Kričte, kým nie je neskoro

Autor: Rudolf Pado | 10.10.2019 o 7:02 | Karma článku: 2,94 | Prečítané:  1168x

Keď vrčí bager za domom a po lúke behá buldozér, je už neskoro. Na protesty i petície.  Uvedomelé občianstvo  vyžaduje čas a trvalý záujem.  

Poznáte to: ľudia hromžia i plačú, zaznievajú slová nevedeli sme,  ad hoc sa zbierajú podpisy a kontaktujú lokálne média. Po funuse.  Ľudia sa nenaučili – väčšinovo – zaujímať sa o dianie naokolo, spoliehajúc sa na lokálnych politikov či pár aktivistov. Chyba!

Svet úradných tabúľ včas oznamuje zmeny územného plánu – ako východiskového bodu pre budúce využitie územia – i samotné zámery. Nájdete tu aj informácie o plánovaných výruboch drevín a ďalšie dokumenty  s povinnosťou verejného zverejňovania. Nezverejnenie je dôvodom na prokurátorske opatrenie. To je čas angažovania sa.

Príklad úradnej tabule mesta Liptovský Mikuláš (Zdroj: www.mikulas.sk)

Množstvo stavebných zámerov ako i strategických dokumentov podlieha povinného hodnoteniu vplyvov na životné prostredia (EIA / SEA) min. v štádiu zverejnenia zámeru a zisťovacieho konania v ktorom sa rozhoduje či zámer bude hodnotený podľa EIA a ak áno, aký bude stanovený rozsah hodnotenia. Opäť je tu čas angažovania sa.            

Na stránke Enviroportál si v intuitívnom systéme môžete vyhľadať  všetky stavby zámerov podľa krajov i okresov.   

Vyhľadávanie v systéme EIA / SEA (Zdroj: https://www.enviroportal.sk/sk/eia)

Ukážka vyfiltrovaných všetkých stavov zámerov pre okres Liptovský Mikuláš (Zdroj: https://www.enviroportal.sk/sk/eia)

Ku každému jednotlivému zámeru (dokumentu) – po rozkliknutí – nájdete príslušné textové súbory ako informácie o zámere, text zámeru s prílohami, rozsah hodnotenia, správu o hodnotení či  záverečné stanovisko.  Zverejnenie záverečného stanoviska znamená, že je už po funuse.

Ukážka zámeru Apartmány Jasná (Zdroj: https://www.enviroportal.sk/sk/eia)

Text zámeru s prílohami, ktorý môžete pripomienkovať,  má rozsah  desiatok či dokonca stoviek strán, ktoré je potrebné prečítať a zrešeržovať. Je fajn, ak dokážete zabubnovať na občiansky bubienok a zmobilizovať lokálnu komunitu. Viac hláv – viac rozumu a každá individuálne zaslaná pripomienka je viac než ľahostajnosť či beznádej.   

Nielen „kampaň“ Stop spaľovni pod Tatrami ukázala, ako sa dokáže lokálna komunita – pri vzdialených a neuchopiteľných problémoch životného prostredia v podstate ľahostajná – zmobilizovať  v prípade pocitu lokálneho ohrozenia. Občania zároveň precitli z naivných predstáv o tom, že všetci volení predstavitelia zastupujú ich záujmy a verejná politika je vždy transparentným  procesom.     

Stop spaľovni pod Tatrami (Zdroj: https://stopspalovnipodtatrami.wordpress.com/)

Uvedomte si, že aj ďalej to je vždy o vytrvalosti a odhodlaní, lebo peniaze sa nikdy nevzdávajú bez boja.  Vždy sa snažia ovplyvňovať, lobovať, presúvať rozhodovanie z úradných stolov do kaviarní, spochybňovať osobnú integritu občianskych lídrov, vyhrážať sa žalobami opretými o teoretickú stratu zisku nerealizovaného zámeru ...

Vtedy je dobré vedieť ako založiť občianske združenie, ako zvolať verejné zhromaždenie, ako získsať informácie či zorganizovať petíciu.

VIA IURIS – tu nájdete mnoho odpovedí (Zdroj:  https://viaiuris.sk/obciansky-kompas/)

Tu môžete vytvoriť elektronickú petíciu (Zdroj:  https://www.peticie.com/)

Uvedomelé občianstvo  vyžaduje čas a trvalý záujem.  Nepozná skratky a zjednodušenia.  Iba prostredníctvom  jeho nástrojov môže priestor okolo nás byť v súlade s našimi predstavami.

Uvedomelé občianstvo učí človeka niečo, čo ho žiaľ nenaučili slovenské školstvo: byť angažovaným, hovoriacim a pýtajúcim sa občanom, nie odovzdaným daňovým poplatníkom.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka

Plavárne ešte zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je bezpečné, aby ma očkovali AstraZenecou?

Ako funguje vektorová vakcína a či mi spôsobí krvné zrazeniny.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

V koži vedúceho kolotoča

Matovič stále ovláda chaotický manažment pandémie. Diabol nám ešte ukáže zuby.


Už ste čítali?