Národné parky: Drevo končí, pozemky zarábajú

Autor: Rudolf Pado | 3.12.2019 o 7:18 | (upravené 3.12.2019 o 19:23) Karma článku: 5,17 | Prečítané:  2021x

Napriek pobúreniu  verejnosti sa naše národné parky – s nekonečným príbehom dodnes neschválených zonácii – stali spoločným biznisom samospráv, urbárov a developerov.   

TANAP. Na Štrbskom Plese developeri stavajú štyri nové hotely a apartmánové domy. Jeden z nich dokonca na brehu Malého Štrbského plesa. Obec tvrdí, že je to zhoda náhod. Výstavbe v rekreačných strediskách nebránia už ani štátni ochranári. Rozhodovanie ponechali výsostne na úvahe a záujmoch miestnej samosprávy.     

Vyjadrenie riaditeľa ŠOP SR – Správy TANAPu pre RTVS

Vyjadrenie ekológa iniciatívy My sme les Karola Kaliského pre RTVS   

NAPANT.  Demänovská dolina (1, 2, 3, 4, atď.).  Zámer za zámerom sa valí do doliny i jej ústia. Perspektíva navýšenia počtu lôžok z cca 4 000 na 8 000. Stavby rôznorodého architektonického štýlu, bez ladu a skladu.  Nedostatok elektrickej energie. Dopravné zápchy.  Nejednotný a chaotický orientačný informačný systém v doline. Samospráva obce Demänovská Dolina bez vízii a zodpovednosti, podvodom v  komunálnych voľbách 2006 dosiahla zmenu územného plánu v prospech developerov, narýchlo poprihlasovaný „občania“  volili za lístky na vleky.            

Lokálna schizofrénia. Pivné a pouličné reči o nenažraných Bratislavčanoch – investoroch - svoje si nedáme (!!!) -  kým sa nestretnem s niektorými z nich. A dlhotrvajúci monológ by sa nepáčil protestujúcej verejnosti.

„Dlhodobé prenájmy pod stavby sa vyšplhali z päťdesiat centov na štvorec na tri eura ročne ... urbáre majú státisícové príjmy bez akejkoľvek námahy na rozdiel od náročnej ťažby, neistej situácie na trhu s drevom a povinnej pestovnej činnosti ... chcú stavať viac, vítajú každý zámer, zaujíma ich len cinknutie platby na účte, pri jednodňovom meškaní už telefonujú,  rozhoduje úzka skupinka ľudí  a podielnici sú postavení pred hotovú vec ... podnikať  v doline je katastrofa, pri zemných prácach narážate na káble, ktoré nie sú v mapách, siete sa križujú kade – tade, časť z nich je zrejme nelegálna ... nikto nerieši synergie, vodu, kanál, elektriku, jednotný informačný systém namiesto vietnamského trhu tabúľ rôznych veľkostí, tvaru a farebnosti ... na mnoho právnych a iných dotazov dostávame odpoveď nevieme, investor si platí štúdie, analýzy, neplánované prekládky niečoho, čo tam nemalo byť  ...  za celé roky  nemala obec požiadavku na vyvolanú investíciu v prospech komunity ... „

Existencia spoločenstva štrngajúceho mešca potvrdená, ale napriek tomu sa s istou dávkou naivity pýtam:  „Prečo toto všetko nepoviete niekde na kameru?“      

„Ako podnikateľ by som skončil. Nedostal by som jedinú pečiatku na obecnom či inom úrade. Aj zmluvy s urbármi o finančnom plnení nás všetkých zaväzujú k mlčanlivosti ...“

V daný deň mi doručujú rozhodnutie zo zisťovacieho konania v predloženom zámere „Apartmány – Jasná.“  Všetky úseky okresného úradu Liptovský Mikuláš nemajú v zámeru výhrady a nepožadujú posudzovať uvedený zámer podľa zákona NR SR č. 24/2006 Z. z. Zámer sa bude posudzovať len vďaka zapojeniu sa a pripomienkam mimovládnych organizácii. Tie však nemôžu byť všade a zapájať sa do všetkého, rozhodujú preto náhody, nie funkčný systém.  

Ak sa preto pýtate, prečo naše národné parky vyzerajú ako kôlne na drevo v kombinácii so staveniskom, odpovede nehľadajte  v nadávkach na sociálnych sieťach, ale na obecnom úrade či v sídle urbáru.

Developer kupuje len to, čo je na predaj.  A v tejto krajine je na predaj - zdá sa - všetko.

          

Zisťovacie konanie k zámeru „Apartmány – Jasná,“ MVO nemôžu trvalo zachraňovať  zlyhávajúci systém (str. 9 a 17 Rozhodnutia)

NAPANT, Demänovská dolina: Budovanie vodných nádrží pre zasnežovanie

 

     

 

  

 

                   

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere! (komentár)

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

Režisér Vinterberg pre SME: Film Chľast ma po smrti dcéry zachránil

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.


Už ste čítali?