Slovensko v sankčnej pasci

Autor: Rudolf Pado | 14.1.2019 o 6:07 | Karma článku: 9,84 | Prečítané:  4000x

Podľa Eurostatu SR v roku 2016 recyklovala 23% komunálneho odpadu. S blížiacim sa rokom 2020 nás začína nezvratne dobiehať občianska i samosprávna pohodlnosť a vajatanie. 

Podľa Eurostatu, ktorý neuznáva žiadne národné kreatívne štatistiky, Slovensko v roku 2016 recyklovalo 23% komunálneho odpadu. V roku 2015 to bolo len necelých 15 percent. Naša krajina – podľa európskych odborných kruhov –  má obrovské rezervy v oblasti práce s verejnosťou, v spolupráci so samosprávami a v manažmente biologicky rozložiteľného odpadu.

SR musí do roku 2020 triediť min. 50% komunálneho odpadu a napr. podľa medializovaných vyjadrení riaditeľa spoločnosti NATUR-PACK Michala Sebíňa je splnenie tohto cieľa nereálne a Slovensku hrozia sankcie. Pre zaujímavosť uvádzam, že SR dostala za kauzu skládky odpadov Žilina -  Považský Chlmec sankciu 1 mil. eur a 5 000 eur za každý deň omeškania implementácie rozsudku Európskeho súdneho dvora, pričom mimosúdna náprava daného stavu by údajne stála 900 tisíc eur.

Ani táto méta však nie je cieľovou čiarou za ktorou je možné si vydýchnuť, aj keď pre Slovensko budú ciele pre rok 2030 o niečo miernejšie. Pri cieľoch recyklácie komunálneho odpadu môžu päťročný odklad pre všetky ciele získať tie krajiny, ktoré v roku 2013 recyklovali menej ako 20% alebo skládkovali viac ako 60% odpadu. Do tejto výnimky spadá aj Slovensko. Ostatné krajiny majú do roku 2025 recyklovať 55% komunálneho odpadu. O päť rokov neskôr to má byť už 60% a v roku 2035 65%.

Ďalším európskym cieľom je do roku 2035 skládkovať menej ako 10% odpadu. Pre Slovensko a ostatné krajiny, ktoré v roku 2013 skládkovali viac ako 60 percent, opäť platí päťročný odklad. Krajiny, ktoré túto výnimku využijú, musia znížiť skládkovanie v roku 2035 pod 25%. Na Slovensku sa podľa údajov Eurostatu skládkuje 66% odpadu (2016).

Európske inštitúcie sa dohodli aj na cieľoch pre recykláciu odpadov z obalov. Stanovujú celkový recyklačný cieľ na úrovni 65% v roku 2025 a 70% v roku 2030, ako aj ciele pre jednotlivé obalové materiály. Je možnosť využiť päťročnú výnimku z plnenia cieľov pre jeden alebo dva obalové prúdy vo výške maximálne 15% spolu, pričom cieľ nemôže klesnúť pod 30%  pri skle a papieri či lepenke pod 60%. Uplatnenie výnimiek pri všetkých cieľoch je zároveň podmienené vypracovaním detailného implementačného plánu, ktorý sa predkladá Európskej komisii.

Ministerstvo životného prostredia SR v uplynulých rokoch prijalo niekoľko zákonných opatrení, ktoré ak by sa dôsledne implementovali a kontrolovali na lokálnej úrovni, tak by viedli k želanému výsledku.

Hierarchia odpadového hospodárstva sa v zákone o odpadoch stala záväznou (radenie podľa priorít: predchádzanie vzniku odpadu, príprava na opätovne použitie, recyklácia, iné zhodnotenie napr. energetické, zneškodňovanie napr. skládkovanie).        

Bol vytvorený systém organizácií zodpovedností výrobcov, ktorého subjekty sú povinné obciam uhrádzať náklady na separovaný zber a realizovať osvetu. Separovaný zber majú občania zadarmo a nevstupuje do poplatkov za odpady a drobné stavebné odpady!     

Po prvýkrát v histórií SR boli vypracované štandardy pre separovaný zber (príloha č. 10 vyhlášky č. 371/2015 Z. z.) t. j. výpočet objemu kontajnerov (vriec), ktorý musí mať občan ročne k dispozícii.  V roku 2019 musí mať napr. každý obyvateľ obce k dispozícii nasledovný objem úložného priestoru: 290 l pre papier, 70 l pre sklo, 570 l pre plast a 80 l pre kovy. Dispozičný objem sa dá orientačne vypočítať vynásobením počtu nádob na príslušnú komoditu počtom ročných vývozov a vydelením počtom obyvateľov.       

Pre predchádzanie vzniku nelegálnych skládok odpadov tzv. opustený odpad sa zvýšila sankcia pre fyzickú osobu na 1 500 eur a v § 15 zákona o odpadoch podrobne upravil postup odstraňovania týchto objektov z krajiny. Už len samosprávam vysvetliť, že ich povinnosťou je ochraňovať slušných občanov, verejný záujem a nie kryť rôznych Jankov, Jožkov, kde sa v systéme tvárime, že eternitová krytina pri potoku nepochádza z práve ich rekonštruovaných domov.        

Z dôvodu odkláňania ukladania komunálneho odpadu na riadené skládky sa od roku 2019 významne zvyšujú poplatky za uloženie odpadu na riadené skládky. Ak napr. obec dnes triedi menej než 10% odpadu, tak  v roku 2019 zaplatí 17 € / t, ale v roku 2021 už 33 €/ t. Pri viac ako 60%-nom triedení zaplatí 7 € / t  v roku 2019 a 11 € / t v roku 2021.

Ministerstvu životného prostredia je možné vyčítať nedostatky v mnohých oblastiach ochrany a tvorby životného prostredia, ale zhadzovať všetko práve na tento ústredný orgán štátnej správy by bolo farizejské. Len pri používaní zdravého rozumu, rešpektovaní legislatívy a nastavovaní systému lokálneho odpadového hospodárstva podľa potrieb reálnych občanov, pri nachádzaní rovnováhy medzi osvetou a represiou dnes minimálne obce okolo 500 obyvateľov t. j. z cca 100 – 150 domami mohli bezproblémovo atakovať 60%-nú mieru triedenia komunálnych odpadov.

Odkladanie povinností u školákov i samospráv totiž vždy vedie k tomu istému výsledku.         

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská sa priznala k svojej trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

Cynická obluda

Ústupok vlastencom

Ministerstvo financií v poslednej chvíli zmenilo svoj názor na pripravovaný zákaz domáceho pálenia.


Už ste čítali?