Odkaz generálneho prokurátora

Autor: Rudolf Pado | 19.7.2018 o 6:05 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  1671x

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár svetu oznámil 27%-nú chybovosť  v spisoch a dosť má tým znechutil. Dozvedel som sa, že polícia a prokuratúra sú v podstate len klubom anarchistov.        

Počas doterajšieho života som podal stovky trestných oznámení týkajúcich sa problematiky environmentálnej kriminality. V pozícii svedka, nakoľko pozíciu oznamovateľa trestné kódexy neriešia, som zažil množstvo vypočutí resp. podaní vysvetlenia. Sedel som oproti absolútne hlúpym vyšetrovateľom, ktorý o ochrane životného prostredia nemali ani najmenšiu predstavu, ako aj voči fundovaným ľuďom – odborne zdatným, ľudský vystupujúcim a mimo záznam odhaľujúcim zákulisné tlaky vyšetrovania.  Preberal som uznesenia, ktoré boli len čistou beletriou v prospech páchateľa, podával sťažností voči uzneseniu a čítal desiatky strán kvetnatejšej beletrie prokurátorov. „Skutok nie je trestným činom nakoľko ..., skutok je trestným činom, ale páchateľ je neznámy ..., skutok je trestným činom, páchateľ je známy, ale vec je premlčaná ...,“  sú kľúčové vety z policajných spisov.  Občas niekoho obvinili, ale výsledok som sa už nikdy nedozvedel.   Zúril som, nesúhlasil, ale vždy som snažil veriť v právny štát a v konanie ľudí v prospech právneho štátu. Až do nedávneho vystúpenia Jaromíra Čižnára, generálneho prokurátora SR.       

Dozvedel som sa, že v podstate každé rozhodnutie vyšetrovateľa či dozorujúceho prokurátora, ktoré mám v archíve, môže byť nesprávne vyhodnotené, s predčasne ukončeným vyšetrovaním spojeným s nevypočutím kľúčových svedkov a nevykonaním ďalších dôležitých procesných úkonov, a to v prospech niekoho. Vyšetrovateľ nevyšetril a prokurátor zakryl.        

Dozvedel som sa, že trestné konanie v podmienkach slovenskej reality je vo svojej podstate hraním právneho Binga. Je o náhodnosti morálneho a odborného výberu vyšetrovateľa a dozorujúceho prokurátora v kontexte vonkajších tlakov na upratanie veci pod stôl.    

Ak by sa predmetné zistenie – 27%-chybovosti  –  vzťahovalo na mliečne výrobky, autá, elektrospotrebiče ..., tak tisíce spotrebiteľov by minimálne verbálne atakovalo mliekárne, výrobcov áut, vysávačov či mixérov.  Koľko ľudí však prichádza – v polohe svedka, poškodeného či páchateľa – do styku s políciou či prokuratúrou? 

Aj preto tlačová konferencia generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára nemá potenciál vyvolať všeľudové pohoršenie.  Je to len ďalšia výpoveď o tom,  že štát funguje ešte horšie, než sme si mysleli. 

P. S:

Bardejove už niekoho zavreli ...?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Stovkám ľudí nedali výplaty, konatelia agentúry sú vo väzbe

Stovkám ľudí - Srbom, Ukrajincom aj Slovákom z okolia Trnavy – nevyplatili zárobok.

Dobré ráno

Dobré ráno: Fico sa chce vrátiť, preto útočí na médiá

Predseda Smeru chce opäť sprísniť tlačový zákon.

Komentár Zuzany Kepplovej

Marrákeš nekončí, Marrákeš trvá

Na nevyplatených Srboch by nám malo záležať.


Už ste čítali?