V Running Mall sa platí PET-fľašami

Autor: Rudolf Pado | 16.1.2019 o 6:07 | Karma článku: 1,67 | Prečítané:  524x

RunCzech – svetový líder v organizovaní bežeckých podujatí pre verejnosť – skúša zaujímavý experiment: platbu plastovými fľašami. 

Šport a ochrana životného prostredia patria v moderných krajinách k sebe.

Už roky - predovšetkým v škandinávskych krajinách - preferujú pri organizovaní športových podujatí dočasné orientačné i dopravné značky z kartonáže a jednorazový riad zo škrobu, ktoré sa po skončení akcie odovzdajú na recykláciu či skompostujú.

Na mnohých športových podujatiach je súčasťou propozícií pokyn, že odhodenie akéhokoľvek odpadu do prírody, mimo oficiálnych občerstvovacích staníc, sa trestá okamžitou diskvalifikáciou. A je jedno čí máte za sebou desať či osemdesiat percent trasy.

Na Slovensku pribúda organizátorov športových podujatí, ktorí sa pridávajú k výzve „Nenechávam za sebou odpad.“  

Projekt vznikol na podnet talianskeho trailového časopisu „Spirito trail“ a jeho cieľom je zvýšiť povedomie bežcov a organizátorov o potrebe ochrany životného prostredia. Každý organizátor podujatia sa vstupom do projektu zaväzuje, že pripraví na občerstvovacie stanice koše, krabice alebo vrecia na odpadky a vyznačí povolenú zónu na ich odhadzovanie.  Po ukončení podujatia skontroluje, vyčistí a uprace trate pretekov. Ďalej, uvedie v propozíciách akcie, že tí pretekári, ktorí odhodia odpad mimo určených zón, budú diskvalifikovaní a všade tam, kde je to možné, obmedzí alebo sa vyhne používaniu jednorazových plastových pohárov a podporí využívanie opakovateľne použiteľných alebo vlastných pohárikov.

Logo projektu „Nenechávam za sebou odpad“ (navrhol Gualtiero „Krom“ Linneti)

Organizátori významných podujatí - napr. známej to českej Beskydskej sedmičky - pristupujú k adopcii niektorých miest na trase formou dlhodobej starostlivosti o ne.    

Zo Švédska sa svetom šíri nový typ bežeckého tréningu zvaný plogging (kombinácia anglického slova jogging = beh a švedského výrazu plocka up = zber). Jeho podstatou je zber odpadkov na prebehnutej trase, ktorý obohacuje tento druh pohybu o drepové vložky. K nevyhnutnej výbave bežca tak pribudnú rukavice a igelitové vrece.   

A napokon RunCzech, ktorého všetky bežecké podujatia majú zlatú známku IAAF, čo je svetovým unikátom, prichádza s dvojtýždňovým experimentom (09.01 – 23.01):  platbou plastovými fľašami.

Za nestlačené PET-fľaše donesené do pražského bežeckého centra Running Mall si môžete vychutnať dobrú taliansku kávu (5 fliaš), obdŕžať batôžtek RunCzech (7 fliaš) či tričko (12 fliaš) alebo absolvovať tréning s profesionálnym trénerom (20 fliaš). Špeciálnym bonusom pre každého je Mattoni Eco fľaša vyrobená z 50% recyklovaného PETu.            

Je potešiteľným, že športovanie, ktoré je vždy čiastočne spojené aj s posilňovaním vlastného ega, sa čoraz viac obohacuje aj o rozmer propagácie a praktickej ochrany životného prostredia. A to by malo byť inšpiratívnym pre celú spoločnosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská sa priznala k svojej trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?


Už ste čítali?