Nielen Sme rodina Borisa Kollára, ale všetky strany zmeny, by mali začať hovoriť o ich reálnych záujmoch v kontexte tvorby a ochrany životného prostredia, o konkrétnych opatreniach, ktoré po prevzatí moci neodkladne príjmu vo vzťahu k vode, pôde, ovzdušiu, lesom, štátnej správe životného prostredia, o menách, ktoré túto agendu budú pokrývať – ich životnom príbehu a budúcich garanciách.

GOIMPEX Bratislava, a. s. (Zdroj: finstat.sk)
Kým sa totiž rozbieha volebná kampaň a politický systém zmeny sa tvári, že je liekom na Fica / Pellegriniho s. r. o. , Kollárov Goimpex Bratislava, a.s., nám do urbanisticky preťaženého územia k. ú. obce Donovaly natvrdo presadzuje dva nové zámery.
Vodná nádrž s akumulačnou kapacitou 53 000 m3 – v dvoch variantoch za 1,7 či 1,9 mil. eur – má byť vybudovaná v lokalite Ploštiny v nadmorskej výške 1 185 metrov a má saturovať nedostatok vody pre zasnežovanie lyžiarskeho strediska Park Snow Donovaly. Územie sa nachádza východne od kóty Nová hoľa v chránenej vodohospodárskej oblasti Nízke Tatry – západ.
„Vodná nádrž má slúžiť na akumuláciu vody na zasnežovanie, predovšetkým na začiatku zimy, vzhľadom na skutočnosť, že priamy odber z potoka Korytnica nepostačuje pokryť potrebu na zasnežovanie zjazdoviek na Novej holi,“ je tá kľúčová veta, ktorá nedávno zaznela aj v doline nad riečkou Demänovka pri presadzovaní nádrží v lokalite Zadná voda, odhaľujúca aké kvalitné podnikateľské SWOT analýzy sa tu produkujú pri predkladaní plánov na rozvoj lyžiarskych stredísk, ako sa rešpektujú varovania a odporúčania vedcov v národných správach o zmene klímy z hľadiska hydrologického vývoja, a akou fraškou je v týchto geopolitických pomeroch hodnotenie dopadov na životné prostredie (EIA).
Verejným záujmom – už ani neskrývaným – sa tu stala dodatočná saturácia podnikateľských rizík a lyžovanie – v atmosfére rozkážeme vetru či dažďu známej spred roka 1989 – priam základným ľudským či občianskym právom. Politický diktát komunistov vystriedal ekonomický teror organizovaný oligarchami a nenažratými developermi , v prostredí prebytku peňazí neznámeho pôvodu i nekontrolovateľného toku dotácií.
Ako vyzerá územné plánovanie v SR najlepšie dokumentuje fakt, že vyše sto hotelov, penziónov a chát s kapacitou cca 4 000 lôžok i prevádzka lyžiarskej infraštruktúry v Demänovskej doline – Jasnej aktuálne potrebuje 8,5 MW a Stredoslovenská distribučná a. s., ktorá nemala pri doterajších parciálnych zámeroch v procese EIA žiadne zásadné výhrady, dnes vykrikuje do sveta stop stav a dosiahnutie energetickej rovnováhy – za významných investičných nákladov (vybudovanie 16 km nových podzemných rozvodov a dvoch transformovni) – až v roku 2024.


Druhý zámer – „Vrcholová stanica SL TSD 6/8 TELEMIX Nová hoľa“ – vo svojej podstate ignoruje existenciu množstva stravovacích zariadení na Donovaloch presadzovaním vybudovania reštaurácie pri vrcholovej stanici lanovky. Samospráva opäť toká šťastím, kým ľudia podpisujú petíciu proti inej výstavbe: megalomanskej letnej lyžiarskej haly.
Skromne podotknem – najmä pre ľudí, ktorí myslia len v horizonte dvoch týždňov, že trvalo udržateľný rozvoj je taký spôsob rozvoja ľudskej spoločnosti, ktorý dáva do súladu hospodársky a spoločenský pokrok s plnohodnotným zachovaním životného prostredia a medzi jeho hlavné ciele patrí udržanie jeho kvality pre ďalšie generácie v čo najmenej pozmenenej podobe. Mnohí totiž odmietajú pochopiť, že pred Slovenskom stoja náročnejšie výzvy, než je uspokojovanie neustále rastúcich potrieb niektorých jednotlivcov.
Ak predstavou budúcej vlády zmeny je voličská akceptácia výmeny oligarchov súčasných vládnych strán za iných bratov v tričku, biznisu za iný biznis, výmena kamarátov vládnej koalície za ich kamarátov, zmierenie sa s ľuďmi typu Boris Kollár, tak volebné miestnosti môžu koncom februára zívať prekvapujúcou prázdnotou.

Zdroj: Územná štúdia Slovenska, 1997