Kočnerovská arogancia na brehu Liptovskej Mary

Autor: Rudolf Pado | 1.7.2019 o 6:26 | (upravené 9.10.2019 o 11:24) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  29828x

Desiatky nelegálnych stavieb nikto nerieši. Z dlhoročného alibizmu stavebného úradu, vodohospodárov i samospráv  vanie strach, ktorý nikto nepomenuje. Démon arogantne sa rozvaľujúci na brehoch vodného diela. 

Liptovská Mara nie sú len slnkom zaliate pláže pod modrou oblohou, vôňa opaľovacieho krému, prepálených klobás a borovičky,  je to aj neregulovaná výstavba – bez vzájomnej súvsťažnosti v mierke a použitých stavebných hmotách, divoké kempovanie a táborenie skrývajúce sa za súkromné pozemky, ústne súhlasy  a krčmové dohody,  vjazdy motorových vozidiel do brehových porastov a ochranného pásma vodného diela, nulová zodpovednosť  za odpady aj v nadväznosti na celoslovenskú všeobecne záväznú povinnosť jeho triedenia, divočina pribúdajúcich hausbótov, motorových člnov  a vodných skútrov. A k tomu pridaná hodnota desiatok nelegálnych stavieb.             

    Identifikované nelegálne stavby na pozemkoch Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. - celkový pohľad 

Identifikované nelegálne stavby na pozemkoch Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. - detail k. ú. Bobrovník 

 Identifikované nelegálne stavby na pozemkoch Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. - detail k. ú. Liptovská Sielnica 

Identifikované nelegálne stavby na pozemkoch Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p. – časť zoznamu objektov 

Liptovskomikulášsky stavebný úrad potvrdil, že zo strany Slovenského vodohospodárskeho podniku dostali podnety o čiernych stavbách. Ako uviedli  MY Liptovské noviny v článku „Päťdesiat čiernych stavieb:“  „Iba v Galovianskej zátoke ich bolo na vodnej ploche 32 a v Liptovskej Sielnici 23.“ Od rôznych búd až po haciendy vraj neznámych vlastníkov.  

Stavebný úrad údajne nemá kapacity na to, aby robil pravidelný a intenzívny štátny stavebný dohľad a riešil existujúce nelegálne stavby, ktoré vyrástli na brehu vodného diela  - pri ktorom je rekreačná funkcia tak na piatom mieste priorít - za ostatných 15 rokov, uvádza predmetný článok.

„Pokiaľ  stavebný úrad dokázal zistiť vlastníkov, vyzval ich na preloženie dokladov. Je to však problém, nie je možné zistiť vlastníkov čiernych stavieb okolo Liptovskej Mary, pretože my tam nemôžeme stáť  a čakať, kedy vojde do svojho objektu a prizná nám  vlastníctvo.  Stavby sú na vodnej ploche, zátopovom území, bez vlastníctva či vzťahu so Slovenskou republikou, v správe vodohospodárov alebo štátnych lesov. Na 80% sa nedajú zlegalizovať. Takže vidíme riešenie v tom, aby vlastník vyčistil pozemky od týchto čiernych stavieb, stavebný úrad v zastúpení obce nemá komu nariadiť odstránenie,“  je oficiálne vyjadrenie úradu. Aj to je výsledok vyše 42-ročného štatútu vodného diela a ustráchaného štátu na jeho brehoch.

Článok „Päťdesiat čiernych stavieb“ (My Liptovské noviny, 14.5.2019)

V diskusii k novému dokumentu, ktorý by upravil dianie na brehu a hladine vodného diela, zaznelo, že v prípade prichytenia osoby zdržiavajúcej sa v danom objekte táto tvrdí, že nie je jej majiteľom a disponuje len kľúčmi a zodpovedný orgán operatívne nepokračuje v ďalšom zisťovacom konaní. Ďalej, že rôzne maringotky – bez ukotvenia so zemou –  nie je možné považovať za stavbu ...  Atmosféra strachu v prospech páchateľov. A slovenské zákony - stavebný, o vodách,  o ochrane prírody  a krajiny - učupené v kúte.  

A ja sa pýtam, kde je peklo generálnej prokuratúry, kde je okresná prokuratúra, kde sú elitné policajné jednotky typu NAKA v prípadoch, v ktorých niekto s kočnerovskou povahou si uzurpoval verejný priestor, uplatňuje svojvoľný výklad majetkových práv, a odtiaľ vypúšťa balóniky arogancie a zastrašovania?

Na Domaši pripravujú pilotný model pre odstraňovanie nelegálnych stavieb na pozemkoch štátu, ktorý by mal byť následne uplatnený na celom Slovensku.    

Na Oravskej priehrade už vymetajú. Malé ryby. 

Ja čas oddeliť zrno od pliev, legálne podnikanie od špekulovania, aj na brehoch zneuctenej Liptovskej Mary   

K. ú. Bobrovník - parkovisko v lese (Kontrolný deň na vodnej stavbe, 27.06.2019)

Ukotvenie nelegálnej stavby o živý strom  (Kontrolný deň na vodnej stavbe, 27.06.2019)

Ohradzovanie pozemku až za hranicu ochranného pásma vodného diela (Kontrolný deň na vodnej stavbe, 27.06.2019)

Brehy VD Liptovská Mara sú posiate desiatkami stavieb so svojvoľnou úpravou brehov (Kontrolný deň na vodnej stavbe, 27.06.2019)

K .ú. Liptovská Sielnica – kempovanie na súkromnom pozemku pravdepodobne ako súčasť nikým nekontrolovanej sivej ekonomiky, bez oficiálnych povolení a splnenia nevyhnutných predpokladov pre prevádzkovanie kempu, zástupca obce sa kontrolnej plavby nezúčastnil  (Kontrolný deň na vodnej stavbe, 27.06.2019)

K. ú. Liptovská Sielnica (Kontrolný deň na vodnej stavbe, 27.06.2019)

K. ú. Liptovská Sielnica – vjazd motorových vozidiel do brehových porastov (Kontrolný deň na vodnej stavbe, 27.06.2019)

K. ú. Liptovská Sielnica – divoké kempovanie, bez nadväznosti na nakladanie s odpadmi, hygienické štandardy, výber rekreačných poplatkov ...   (Kontrolný deň na vodnej stavbe, 27.06.2019)

Vjazd motorových vozidiel do priestoru ochranného vodohospodárskeho pásma (Kontrolný deň na vodnej stavbe, 27.06.2019)

List štátnemu tajomníkovi MV SR Rudolfovi Urbanovičovi

 

DOPLNENÉ  11.07.2019

 

DOPLNENÉ  29.07.2019

DOPLNENÉ  06.08.2019

DOPLNENÉ  19.08.2019

Namiesto dôsledného odstraňovania nelegálnych stavieb na brehu VN Liptovská Mara „navádza“ úrad na ich dodatočné povolenie. 

DOPLNENÉ  22.08.2019

DOPLNENÉ  16.09.2019

DOPLNENÉ  09.10.2019

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič s nami nežartuje

On tie nezmysly myslí vážne.


Už ste čítali?