Ad: Do boja s plastovým odpadom ...

Autor: Rudolf Pado | 12.9.2018 o 13:07 | Karma článku: 4,60 | Prečítané:  1641x

Riešenie dôsledkov namiesto príčin nikdy neviedlo k želaným výsledkom. Najmä vo svete, v ktorom v podstate nevieme, čo ďalej s vyzbieraným odpadom. 

Na desiatkach zberných dvoroch sa váľajú – aj v tejto chvíli – stovky ton starostlivo vytriedených a zviazaných balíkov plastov, ktoré nikto nechce. Vedľa nich čakajú na spracovateľa tony viacvrstvových kombinovaných obalov žoviálne nazývaných – podľa najväčšieho svetového výrobcu – tetrapaky.         

Áno, plasty sú všade. Sú taškami v rukách zákazníkov, súčasťou stogramových balení výberových syrov a mäsových produktov, vnášame ich do domácností v podobe obalov z kozmetických prípravkov a čistiacich prostriedkov, váľajú sa na brehoch potokov a riek, rozdrobené sa stávajú súčasťou riečnych sedimentov,  ale trh má záujem predovšetkým o čerešničku na torte -  polyetyléntereftalát, ktorý poznáme v tvarovej podobe PET fliaš. To ostatné má len teoretickú koncovku v podobe desiatok - zo štátneho rozpočtu či eurofondov podporených - projektov spracovania, ktoré buď nefungujú alebo úplne zlyhali, ale ľudia vytvárajúci paralelnú ministerskú realitu ich naďalej nazývajú spracovateľské kapacity.

Obaly od mlieka, džúsov, mnohé jednorazové obaly fast foodov sú na tom ešte horšie. Kľúčovým  hráčom je praktický ich jediný spracovateľ – firma Kuruc Company spol. s r. o. – vyrábajúca stavebné dosky, panely a tzv. nasávanú kartonáž. Ešte tak presvedčiť trh, aby  sa namiesto spotreby stavebného dreva orientoval predovšetkým na produkty down recyklácie.          

Popritom všetkom ľudia nechcú spaľovne a ani skládky, predovšetkým  za vlastným domom.   Objektívne i subjektívne.  A cementárenské pece nie sú schopné zožrať všetky výstupy  nášho konzumného životného štýlu.

V mnohých obciach sa nielenže predstiera triedenie odpadov, neplnia sa nedávno zavedené štandardy pre sparovaný zber,  veď kto z okresného úradu by to už kontroloval, ale ľudia sa priam odrádzajú – zlou logistikou zberu a vývozu – od separácie. Ukladať odpad na skládky je tak lacné a pohodlné.      

Zálohovanie PET fliaš, ktoré však principiálne nič nerieši, valcujú lobisti z obchodných reťazcov a ministerstvo, ktoré tu chráni kadečo, ale životné prostredie to nebude.

Zálohovanie nevratných obalov je síce len riešením dôsledkov, ale dosť prezrádza o danej krajine. Chorvátsko (Foto: Roman Běhal)

Ako z tohto marazmu von je jednoduché  a zároveň v tejto krajine praktický  neuskutočniteľné. Mnohí ani na osobnej úrovni, nieto ešte tej spoločenskej, ktorá je vždy vecou širšej dohody, zdieľania istých postojov a hodnôt, nedokážu dospieť k riešeniu príčin namiesto hasenia dôsledkov.

Slovensku v tejto chvíli akútne chýba zákon o ekologickom dizajne, ktorý by v paragrafovom znení uprednostnil minimalistické systémy balenia výrobkov, a to do materiálov s uzatvoreným materiálovým cyklom. Aj keď zákony a vykonávacie vyhlášky nie sú všeliekom v krajine, v ktorej sú vymáhateľnosť práva a úcta k životnému prostrediu na marginálnej úrovni.

Už v tejto chvíli  máme v zákone o odpadoch všeobecne záväznú hierarchiu odpadového hospodárstva v nasledovnej postupnosti: predchádzanie vzniku odpadu, príprava na opätovne použitie, recyklácia, iné zhodnocovanie napr. energetické, zneškodňovanie. Máte pocit, že vás obklopuje svet predchádzania vzniku odpadu?            

Obce a mestá už môžu roky obstarávať „zelené“ tovary a služby (zelené verejné obstarávanie). Skúste pohľadať  na vašom obecnom úrade napr. recyklovaný papier. Apropo: všimnite si tie vášnivé tlačové konferencie na „eko“ témy ozdobené minerálkami v plastových obaloch.        

Zálohovanie nevratných obalov v Chorvátsku (Foto: Roman Běhal)

S plastovými obalmi nie je potrebné bojovať, rovnako ako nie je potrebné bojovať so zmenou klímy, suchom a povodňami ... S krvácajúcou ranou tiež nebojujete resp. nevenujete sa v danej chvíli – na odvrátenie pozornosti –  otlakom na nohách. Existuje postupnosť a priority.

Každá zásadná osobnostná zmena začína opustením stavu popierania a prijatím reality, následným stanovením si kontrolovateľných a priebežne verifikovaných cieľov, očistených od balastu výhovoriek či póz adresovaných vášmu okoliu. Prečo si tu niekto myslí, že vývoj spoločnosti podlieha iným pravidlám? Realita je taká, že sme uviazli v plytčinách predstieraných riešení.         

 

  

       

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská sa priznala k svojej trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?


Už ste čítali?