc nad nedostatkom hodnotiteľov, ich neochote, atď., citujem: „...  Dôvodom dlhého trvania hodnotiaceho procesu je neochota oslovených posudzovateľov projekt posúdiť ... Aj napriek tomu, že v niektorých projektoch bolo oslovených niekoľko desiatok posudzovateľov, nenašiel sa nikto ochotný projekt posúdiť," uvádza sa v rozhodnutí k verejnej výzve VV 2017 zverejnenej na webe APVV ... Hovoríme o 1332 posudkoch a aktuálne chýbajú tri v jednej odborovej rade. V celkovom počte bolo v rámci VV 2017 oslovených 8693 hodnotiteľov. Z daného počtu 7132 oslovených hodnotiteľov odmietlo vypracovať posudky ... V súčasnosti sa môžu hodnotitelia rozhodnúť, či prijmú odmenu vo výške 50 eur za projekt, alebo nie, pričom hodnotia iba jeden. Po novom by sa mala výška odmeny zvýšiť na 100 eur za projekt s tým, že ich budú hodnotiť viac ...“
 

Takto vyzerá výzva k hodnoteniu projektu. Citlivé informácie boli vyznačené XXX. Citujem:  „Vypracovanie posudku nie je finančne honorované. Agentúra však vystaví hodnotiteľovi certifikát o vypracovaní posudku.“   

Aká je realita?

- APVV posiela hodnotiteľom výzvu mnohokrát na poslednú chvíľu, napr. na samotné hodnotenie ostávajú – po odrátaní víkendu – tri pracovné dní. Hodnotitelia sú pritom zamestnancami napr. vysokých škôl plniacimi si obrovský rozsah povinností.  

- APVV zasiela hodnotiteľom obodovať projekty, ktoré ani zďaleka nesúvisia s ich odborom. Každý slušný človek takéto hodnotenie odmietne! Nie všetci žijeme v hodnotovom svete platinových sitiek.

- APVV tvrdí, že hodnotitelia dostávajú za svoju prácu 50 eur a budú dostavať eur 100. Odhliadnuc od toho, že aj cena práce vo výške 100 eur za vysoko odbornú činnosť je v skorumpovanom prostredí slovenských tendrov výsmechom vzdelaniu,  toto tvrdenie sa absolútne nezakladá na pravde. Hodnotiteľ nedostáva žiadne finančné plnenie,  ale len „certifikát.“  Váha tohto certifikátu v oblasti hodnotenia pedagogickej a vedeckovýskumnej činnosti – vzhľadom k vynaloženému úsiliu – je minimálna.         

Agentúrny výstup APVV sa v letnej sezóne prirodzene stretol s minimálnou diskusnou odozvou. Jeden z málopočetných príspevkov – zorientovanej prispievateľky –   veľmi presne opisuje niektoré fakty, ktoré nie sú známe verejnosti: „realita je taka, ze dostanete info, ze vypracovanie posudku NIE je financne honorovane, ze ste bo vylosovany ako posuzovatel k danemu projektu, na zaklade profilu, ktory ma posudzovatel v systeme to asi nebude,ked vam pride projekt z uplne inej oblasti ako pracujete !!!!! a sibenicny termin na vypracovanie, napr. 4 dni, z toho su dva dni vikend a treti je statny sviatok, aka je tu snaha o transparentnost a zlepsene? co sa za rok zmenilo? vedenie APVV mozno, ale nic ine. A co tak zmeny bodovej hranice projektov, pre financovanie, z 96 zo 100 na 98 zo 100, POCAS hdnotenia!!! preco? komu sa nedostavalo? Pani ministerka chcela zapchat usta unverzitam cez 30 mil. balik v APVV, aby sme zabudli na 300 mil. spred roka? kde skoncili? a CO!!!! robili v APVV od zac. dec. 2017, kedy bola ukoncena vyzva na podavanie projektov VV2017, ked teraz este nemaju posudky. Nerobte z vedeckej obce na Slovensku stado neodbornikov, a prestante "krmit" verejnost takymito demagogiami, ako je su v tomto clanku. Kto z redaktorov sa uz konecne zacne realne zaoberat aj vysokym skolstvom na Slovensku?!!! a smiesnou hodnotou 0.6 HDP na vedu?:!!! a akym pravom pri takejto PODVYZIVE chce este niekto svetove vykony a publikacie? ano su, ale vzdy v spojeni so zahranicnymi timami. O platoch na univerzitach no comment. Rektori a rada VS by uz mali zavelit konecne "....a stacilo!!! mnohi zamestnaci VS uz skusili aj nejake protesty, zvycajne prisli o pracu. Je toto cesta? o tomto je a bude slovenska veda a univerzity? necudo, ze studenti si vybareju na studium zahranicie...“

Certifikát posudzovateľa projektov APVV. Skúste s ním zaplatiť v obchode ...
 

V nepretržitom prúde správ o regionálnom školstve sa v spoločnosti i v mediálnom prostredí vytláčajú na samotný okraj problémy a pomery vo vede a na vysokých školách. V bažine - v ktorej by sa bez problémov utopil nejeden investigatívny novinár, v ktorej aktuálne hrozí prepúšťanie ľudí z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov vysokých škôl (aj z dôvodu zbabraných eurofondových výziev), sa veľmi dobre darí ľuďom typologicky a metódami práce blízkym Ficovi, Dankovi či Bugárovi. A doplácajú na to slušní ľudia, ktorým ešte ide – zrejme naivne – o študentov či vedu.

 

        

      

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?