reklama

Tatry pre ľudí či prominentov?

Nový návrh Návštevného poriadku TANAPu prináša niekoľko pozitív, ale aj mnoho – v kontexte verejnosťou vnímaných tvrdých developerských atakov na podstatu národného parku – kontroverzných opatrení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Okresný úrad Prešov zverejnil finálny návrh nového Návštevného poriadku Tatranského národného parku a jeho ochranného pásma, spolu s prílohami.

Návrh prináša viaceré zmeny, z ktorých najdôležitejšími sú: predlženie obdobia letnej turistiky, zmiernenie dlhodobej sezónnej uzávery zavedením areálov zimnej turistiky, nejasnosť ustanovenia vedúca v podstate k zrušeniu vysokohorskej turistiky, zákaz horolezeckej činnosti na obdobie troch mesiacov na území celého TANAP-u, výrazne obmedzenie pohybu psov a prvotná regulácia geocachingu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pešia a zimná turistika

V pešej turistike sa zmenilo ustanovenie, že túry sa môžu vykonávať hodinu po východe slnka a len do hodiny pred západom slnka. Aktuálne je to od času východu slnka do času západu slnka. Ďalej je povolený výstup najkratšou trasou po značenom turistickom chodníku (TZCH) na vysokohorskú chatu za účelom ubytovania sa, ktorý sa môže realizovať aj po západe slnka.

Sezónna uzávera by mala platiť od 1.11. do 31.5., nie do 14.6. kalendárneho roka.

Trasa Juráňova dolina – ústie do sedla Pod Umrlou bude uzatvorená od 1.11.do 30.4. Symbolický cintorín pod Ostrvou bude uzatvorený od 15.12. do 30.4. Ako bolo v platnosti už od roku 2017, počas zimnej sezónnej uzávery už nebude sprístupnený Slavkovský štít zo Slavkovskej vyhliadky po modrej značke. Červeno značený úsek Tatranskej magistrály od Triganu cez Popradské pleso, sedlo Pod Ostrvou, Batizovské pleso a Sliezsky dom sa tiež uzatvára. Sivý vrch vypadol zo zoznamu turistických chodníkov aj zo skialpinistickej oblasti. Opäť sa zatvára žltá trasa Vyšné Hágy - Batizovské pleso a Baranec od Žiarskej chaty a po žltej z oboch strán.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Treba však dodať, že viaceré lokality sú k dispozícii v tzv. areáloch zimnej turistiky, ktoré sú novinkou v tomto návrhu oproti minulosti, avšak treba mať zimný výstroj. Celý zoznam trás uzavretých počas sezónnej uzávery si môžete pozrieť tu.

Zimná turistika je definovaná ako turistika vykonávaná kombináciou turistických výstupov, turistických zostupov a lyžovania v areáloch zimnej turistiky v období od 15. 12. do 15. 4. kalendárneho roka, pri ktorej môže byť využívaný skitourový (skialpinistický) výstroj, snežnice, stúpacie železá a snowboard. Vyhradené miesta na vykonávanie zimnej turistiky sú areály zimnej turistiky: Studené doliny – Dolina Zeleného plesa (do tohto areálu musí turista smerujúci do Baranieho alebo Priečneho sedla vstupovať len s plnohodnotným skialpinistickým výstrojom), koridor zimnej turistiky Mlynická dolina, Mengusovská dolina, Žiarska dolina, Červenec, Zelená dolina, Salatínska dolina.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zimný turista môže vstupovať do areálov a koridorov zimnej turistiky aj mimo TZCH a NCH za účelom nástupu na zimnú túru, a to z východiskových bodov určených pre každý areál a koridor zimnej turistiky osobitne. Musí disponovať zimným turistickým výstrojom a znalosťou, resp. schopnosťou pohybu vo vysokohorskom teréne s prihliadnutím na podmienky na horách tak, aby bol minimalizovaný počet záchranných letov, a pohybovať sa tu len pri vyhlásení maximálne III. stupňa (vrátane) lavínového nebezpečenstva.

Do areálov zimnej turistiky sa nesmie vstupovať so psom prípadne iným zvieraťom. 

Vysokohorská turistika

Vysokohorská turistika je síce definovaná ako „športová činnosť čiastočne vykonávaná s použitím horolezeckého výstroja vo vysokohorskom teréne do II. stupňa obtiažnosti UIAA“ a je špecifikované aj to, kde sa môže vykonávať jej výcvik, avšak nikde už nie je uvedené, v ktorých lokalitách sa môže vykonávať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V doterajšom návštevnom poriadku boli tieto oblasti totožné s tými, ktoré boli povolené pre horolezectvo, pričom podmienkou bol doprovod oprávnenej osoby (inštruktora vysokohorskej turistiky, hoci nebol explicitne uvedený v návštevnom poriadku). Vysokohorská turistika týmto nejasným ustanovením z návrhu návštevného poriadku praktický zmizla.

Oproti minulosti z návrhu vypadli aj ustanovenia týkajúce sa horských vodcov. Činnosť horských vodcov upravuje zákon č. 544/2002 Z. z. o Horskej záchrannej službe. Horskí vodcovia – pre zabezpečenie sprevádzania klientov – v minulosti požiadali o udelenie výnimky zo zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny. To znamenalo, že klient horského vodcu mal výnimku na pohyb mimo značeného chodníka a zároveň nemusel byť v III.. a vyššom stupni horolezeckej obtiažnosti. Táto výnimka platila aj pre zahraničných horských vodcov združených v Medzinárodnej únii horských vodcov (UIAGM).

Horolezectvo

Návrh návštevného poriadku prináša dve zásadné zmeny pre horolezeckú verejnosť. Pribudli dve celoplošné uzávery pre akúkoľvek horolezeckú činnosť, a to od 1.11. do 15.12. a od 16.4. do 1.6. 

Druhým problémom je ustanovenie striktných lokalít na výcvik horolezeckej činnosti. Ak si odmyslíme kameňolomy, realizácia výcviku sa obmedzuje len na štyri malé oblasti.

Spornými sú aj ustanovenia obmedzujúce vykonávanie horolezectva len na dennú dobu a to vrátane nástupu do horolezeckého terénu či vymedzujúce náročnosť horolezeckej túry od stupňa III. obtiažnosti vyššie, pričom horolezectvo sa vykonáva aj v teréne nižšej obtiažnosti.

Naďalej ostáva v platnosti, že horolezeckú činnosť môžu vykonávať len takí horolezci, ktorí sú organizovaní v horolezeckých zväzoch, horolezeckých kluboch alebo horolezeckých organizáciách. Na Slovensku však existuje množstvo horolezcov, ktorí sa nijako neorganizujú. Toto ustanovenie je ťažko v praxi kontrolovať a môže byť predmetom antidiskriminačnej žaloby.

Cyklistika

Na rozdiel od starého návštevného poriadku tu nie su explicitne uvedené cyklistické okruhy, ale návštevníci sa môžu na bicykli pohybovať na území TANAP-u za hranicami zastavaného územia obce po cestách I. II. a III. triedy, miestnych komunikáciách a po cykloturistických trasách vyznačených v zmysle normy STN 01 8028 Cykloturistické značenie (značka "C"). Na území ochranného pásma TANAP-u k tomu ešte pribudli účelové komunikácie.

Geocaching

Prvýkrát sa v návštevnom poriadku objavil aj geocaching, teda organizovaná hra, ktorej účelom je hľadanie skrýš schovaných v teréne na určených súradniciach. Návštevný poriadok upravuje miesta vyhradené na vykonávanie hry, obdobie, ktoré nie je zatiaľ zladené s oficiálnym termínom sezónnej uzávery pri iných trasách, a ďalšie detaily súvisiace s vytváraním skrýš.

Pohyb spoločenských zvierat – psov

Návštevník v sprievode psa, príp. iných domácich zvierat sa na území TANAP-u nemôže pohybovať v lokalitách s výskytom svištích kolónií, v lokalitách so stálou prítomnosťou kamzičích čried, v lokalitách výskytu veľkých šeliem a ďalších vzácnych a ohrozených tatranských endemických druhov. Lokality budú na svojej hranici v teréne pri všetkých TZCH označené tabuľou. Nakoľko tento zoznam (§ 3 ods. 4 vyhlášky) obsahuje až 65 lokalít, pohyb psov na území TANAPu je týmto praktický zakázaný. 

Návrh návštevného poriadku reguluje aj vykonávanie lyžiarskej turistiky vrátane bežeckého lyžovania, vodnej turistiky, letov na klzákoch a kĺzavých padákoch, atď.

Všetky pripomienky k návštevnému poriadku sa zasielajú písomne – v rámci verejného pripomienkovania – na adresu: Okresný úrad Prešov, odbor starostlivosti o životné prostredie, Námestie mieru č. 3, 080 01 Prešov alebo e-mailom na adresu oszp.po@minv.sk Každý z Vás môže rozhodnúť o jeho budúcej podobe. 

K prezentovanému návrhu Návštevného poriadku Tatranského národného parku už vyjadrili vážne výhrady napr. Slovenská skialpinistická asociácia a Slovenský horolezecký spolok JAMES. 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu