Jedy v obciach a v Liptovskej Mare

Autor: Rudolf Pado | 9.12.2019 o 7:15 | (upravené 12.12.2019 o 10:18) Karma článku: 7,70 | Prečítané:  3649x

Funkčnosť štátu, kvalita krízového riadenia i civilnej obrany sa pozná v čase reálneho ohrozenia. A pod Nízkymi Tatrami registrujeme bezradnosť. 

V horách nad liptovskou obcou Dúbrava skolabovalo pred cca mesiacom odkalisko a tisíce ton flotačného kalu s obsahom antimónu a arzénu sa vybralo na cca desať kilometrovú cestu do VN Liptovská Mara.  A všade tam, kde  prúd narazil na prekážku a spomalil,  na dvoroch a záhradách, v inundáciách, uložil toxické sedimenty ako predvianočné pripomenutie si doby nezodpovednosti.     

Laboratóriá už vyhodnotili vzorky vody aj sedimentov, ktoré odobral Slovenský vodohospodársky podnik pár dní po pretrhnutí odkaliska. Arzén, ktorý bol vedľajším produktom banskej činnosti, kontaminoval povrchové vody, pričom namerané hodnoty 30-násobne prekročili povolenú normu. V sedimentoch išlo o 10-násobné prekročenie normy.

Palúdžanka doplavila banský odpad až do Liptovskej Mary, jemného piesku je plné koryto potoka. Najhoršie je na tom Galovanská zátoka. "Na celom tom úseku, ktorý bol zaťažený tými kalmi, sme nenašli žiadny život, nenašli sme žiadnu živú rybu, nenašli sme žiadne planktonické organizmy," informoval média Tibor Iľavský, rybársky hospodár VD Liptovská Mara.  

Obce Dúbrava, Svätý Kríž i Galovany  - kontaminované nánosmi – do dnešných dní  čakajú na plán zabezpečenia odkalísk v horách i plán sanácie po krajine roznesených škodlivín.  

Kalmi je najviac zasiahnutá obec Svätý Kríž. Tunajší obyvatelia boli obcou informovaní, aby s naplaveninami nemanipulovali a aby chatári z Dúbravskej doliny nepoužívali vodu zo svojich studní. Pitná voda z vodovodov je bez závad.

OZ TATRY kontaktovalo pár dní po udalosti  kanceláriu ministra životného prostredia, SAŽP, SIŽP, prednostku OÚ Liptovský Mikuláš, SVP š. p. – Správu povodia horného Váhu v Ružomberku. Odpovede sa dočkalo, až po urgencii, len zo strany ministerstva:  „Dobrý deň, dňa 13. 11. boli v danej lokalite extrémne zrážky a došlo k vybreženiu miestneho vodného toku. Následne sa voda dostala od priestoru odkaliska a narušil sa aj hrádzový systém časti odkaliska.  Okamžite nastúpili odborníci z rezortu životného prostredia, Vodohospodárskej výstavby, SVP a  zástupcovia vlastníka odkaliska. Zrealizovalo sa provizórne opatrenie, aby sa zastavilo vtekanie vôd z potoka do odkaliska a samozrejme zvolalo sa stretnutie na úrovni obce a krízový štáb. V súčasnosti už k ďalšiemu zhoršovaniu stavu nedochádza, situácia je monitorovaná, no stav netreba podceňovať. Preto sa v súčinnosti s dotknutými realizujú operatívne práce a zhodnotenie dopadov a pripravuje sa riešenie na dlhodobú sanáciu lokality. S pozdravom Ľubica Kováčová, Kancelária ministra“

       Banské kaly sú stále v liptovských dedinách (Zdroj: www.myliptov.sme.sk)
 

Antimón a arzén sa v prírodnom prostredí vyskytujú v rôznom rozsahu koncentrácií a foriem, ich pôvod môže byť prirodzený alebo antropogénny. Zvýšené množstvá antimónu alebo arzénu môžu zapríčiniť výraznú kontamináciu ovzdušia, podzemných a povrchových vôd, pôd aj riečnych sedimentov. Obidva prvky majú karcinogénne a mutagénne účinky.

Podľa Nariadenia vlády SR č. 354/2006 Z. z., ktorým  sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu je medzná hodnota pre antimón stanovená na 0,005 mg/l a arzénu na 0,01 mg/l.

Nariadenie vlády SR č. 296/2005 Z. z., ktorým sa ustanovujú požiadavky na kvalitu a kvalitatívne ciele povrchových vôd a limitné hodnoty ukazovateľov znečistenia odpadových vôd a osobitných vôd uvádza limitnú hodnotu pre arzén 0,03 mg/l, ale obsah antimónu pre tento druh vôd nie je stanovený.       

Zdroj: Antimón a arzén vo vodách ovplyvnených banskou činnosťou vo vybraných oblastiach Slovenska

Protokol z analytickej skúšky odpadov z dňa 19.11.2019  – kal (Dúbrava), objednávateľ: obec Dúbrava 

Ak si predstavíme aké toxické svinstva ležia nad mnohými slovenskými obcami a sme konfrontovaný – prostredníctvom prípadu Dúbrava – s reálnou akčnosťou štátu, tak odriekaná modlitba nemusí byť ten najhorší nápad.     

Gudrónové jamy nad obcou Predajná (Zdroj: www.bbonline.sk)

 

DOPLNENÉ DŇA 12.12.2019

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

Takto sa to robí, do psej matere! (komentár)

Ak ostatný skríning niekomu pomohol, boli to starostovia a primátori.

Režisér Vinterberg pre SME: Film Chľast ma po smrti dcéry zachránil

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.


Už ste čítali?