Ďalšie farizejstvo štátnych ochranárov

Autor: Rudolf Pado | 17.7.2018 o 11:53 | Karma článku: 3,81 | Prečítané:  954x

Národné parky popretkávané rozmáhajúcou sa sieťou lesných ciest a zvážnic, kamióny dreva putujúce dolinami, ticho tokanísk strácajúce sa v hluku strojov, ale principiálnosť uplatňovaná len voči ľuďom, pre ktorých ... 

je prírodná kulisa druhým domovom.    

Tridsaťšesť hodín pred bežeckými pretekmi  Turiec trail (trať Tlstá – Ostrá) cinkol e-mail:  „Priatelia Tlstej a Ostrej. Verte, že aj pre nás je veľmi nepríjemné oznámiť Vám, že trasa behu Tlstá Ostrá trail 2018 bola zrušená rozhodnutím Štátnej ochrany prírody a Správy NP Veľká Fatra. Áno, spravili sme chybu, že sme sa spoľahli, že nám povolenie prejde ako predchádzajúce dva roky, no žiadosť o povolenie sme mali na ŠOP SR už od jari 2018. Kvantum práce a snahy teraz plávajú dolu Turcom. Ak ste niekedy niečo organizovali viete, o čom je reč. Máte právo na kritiku, no nie je nutná. Sú k dispozícii dve riešenia ...“  A tak sa bežala náhradná trasa.

Podobne dopadol, pred niekoľkými mesiacmi, Beh na Sinú – vrchol týčiaci sa na okraji zdevastovanej Demänovskej doliny. Beh bol zrušený.   

Pohľad zo Sinej (NAPANT)

O slovenských horách, aktivitách bežných smrteľníkov, čoraz viac rozhodujú politickí nominanti  - premeniac tento spoločenský segment na celoživotný súkromný biznis - zužujúci reálnu ochranu prírody na zber čučoriedok, pohyb turistov mimo vyznačených chodníkov, sčítavanie populácie druhov (monitoring za monitoringom platený z európskych fondov) a prípravu nikdy nerealizovaných programov starostlivosti (nakoľko následne nie sú peniaze).    

Armáda dobrovoľných strážcov prírody, ktorým pre získanie odznaku stačí v teste správne zaškrtnúť počet národných parkov v SR a z ktorých mnohým ide len o získanie odznaku dôležitosti, majúca na starosti aj tzv. voľnú krajinu, nevidí nelegálne skládky odpadov, krádeže dreva z brehových porastov, kontamináciu lokálnych vodných recipientov napr. únikmi močovky, behanie mulčovača vo vysokohorskom prostredí masívu Veľkého Boku (opäť pranie dotácií?)  či rozmáhajúce sa MVE v biotopoch vydry ...  To za nich riešia bezodznakoví občianski aktivisti.    

Biotop vydry na hornom Váhu počas výstavby MVE nad Podturňou. Kde boli štátni ochranári, ak sa v regióne pošuškáva, že za týmto projektom je údajne dobre ukrytý jeden z ministrov?

V prostredí politických zadaní a nulovej slobody rádových zamestnancov štátni ochranári nevidia či nesmú vidieť brvná a preto riešia triesky a íverka. Obeťou ich nezmyselného šikanovania sa stávajú turisti, cyklisti či bežci, z ktorých mnohí majú nadštandardný až mysticko-meditačný vzťah k prostrediu v ktorom sa pohybujú.  A imidž štátnej ochrany prírody každý deň preráža nové dno.    

P.S:

... a každý občan by mal povinne opísať vlastné skúseností s ochranou prírody v slovenských horách. Nech spoločne vyskladáme mozaiku ochranárskej reality.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?