reklama

Ďalšie farizejstvo štátnych ochranárov

Národné parky popretkávané rozmáhajúcou sa sieťou lesných ciest a zvážnic, kamióny dreva putujúce dolinami, ticho tokanísk strácajúce sa v hluku strojov, ale principiálnosť uplatňovaná len voči ľuďom, pre ktorých ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

je prírodná kulisa druhým domovom. 

Tridsaťšesť hodín pred bežeckými pretekmi Turiec trail (trať Tlstá – Ostrá) cinkol e-mail: „Priatelia Tlstej a Ostrej. Verte, že aj pre nás je veľmi nepríjemné oznámiť Vám, že trasa behu Tlstá Ostrá trail 2018 bola zrušená rozhodnutím Štátnej ochrany prírody a Správy NP Veľká Fatra. Áno, spravili sme chybu, že sme sa spoľahli, že nám povolenie prejde ako predchádzajúce dva roky, no žiadosť o povolenie sme mali na ŠOP SR už od jari 2018. Kvantum práce a snahy teraz plávajú dolu Turcom. Ak ste niekedy niečo organizovali viete, o čom je reč. Máte právo na kritiku, no nie je nutná. Sú k dispozícii dve riešenia ...“  A tak sa bežala náhradná trasa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne dopadol, pred niekoľkými mesiacmi, Beh na Sinú – vrchol týčiaci sa na okraji zdevastovanej Demänovskej doliny. Beh bol zrušený. 

Obrázok blogu

Pohľad zo Sinej (NAPANT)

O slovenských horách, aktivitách bežných smrteľníkov, čoraz viac rozhodujú politickí nominanti - premeniac tento spoločenský segment na celoživotný súkromný biznis - zužujúci reálnu ochranu prírody na zber čučoriedok, pohyb turistov mimo vyznačených chodníkov, sčítavanie populácie druhov (monitoring za monitoringom platený z európskych fondov) a prípravu nikdy nerealizovaných programov starostlivosti (nakoľko následne nie sú peniaze). 

Armáda dobrovoľných strážcov prírody, ktorým pre získanie odznaku stačí v teste správne zaškrtnúť počet národných parkov v SR a z ktorých mnohým ide len o získanie odznaku dôležitosti, majúca na starosti aj tzv. voľnú krajinu, nevidí nelegálne skládky odpadov, krádeže dreva z brehových porastov, kontamináciu lokálnych vodných recipientov napr. únikmi močovky, behanie mulčovača vo vysokohorskom prostredí masívu Veľkého Boku (opäť pranie dotácií?) či rozmáhajúce sa MVE v biotopoch vydry ... To za nich riešia bezodznakoví občianski aktivisti. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Biotop vydry na hornom Váhu počas výstavby MVE nad Podturňou. Kde boli štátni ochranári, ak sa v regióne pošuškáva, že za týmto projektom je údajne dobre ukrytý jeden z ministrov?

V prostredí politických zadaní a nulovej slobody rádových zamestnancov štátni ochranári nevidia či nesmú vidieť brvná a preto riešia triesky a íverka. Obeťou ich nezmyselného šikanovania sa stávajú turisti, cyklisti či bežci, z ktorých mnohí majú nadštandardný až mysticko-meditačný vzťah k prostrediu v ktorom sa pohybujú. A imidž štátnej ochrany prírody každý deň preráža nové dno. 

P.S:

... a každý občan by mal povinne opísať vlastné skúseností s ochranou prírody v slovenských horách. Nech spoločne vyskladáme mozaiku ochranárskej reality.

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu