Šmejdi pre šmejdov?

Autor: Rudolf Pado | 30.1.2019 o 12:10 | Karma článku: 3,54 | Prečítané:  1337x

Každý systém korupcie je reťazcom osôb a subjektov, ochotných do poslednej chvíle hrať určenú rolu,    so striktne vymedzeným pôsobením, s vopred dohodnutými benefitmi  a komunikačnou stratégiou. 

Pár dní pred Vianocami ministerstvo školstva zverejnilo zmluvy s firmami, ktoré dostali stimuly - z prostriedkov štátneho rozpočtu - na vedu a výskum. „Stimuly pripomínajú kauzu eurofondov, ktorá Plavčana pripravila o ministerskú stoličku,“ uviedla Nadácia Zastavme korupciu, ktorá priniesla informácie o pochybných dotáciách.

Nasledovné zistenia: zhodné časti posudkov, vysoké hodnotenia, konflikt záujmov a podozrivé firmy, chýbajúci zápis v Registri verejných partnerov, sú iba časťou zverejnených zistení.

Reakcia ministerstva školstva: balast slov a aktuálne podané trestné oznámenie pre podozrenie z neoprávnenej manipulácie informačného systému Centra vedecko-technologických informácií.

Po celý čas pretrvávajúcej kauzy – sa k téme vyjadrujú opoziční a nezávislí experti na školstvo a vedu, zástupcovia rôznych občianskych združení a nadácií, predstavitelia politických strán – a nikto z nich nerieši podstatný fakt: na akúkoľvek korupciu, rozkrádanie, politické dohody ... potrebujete aj spoluhráča na strane vedeckých autorít, expertov i samotných vysokých škôl.

Niekto v tomto systéme dostáva včasné informácie o plánovaných výzvach, ktoré mu umožňujú realizovať prípravné projektové práce aj vo výzvach so šibeničnými termínmi uzávierok, vie, na koho je potrebné sa obrátiť, ba dokonca – dovolím si tvrdiť – dokáže (z)manažovať aj celý reťazec akože nezávislého hodnotenia.

Odpoveď na žiadosť o informácie

Zdá sa, že každý z hráčov – vrátane kritikov pomerov vo vysokom školstve a vede – sleduje len vlastné špecifické záujmy, ba dokonca sa zdá, že nie je významným spoločenským záujmom – ani v kontexte Dankovej rigoróznej práce – akosi hlbšie demaskovať dianie na jednotlivých vysokých školách, fakultách, katedrách, rôznych vedeckých komisiách a subkomisiách, poradných orgánoch ministerstva, atď.    

Po zverejnení blogu „UMB Banská Bystrica – magická hlbočina?,“ ako človek nepracujúci v oblasti školstva vedy, som sa obrátil na významné spoločenské – kolektívne i jednotlivcov  –  autority: TIS, Nadáciu Zastavme korupciu, Investigatívne centrum Jána Kuciaka,  šéfredaktorku SME Beátu Balogovú, expertov na školstvo a vedu – Branislava Gröhlinga a Veroniku Remišovú, aby uvedenú tému prebrali do vlastných rúk.    

Odpoveď od TIS: Dobrý deň pán Pado, Na základe dnešného telefonátu som situáciu konzultovala s kolegami.  Ako som spomínala, téme školstva sa nevenujeme a napriek búrlivej debate okolo pána Danka, bohužiaľ nemáme kapacitu sa tejto téme venovať.  Naši ľudia sa venujú iným oblastiam, kde takisto dostávame mnoho podnetov a ani tie nedokážeme pokryť všetky. Aj školenie v téme školstva, ktoré som Vám spomínala, bude zamerané na „regionálne školstvo“ teda od MŚ po SŠ. Bohužiaľ akademické prostredie je celá veľká rozsiahla téma, ktorej sa venovať nemôžeme.  I keď toto asi nie je odpoveď, ktorú ste očakávali, jednám s Vami na rovinu. Bohužiaľ tu nepracuje toľko ľudí, aby sme boli schopní spracovať všetky oblasti, kde sa korupcia na a nekalé praktiky na Slovensku dejú. S pozdravom Eva Bilená“

Odpoveď od Nadácie Zastavme korupciu: „Dobrý deň, ďakujeme za Váš mail aj za to, že sa zaujímate. Bohužiaľ poriadne neviem, čo konkrétne by ste od nás potrebovali. Nadácia Zastavme korupciu má mandát riešiť primárne témy týkajúce sa korupcie. Zároveň som si pozrela Vami priložené zoznamy. Fakt, že existujú záverečné práce s rovnakými názvami
a približne rovnakým počtom strán ešte nezanemá, že tieto práce sú plagiáty či kompiláty. 
Pokiaľ ste však obsah týchto prác videli a jednotlivé obsahy sa zhodujú, potom má zmysel sa tým viac zaoberať. Ak máte záujem pozrieť sa na túto tému viac, navrhujem Vám pozrieť si obsah záverečných prác ktorcýh zoznam ste zaslali a zistiť, či sa jednotlivé obsahy zhodujú. My bohužiaľ naozaj teraz nemám možnosť čítať také množstvo prác. Pokiaľ by ste však narazili aspoň na pár totožných obsahov, môžme sa na tému viac pozrieť. Želám príjemný deň. S pozdravom, Klára Bernátová“

Ostatné spoločenské autority, vrátane predstaviteľov politických strán, ktorým vždy ide o ľudí, neodpovedali.

V krajine, ktorá v rebríčku korupcie neustále klesá, v ktorej nás pán prezident neustále vyzýva k občianskej statočnosti a záujmu o veci verejné, aby to napokon on sám vzdal, budú na vysokých školách  naďalej pôsobiť  vzájomne zosieťovaní šmejdi legitimizovaní pochybnými a samozrejme neverejnými výberovými konaniami, budú sa tu rozvaľovať zástupcovia vedeckej mafie a  masovo produkovať vysokoškolské tituly ..., a to len preto, že hrabanie sa vo vysokoškolskom a vedeckom bahne sa jedným nechce a ďalší na tom nemajú záujem.         

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Veľa nemajú, vedia sa uskromniť. Čo najviac trápi seniorov

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.


Už ste čítali?