Lesk a bieda Liptovskej Mary

Autor: Rudolf Pado | 20.8.2018 o 12:50 | Karma článku: 10,14 | Prečítané:  21328x

Na brehu vodného diela sa váľajú slnkom vybielené zákony, rekreuje anarchia a driemu zodpovedné orgány a inštitúcie.  

V horúcom opare leta, v rozpálených štrkopieskoch priehradných brehov, v pravidelnosti vĺn generovaných sviežim vánkom ... už desaťročia, pod dáždnikom dávno prekonaného štatútu krajinného celku Liptovská Mara, sladko driemkajú kompetentné úrady ako aj samotné samosprávy. A priestor vodnej nádrže sa - rovnako ako Demänovská Dolina-Jasná – mení na ďalšie detašované pracovisko štátu Anarchia.

Pri Trnoveckej zátoke sa na bójkami vytýčenej dráhe preháňajú vodné skútre. Ešte viac ich však šantí v iných častiach priehrady, kde nemajú čo hľadať, vrátane slečny, ktorej vek odhadujem tak na osem rokov. Má v paži, rovnako ako jej rodičia. Ako vždy sa čaká na tragédiu, ktorá zaplní mediálny priestor, vygeneruje masy mudrlantov a prebudí zopár úradníkov. O prístupe k pravidlám – veď sme predsa v krajine bez pravidiel  –  veľa prezrádzajú internetové diskusie: „Jazdenie na vodnom skútri bez potrebného preukazu: Kamoš takto pirátil mnoho rokov na mnohých vodných nádržiach Slovenska na vodnom skútri a nikdy to nikoho nezaujímalo že na to nemá oprávnenie. V Chorvátsku ho kontrolovali už, ale v tej dobe už mal spravený kapitánsky preukaz.“

Vodné skútre čoraz viac okupujú hladinu VN Liptovská Mara. Kto túto zábavku reguluje a kontroluje?   

Na neďalekom vstupe pre malé plavidlá, jedinom široko ďaleko, sa pomedzi autá, lode a lodné prívesy motajú a opaľujú rekreanti vrátane deti. Zavadzajú a riskujú úraz na miestach na ktorých nemajú čo hľadať.

V Liptovskom Trnovci –  centre miestneho turizmu  –  kontajnery na separovaný zber pretekajú  od množstva odpadu. Tri či štyri zberové miesta, žiadny vrecový systém či nádoby na vytriedené zložky pre každú domácnosť, sú nielen vesmírne vzdialené od požiadaviek  na moderné turistické centrum, predstavujú typickú samosprávnu formálnosť prístupu k separovanému zberu, ale pravdepodobne nespĺňajú ani aktuálne vyhláškou stanovené štandardy pre triedený zber.     

Liptovský Trnovec – centrum turizmu pri VN Liptovská Mara  

Nad hladinou krúži hydroplán hľadajúc neexistujúci pristávací a odletový koridor. Napokon pristáva ...

Na brehoch chráneného areálu Ratkovo kotví hausbót. Ďalšie – mnohé bez označenia stanoveného zákonom – sú rozlezené po celom severnom pobreží vodného diela. Dopravný úrad – divízia vnútrozemskej plavby je však ďaleko.          

Hausbót na brehu CHA Ratkovo   

V lesíkoch severného brehu – vysadených po roku 1975 z dôvodu estetického a ekostabilizačného napr. z dôvodu tlmenia abrázie brehov –  mimo oficiálneho kempu, sú rozlezené stovky rekreantov, z ktorých časť tu dočasne  t. j. celé týždne kempuje. Autá a stany v ochrannom pásme vodného diela, nulové poplatky pre obce, ničenie brehových porastov, svojvoľné  úpravy terénu, žiadne hygienické štandardy a pochybná likvidácia odpadu. Južný breh, na kontakte s diaľnicou D1, bez prístupu po zemi, je takto okupovaný organizovanými partiami rybárov disponujúcimi člnmi už od mája.

Hausbóty ...

... svojvoľné úpravy terénu ...

... divoké kempovanie ...  

... ešte divokejšie táborenie ...

... a výsledkom sú nelegálne skládky ...

... a neolitický výkon základných hygienických  potrieb.  

Dechtáre, kde sa do dnešného dňa nevyšetruje nelegálny výrub drevín nakoľko sa údajne pracovníkom povodia vyhrážali, si niekto policajnou páskou zosúkromnil pobrežie, aj keď priestor kulminácie hladiny vodného diela musí byť voľne prístupný.  

Dechtáre: Moje, moje, moje ... Naozaj niekomu patrí kulminačná zóna vodného diela?   

Nelegálny výrub, ktorý údajne nikto neohlásil resp. nepodal trestné oznámenie, lebo „sa dohodli“ ...   

K tomu živelná výstavba nerešpektujúca prírodné danosti, únosnosť územia, architektonický súlad jednotlivých segmentov urbanizácie ... a množstvo nelegálnych stavieb, ktoré nikto  nerieši. Najnovšie sa potichu pripravuje devastácia brehov Sielnickej zátoky.

Kým v Českej republike sa masovo rozširujú kontroly na riekach a vodných dielach vrátane zisťovania požitia alkoholických nápojov počas plavby, kým slovenskí policajti pomáhajú v Chorvátsku, jedno z najvýznamnejších vodných diel SR trpí na formálnosť, nesystémovosť a kompetenčnú roztrieštenosť kontrolnej činnosti, ktorá umožnila metastázovať protiprávnemu konaniu do skoro neliečiteľného rozsahu.

No a čo? V povetrí veselo klokoce vrtuľník známeho to liptovského podnikateľa bezstarostný hit:  „Žijeme len raz, práve tu a práve teraz  ...“  a prehlušuje akékoľvek otázky.

Liptov sa amerikanizuje

A takto sa o svoje pozemky starajú slušní podnikatelia (kempovanie len na vyhradených plochách, zákaz vstupu motorových vozidiel, zabezpečenie zberu odpadkov a podmienok pre vykonanie základných hygienických potrieb ...):

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?