Nihilizmus úradov, alibistická polícia a otravovanie aktivistov

Autor: Rudolf Pado | 9.7.2019 o 6:36 | Karma článku: 2,40 | Prečítané:  919x

Boj s environmentálnou kriminalitou má podobu úradníckeho čakania na podnety, ich vzájomného preposielania a formálnych úkonov zo strany polície.   

Zelený štvrtok. Partia nadšencov združených okolo OZ LIPA – Liptovskí aktivistiOZ TATRY, na úkor vlastného voľného času a dopravných nákladov, čistí lesík v Palúdzke a okolité svahy nad Liptovskou Marou.  Skládky, o ktorých vedel každý kto nekráča mestom a jeho okolím so zatvorenými očami a ľahostajnou mysľou.        

Po hodinách driny, vyzbieraní  1 940 kg pohodeného smetia, štyroch  odvozoch, prichádza zistenie: „Je to nezvládnuteľné ručným zberom ...“  Kontaktujeme zodpovedných úradníkov MsÚ Liptovský Mikuláš vrátane viceprimátora Ľuboša Triznu. Očakávame bager, nákladne auto, aktivačných pracovníkov a ...

... po jedenástich týždňoch zvoní telefón. Na konci spojenia príslušník OO PZ Liptovský Mikuláš, reči o tom, že som svedok, že ma potrebuje vypočuť, že ...

Za ostatných sedem - osem rokov som bol vyše sto krát predvolaný vo veciach životného prostredia, a to s väčším dôrazom než ľudia, ktorí si neplnia zákonmi určené povinnosti resp. páchatelia.  Ako oznamovateľ, ktorého si polícia samoúčelne označí za svedka – v súlade so zákonom, som  vyťažovaný vo veciam ku ktorým nemám  viac čo dodať resp. som nútený papagájovať fakty, ktoré sú v prvotnom písomnom oznámení, a to pod hrozbou  sankcie vo výške 1 650 eur. Policajný zbor SR, ktorého príslušníci sa prevážajú na autách okolo tých istých skládok, nelegálnych výrubov, vypaľovačiek trvalých trávnych porastov ... a nezdokumentujú ich vlastnou činnosťou,  má oberá o čas a energiu.  A to v krajine, v ktorej sa páchatelia a ich advokáti nedostavujú na súdne pojednávania, v ktorom sa akceptujú falošné práceneschopnosti a iné obštrukcie, bez akýchkoľvek sankčných a iných konzekvencií.              

No vážení, nie som svedok, som oznamovateľ, akým by mohol byť každý, komu by záležalo na stave životného prostredia v štáte.  Svedok je človek, ktorý bol na mieste činu v čase jeho spáchania., oznamovateľ je ten, kto sa na tejto hnoj už nemohol pozerať. Nemyslím si, že moje oznámenie príslušným orgánom samosprávy či štátu sa má zmeniť na prenasledovanie, ak Vaša schopnosť stotožniť páchateľa sa aj tak blíži k nule.

Ak by ste si prečítali aspoň jeden odsek § 15 zákona o odpadoch, zistili by ste, že oznamovaciu povinnosť  (nielen) v prípadoch nelegálnych skládok odpadov má vlastník, správca alebo nájomca pozemku. Ako je možné, že skládky neoznámili  a ako je možné, že neboli predvolaní na podanie vysvetlenia a následne priestupkovo riešení?    

Koľko nelegálnych skládok odpadov vlastným monitoringom fyzickej krajiny a policajnou operatívou zistil a riešil – bez čakania na podnety od aktivistov  - OÚ Liptovský Mikuláš, odbor starostlivosti  o životné prostredie či celý ansámbel policajtov v okrese? A táto otázka je aktuálnou aj pre ďalšie okresy v štáte, úradníkov a policajtov.  Mimochodom, situácia na hladine a brehoch VN Liptovská Mara, názorne dokumentuje aktivitu orgánov štátu a komu sa tu pomáha a kto sa tu chráni.

V aplikácii TrashOut driemu stovky oznámení občanov, v Bratislave mimochodom tisíc, pri ktorých dochádza k mareniu úlohy verejným činiteľom  - o skládkach vedia, lebo, predstavte si, všetky lokality oznámilo obciam OZ TATRY,  a pod rôznymi zámienkami nekonajú  – a polícia, aj ta environmentálna, nikde.

Kam sa mentálne posunul bratislavský úrad od roku 2012?

A tak ďalej záviďme Nórsku, Švédsku, Rakúsku ... ich správu veci verejných a čistú krajinu.  Tu totiž úradníci - berúci za „starostlivosť o životné prostredie“  plat, vlastnou činnosťou neodhalia nič, policajti generujú formálne a úplne zbytočné úkony v živých spisoch,  aby šéf a prokuratúra boli spokojní  na ceste za koncoročnými odmenami a výsluhovými dôchodkami.

Podľa  § 15 ods. 18 zákona o odpadoch: „Obec je oprávnená zabezpečiť v súlade s týmto zákonom zhodnotenie alebo zneškodnenie nezákonne umiestneného odpadu, ktorý je komunálnym odpadom alebo drobným stavebným odpadom, bezodkladne po jeho zistení, pričom v tomto prípade sa postup podľa odsekov 3 až 17 neuplatní; obec je povinná o tom informovať príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva najneskôr do troch pracovných dní.“  Nestalo sa.

Spis z Palúdzky sa po niekoľkých mesiacoch vráti na miesto z ktorého na cestu vyrazil – na MsÚ Liptovský Mikuláš a status ohlásených nelegálnych skládok bude naďalej nezmenený. Hodnota za peniaze.

OZ TATRY oznámilo existenciu a návod  používania aplikácie TrashOut na cca 4 000 elektronických adries (všetkým obciam SR, pracovníkom Štátnej ochrany prírody SR,  prednostom OÚ, vedúcim odd. starostlivosti o životné prostredie, vedeniu Slovenskej inšpekcie životného prostredia). Hra na „nevedeli sme“ skončila.           

TrashOut: Časť skládok – po júnovej informačnej kampani – začala miznúť.

  TrashOut ako obraz mentality národa. A otázočka, aj uloženie eternitu pri obci Láb vyšetruje polícia?   

  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Jakuba Fila

Najväčšie riziko dnešných dní - vystresovaný národ stratí dôveru v inštitúcie

Všetci rozumieme, že situácia je vážna.


Už ste čítali?