Smart Košeca

Autor: Rudolf Pado | 24.5.2019 o 6:15 | (upravené 27.5.2019 o 17:55) Karma článku: 3,17 | Prečítané:  1429x

Množstvo vyprázdňovaných zberných nádob na zmesový komunálny odpad  kleslo o 20 až 30% a úspora nákladov predstavuje sumu cca 500 eur mesačne. Vítajte v 21. storočí. 

V krajine s cca 30%-nou mierou triedenia komunálneho odpadu, vesmírne vzdialenou  od európskeho záväzku pre rok 2020 – 50%, mestské zastupiteľstvo v obci  Košeca prijalo zásadné rozhodnutie – zavedenie elektronickej evidencie odpadov k 1. marcu 2019.      

Ilustračná fotografia zo systému elektronickej evidencie v Košeci (Zdroj: impulz.press)

 Základná charakteristika elektronickej evidencie:

- Na zberné nádoby na zmesový komunálny odpad budú umiestnené elektronické RFID identifikátory.

- Na vrecia (30 l) so zmesovým komunálnym odpadom sa budú lepiť RFID nálepky.

- Na zberné nádoby na triedené zložky budú nalepené trvácne nálepky s QR kódmi.

- Na vrecia s vytriedenými zložkami (papier, plasty, sklo, kovy)  a na balíčky so zviazanými viacvrstvovými kombinovanými obalmi („tetrapaky“) sa budú lepiť nálepky s QR kódmi.  

- Vyprázdnenie každej zbernej nádoby a odobratie každého vreca bude počas zberov elektronickými čítačkami zosnímané t. j. adresne identifikované.

 - Na základe zaznamenaných elektronických údajov bude pre každú domácnosť a pre každý subjekt určená miera triedenia odpadov (pomer medzi zmesovým komunálnym odpadom a vybranými vytriedenými zložkami) a následne, po zohľadnení aj ďalších odpadovo relevantných faktorov, to bude slúžiť ako objektívny podklad pre určovanie finančnej motivácie (napr. zľavy z miestneho poplatku za komunálny odpad), ktorá má motivovať k znižovaniu tvorby zmesového komunálneho  odpadu a vyššiemu triedeniu, kompostovaniu a predchádzaniu vzniku odpadov.

Počas dvoch mesiacov došlo v Košeci (cca 2 700 obyvateľov)  k poklesu množstva vyprázdňovaných zberných nádob na zmesový komunálny odpad  o 20 až 30% a úspora nákladov predstavuje sumu cca 500 eur mesačne.

Ilustračná fotografia zo systému elektronickej evidencie v Košeci (Zdroj: impulz.press)

Inštruktážny film k zavedenej elektronickej evidencii odpadov v obci Košeca (cca 30 minút).  

 

Doplnenie Marek Kurinec (OcÚ Košeca)

Košeca je obec a má okolo 2 750 obyvateľov. Systém je aplikovaný na všetkých obyvateľov a všetkých platcov miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (fyzické osoby, právnické osoby, fyzické osoby- podnikatelia, atď.).

Dodávateľom je firma JRK Slovensko, s.r.o.

Keď si to dovolí zaplatiť obec - a ešte k tomu z vlastných zdrojov, tak mestá s tým nemôžu mať žiadny problém. Košecu to stálo okolo 5 /občan (investičné aj prevádzkové náklady na 1 rok). Investičné náklady do hardvéru sú však jednorazové (na pár rokov bude od nich pokoj) a z uvedených nákladov tvorili asi 60%. Budúci rok bude treba na prevádzku systému už len okolo 2 EUR/občan. S počiatočnou investíciou možno môžu mať problém iba úplne malé obce.

Ale výška investície je závislá od viacerých faktorov, napr.:

- počet zberových vozidiel (determinuje počet snímačov)

- počet závozníkov (determinuje počet snímačov)

- typy a počty používaných zberných nádob 

- intervaly zberov, atď.

Cena je závislá aj od toho pre aké typy identifikátorov sa samospráva rozhodne: rádiofrekvenčné RFID, čiarové kódy alebo QR kódy, či sa všade bude používať jeden typ identifikátorov alebo ich kombinácia, či budú jednorazové alebo na pevno pripevnené na zberných nádobách. Tiež je cena závislá aj od toho aké kvalitné snímače sa obstarávajú. Či do mínus 10 stupňov Celzia  alebo do mínus  30 stupňov Celzia, či má batéria vydržať 4 hodiny alebo 8 hodín, atď. Je toho veľa čo sa zvažuje pri nastavovaní optimálneho systému. Je to jednoducho skladačka a samospráva si to môže vyskladať aj lacno, aj drahšie. 

Si myslím, že investícia to takéhoto systému je veľmi rozumná investícia. Nielenže to bude prínosom pre dosahovanie environmentálnych cieľov, ale z ekonomického hľadiska je návratnosť veľmi rýchla.

Nebudem ďaleko od pravdy, keď poviem, že prevádzka systému sa samofinancuje. Naše krátkodobé výsledky to zatiaľ už teraz potvrdzujú. A keď sa s pribúdajúcim časom budú zvyšovať náklady na zmesový komunálny odpad (lebo zdražie skládkovanie), tak táto investícia bude ešte ekonomickejšia.

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Jankovská sa priznala k trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?


Už ste čítali?