reklama

Liptovská Mara: Legálne podnikanie verzus šmejdi

Zrušte živnosť, ohradenú plochu vyhláste za súkromný pozemok a za jeho plotom vybudujte spoločenstvo fungujúce mimo slovenskej jurisdikcie. Legálnym podnikaním iba strácate čas a peniaze.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Do roku 1989 patrilo pobrežie VN Liptovská Mara štátu. Mnohým reštituentom – starousadlíkom – bolo odkázané, že ide o vodohospodársky záujem a ochranné lesy vodného diela, a tak to aj zostane. A potom – veľmi nenápadne – sa parcely štátnych inštitúcií začali presúvať do vlastníckeho portfólia vhodných osôb, započala divoká urbanizácia a morálny rozklad na brehoch a hladine vodnej nádrže.

Aj tu nájdete množstvo podnikateľov, ktorý sa každoročne boria s meniacimi sa zákonmi, byrokratickými povinnosťami, daňovým a iným finančným zaťažením, sú terčom kontrol Finančnej správy SR, Slovenskej obchodnej inšpekcie či Úradu verejného zdravotníctva SR. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pozemky prináležiace k ubytovaciemu zariadeniu Rybárska osada: žiadne divoké kempovanie a táborenie, čistota a stanovené pravidlá „hry“ 

A máte tu takých, ktorý sa rozhodli, že za tabuľou „Zákaz vstupu! Súkromný pozemok“ či za plotom brániacim prístupu k vode – v rozpore so zákonom o vodách – budú budovať impérium Nezákonnosti. Nulových hygienických štandardov a prapodivných tokov financií.

Redaktorka Plus JEDEN DEŇ L. M. v aktuálnom článku „Kto zastaví tento bordel na priehrade?“ konštatuje a zároveň sa pýta (video): 

„... Na brehu celej Liptovskej Mary, okrem plôch na to vyhradených je zakázané kempovať. To, že brehy sú aj napriek tomu okupované rybármi a rekreantmi s karavanmi, autami i stanmi je už bežná vec. Na brehoch Liptovskej Mary patriacej k obci Liptovská Sielnica však veci fungujú trochu inak. Aj napriek jasnému zákazu tu niektorí trávia aj 5 mesiacov v kuse. Za to, aby ste mohli ísť k vode autom si jednoducho môžete zaplatiť. Rybári potvrdili, že platia starostovi. Ide však údajne o poplatok za odvoz odpadu a nie prenájom kempového miesta. A tak tu momentálne môžete nájsť jeden stan a karavan vedľa druhého, namiesto wc tu nájdete vykopané jamy, alebo tzv. provizórne latríny. „Umývame sa samozrejme vo vode, veď tej je tu dosť. No a na wc chodíme do lesa. Máme tam vykopanú jamu ktorú zasypeme vápnom. Budúci rok by sme chceli zariadiť mobilné, chemické toalety. V karavanoch ich už majú. Snažíme sa tu udržiavať poriadok, sklo odnášame preč, “ povedal nám rybár Jozef Štucka z Ružomberka, ktorý tu trávi až 5 mesiacov v roku. Otázkou zostáva, kde je pravda o poplatku za smeti? Všetci rybári síce jednohlasne tvrdili, že jediné čo platia je príspevok za odvoz smetí, no nevedeli sa zhodnúť na sume ani samotnom „názve“ poplatku. Jedny tvrdia, že ide o dobrovoľný príspevok, jedny tvrdia, že je to 10 € na mesiac a ďalší, že je to 20 € na sezónu. Kde sa nachádza pravda? ...“ 

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Nahľad článku z Plus JEDEN DEŇ

Kempovanie v SR je možné na vyhradených miestach, ktoré majú schválený prevádzkový poriadok a zabezpečené štandardy podľa Vyhlášky MH SR č. 277/2008 Z. z.

Kemping či táborenie vyhláška definuje nasledovne:

Kemping je ubytovacie zariadenie, ktoré vo svojom areáli umožňuje hosťom ubytovať sa vo vlastných mobilných ubytovacích zariadeniach, akými sú najmä stan, obytný príves, obytný automobil, alebo v mobilných a pevných ubytovacích objektoch prevádzkovateľa, akými sú najmä mobilný dom, bungalov, chata alebo zrub. Hosťom poskytuje okrem základnej hygienickej vybavenosti aj možnosť stravovania, rekreačno-športovú, kultúrno-spoločenskú a obchodnú vybavenosť v rozsahu príslušnej triedy. Kemping je umiestnený v prírodnom prostredí s trávnatými plochami, zeleňou a rovinatým terénom pod ubytovacími zariadeniami. Areál kempingu je oplotený alebo inak prírodne ohraničený s uzamykateľnou bránou alebo rampou a príjazd k nemu je umožnený verejnosti prístupnou cestou. Do tejto kategórie patrí aj minikemp, ktorý predstavuje doplnkové zariadenie, najmä k iným kategóriám ubytovacích zariadení alebo k reštauráciám a športovým areálom. Hostia minikempu využívajú ich cestné a parkovacie plochy, vstupné priestory a pohostinskú vybavenosť. Minikemp poskytuje hosťom ubytovanie vo vlastných ubytovacích zariadeniach hostí, najviac v dvadsiatich trvale označených kempingových jednotkách s elektrickými prípojkami, z ktorých časť môžu tvoriť kempingové parcely vybavené elektrickou, kanalizačnou a vodovodnou prípojkou na umiestnenie mobilných domov. V ďalšom minikemp spĺňa požiadavky najmenej kempingu triedy **.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táborisko je jednoduché sezónne ubytovacie zariadenie na ubytovanie hostí v ich vlastných ubytovacích zariadeniach. Areál táboriska je označený a prírodne ohraničený. Za zníženej viditeľnosti je centrálne osvetlený. Prijímanie hostí je zabezpečené na vyhradenom a vyznačenom mieste najmenej s osemhodinovou službou sústredenou v čase najväčšieho príchodu a odchodu hostí. Táborisko má prístupný zdroj pitnej vody a WC osobitne pre mužov a osobitne pre ženy. V táborisku sú určené miesta pre nádoby na odpadky a je zabezpečený ich pravidelný odvoz.

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Kempovanie a táborenie na súkromnou pozemku v k. ú. Liptovskej Sielnice: kemp / nekemp 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kadiť celé mesiace do vykopaných jám na kontakte so štrkovými sedimentami aktívne komunikujúcimi s hladinou vody, dlhodobo sa umývať v prírodnej nádrži – a tu sa nejdem ani zamýšľať nad čistením použitého riadu, môžeme označiť za raj koliformných baktérií, nie rozvoj cestovného ruchu. 

Rozporuplné odpovede obyvateľov tohto panoptika z hľadiska finančného plnenie by mali zľahla znepokojiť finančnú správu, momentálne zafixovanú v naháňaní daňových únikov prostredníctvom elektronických registračných pokladníc. Zdá sa totiž, že v honbe za každým eurom v prospech štátneho rozpočtu, doba kešu bezproblémovo prekvitá v tôni vŕb, jelší, topoľov či jaseňov. 

Súvisiace články:

Fotoreportáž: Liptovská Mara – smetisko po sezóne

Liptovská Mara: Kým začne horieť majetok ...

Neveselé postrehy z brehu Liptovskej Mary

Kočnerovská arogancia na brehu Liptovskej Mary

Liptovská Mara: Koniec zeleného pásu

Lesk a bieda Liptovskej Mary

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu