Ukliďme Česko a slovenský TrashOut

Autor: Rudolf Pado | 11.7.2019 o 11:00 | (upravené 9.10.2019 o 16:14) Karma článku: 1,88 | Prečítané:  717x

Rok 2018: 3 295 akcií, 134 854 dobrovoľníkov, 86 730 detí, 2 113 ton vyzbieraného odpadu, 1 988 mediálnych ohlasov. Stalo sa v Českej republike. 

V roku 2011 sa zdalo, že problém s nelegálnymi skládkami odpadov v SR je navždy vyriešený. To aplikácia TrashOut vstupovala  - s ohromnou mediálnou podporou Ministerstva životného prostredia SR  (MŽP SR) – do spoločenského priestoru. Všetko sa zdalo jednoduché. Občan ohlási čiernu skládku prostredníctvom  mobilného telefónu, relevantnosť oznamu sa posúdi a skládka bude odstránená.

Táto naivná myšlienka, bez opory v slovenskej legislatíve napr. v zákone o odpadoch a zákone o správnom konaní, dostala hneď v počiatkoch na frak. Úrady zodpovedné za problematiku ochrany a tvorby životného prostredia nielenže o aplikácii nevedeli, ale na základe hlásení občanov dokonca odmietli konať. Táto skutočnosť sa významne nezmenila do dnešných dní.

Ešte horšie boli  informované obce – vyhýbajúce sa každej nevoňajúcej práci – členiace sa na proobčianske  a existujúce samé pre seba. Je jednoduchšie čakať na dotácie,  na vyhnitie problému, než  na lokálnej úrovni preosiať občanov na slušných a tých ostatných.

Klincom do rakvy TrashOut bolo usmernenie MŽP SR, ktoré označilo TrashOut za súkromnú podnikateľskú aktivitu mimo rezortu životného prostredia. Dané vyhlásenie však nebránilo ministerstvu naďalej projekt mediálne podporovať a tým uvádzať občanov do omylu.

Aktivitu lokálnych policajných zložiek a prokuratúr je škoda komentovať. Boj s environmentálnou kriminalitou  je na Slovensku chápaný ako čakanie na podnety od aktivistov.

Kto by očakával od  štátom dotovanej aplikácie inteligenciu t. j.  hlásenie občana automatický  pretransformované do byrokratického formátu s odoslaním príslušnému úradu, bude čakať ešte veľmi dlho. TrashOut nerobí nič - iba zhromažďuje informácie - a čaká na akýsi dobrovoľný prístup obcí a lokálnych aktivistov.

TrashOut – príklad nedomyslenia a nedotiahnutia dobrého nápadu  

Český ekologický projekt ZmapujTo.cz – monitorujúci  nielen nelegálne skládky odpadov, ale aj iné problémy na verejných priestranstvách – ma hlavú i pätu, vnútornú logistiku a ľudí, ktorí sa téme venujú.  Každé hlásenie je automatický zaslané zodpovednej inštitúcii a oznamovateľ, po vyriešení problému, dostane od nej spätnú väzbu.  Nečudo, že aplikácia má veľmi vysokú mieru vyriešených oznamov od občanov.

Detail hlásenia z aplikácie ZmapujTo.cz   

A nielen to. Neprehliadnuteľným je prepojenie ZmapujTo.cz na praktickú aktivitu Ukliďme Česko, ktorá generuje logistickú podporu pre upratovanie Českej republiky, a to formou obecných, školských, firemných a záujmových čistiacich aktivít.

Počas jarného upratovania v roku 2019 bolo zorganizovaných 3 458 akcií so zapojením skoro 145 000 dobrovoľníkov. Títo odstránili z prírody 2 420 t odpadov a cca 500 t z nich vytriedili. Témou tohtoročnej jarnej kampane bolo aj upozornenie na nevhodnosť vyhadzovania opotrebovaných pneumatík do prírody. Týchto sa podarilo vyzbierať 17 700 kusov.

Ukliďme Česko sa snaží mobilizovať aj školskú mládež cestou rôznych súťaží – fotografických, komixových či zberových. Je pozoruhodným, že kým tu sa stávajú mladí ľudia stále početnejšou skupinou obyvateľstva čistiaceho Českú republiku, v SR sa školy do špinavých aktivít veľmi nehrnú.  

Ukliďme svět – Ukliďme Česko

  Odpočet Ukliďme Česko za rok 2018  

Ďalším poznatkom je fakt, že kým v SR sa sponzori a korporatívna filantropia zameriava len na podporu pekných vecí, v ČR sú partnermi  projektu Nadační fond Veolia, Komunálna banka, Škoda, Penny, Ekokom, Lesy ČR, Ministerstvo životného prostredia ČR a projekt podporil Štátny fond  životného prostredia ČR na základe rozhodnutia ministra životného prostredia.

Aj na tomto príklade vidíme ako podobné nápady môžu smerovať k diametrálne rozdielnym výsledkom. 

DOPLNENÉ  09.10.2019

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.

Parlamentné voľby 2020

Ako voliť vo voľbách a čo pripravujeme na SME.sk? (otázky a odpovede)

Volebné spravodajstvo s výsledkami.


Už ste čítali?