reklama

Pribylina: Starosta verzus osadníci na kope smetia

Všade tam, kde ruka štátu myje ruku samosprávnu, kde sa nehovorí, nevidí a nepočuje, sa problémy len prehlbujú a rozrastá sa podhubie budúcich – aj rasových – konfliktov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)
Obrázok blogu

Pod Kriváňom drieme 1 100 ton odpadu 

Po autorských článkoch (Pribylina – kráľovstvo pohodených odpadkov1 100 ton odpadu pod Západnými Tatrami) poukazujúcich na značné množstvo odpadu nelegálne uloženého na brehu rieky Belá, zverejnili – v predvianočnom čase – Liptovské noviny materiál Pri osade je veľká čierna skládka. 

Okrem klasických úradníckych povzdychov a alibizmu najhrubšieho zrna, ktorými je prerastené celé Slovensko, sme sa od pracovníka okresného úradu životného prostredia Pavla Meňharta dozvedeli: „Polícia oznámila, že zastavila vyšetrovanie z nepochopiteľných dôvodov. Liknavo pristupuje k hľadaniu vinníka. Práve píšem sťažnosť na prokuratúru.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Škoda len, že ani prednostka OÚ Liptovský Mikuláš Lenka Mitrengová nedokázala svojmu podriadenému vysvetliť, že slovenský právny systém nepozná kolektívnu vinu a konkrétneho páchateľa sa v danom prípade nepodarilo stotožniť, najmä ak túto úradnícku nadprácu nevidíme v prípade páchateľov bielej pleti. Práve z tohto dôvodu bolo trestné stíhanie vo veci neoprávneného nakladania s odpadmi prerušené v roku 2019, rovnako ako v roku 2018, v ktorom nelegálna skládka obsahovala len cca 900 ton odpadu. Medzitým – bez toho, aby jej odstránenie v zmysle ustanovení zákona o odpadoch okresný úrad životného prostredia nariadil – sa rozrástla o ďalších 200 ton. Mimochodom, v predvianočnom čase sa tvrdilo, že odstránenie skládky nemôže úrad nariadiť, lebo sa nevie či jej existencia nie je nutná pre ďalšie potreby vyšetrovania, čo hravo vyvrátila žiadosť OZ TATRY smerovaná k OR PZ Liptovský Mikuláš. Toľko k liknavosti.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Uznesenia vyšetrovateľov z roku 2018 i 2019 obsahujú – okrem iných svedectiev – aj žalospevy dlhodobého starostu obce Pribylina, ktoré obsahujú inflačný nadbytok slovných spojení ako vytvárame im podmienky, staráme sa, nevieme zabrániť ...

Nakoľko sme lokalitu dali sledovať a fotograficky dokumentovať, tak vieme, že odpad z osady bol vyvezený dňa 13. decembra 2019 a následne až 7. januára 2020. Odpad, ktorý ostal pri veľkokapacitnom kontajnery, ostal nevyvezený.

Pre Atlas rómskych komunít, ktorý bolo možné pripomienkovať - obec uviedla, že v osade má každý kuka nádobu, v osade sú nádoby na triedený zber a vyváža sa kontajner 40- krát do roka. Tieto údaje sa nezakladajú na pravde. V osade nedisponuje kuka nádobou ani jedná rodina, nakoľko ak by ňou aj disponovali, museli by ju nosiť hore kopcom k starému obecnému úradu, z osady im kuka nádobu nevyvezú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obyvateľ obce, ktorý si neželá byť menovaný, uviedol: Začiatkom roku dal urbár dva návrhy na vysporiadanie pozemkov pod osadou, zastupiteľstvo nesúhlasilo ani s jednou. Za bol len jeden poslanec. Ak by obec s rómskou komunitou pracovala, našla by možnosti ako tento stav riešiť. Ako je možné, že v iných lokalitách to ide? Všade kde to ide, je vôľa obce a zastupiteľstva. Takto sa všetci vyhovárajú na Rómov. Ako je možné, že si starosta nevie rady? Je to jeho zodpovednosť ... Bolo vhodné kontaktovať aj splnomocnenca vlády pre rómske komunity a spýtať sa ho, ako sa spolupracuje s obcou, či sa obec niekedy zapojila do akéhokoľvek projektu. Obce, ktoré odmietajú pracovať s Rómami sú časovanou bombou. Niekde sa to prejaví kriminalitou, inde problémom s odpadom. Ale samozrejme vinníci sú Rómovia, nie starostovia, ktorí sa tvária, že osadu ani nemajú.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Realitu humánne zavial sneh 

Obec Pribylina má taktiež ekonomický unikátnu výšku poplatku za odpady – 8,30 € / osoba /rok, ktorá podľa môjho osobného názoru nemôže pokryť všetky skutočné náklady odpadového hospodárstva vrátane nákladov na odstraňovanie nelegálnych skládok, ale je v rozpore s § 81 ods. 2 zákona o odpadoch: „Obec pri ustanovení výšky miestneho poplatku za komunálny odpad a drobný stavebný odpad vychádza zo skutočných nákladov obce na nakladanie s komunálnym odpadom a drobným staveným odpadom vrátane nákladov uvedených v odseku 10. Do miestneho poplatku obec nemôže zahrnúť náklady uvedené v odseku 11. Výnos miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady použije obec výlučne na zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov.“

V Pribyline drieme časovaná bomba nielen z hľadiska dopadov na životné prostredie, ale aj z hľadiska budúcich vzťahov medzi osadníkmi a bielymi dedinčanmi. A so spínačom v ruke sa pohráva starosta a zástupcovia štátu, ktorí pre liknavosť iných nevidia tú vlastnú. 

Fotografie z 08.01.2020: 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

List pozemkového spoločenstva bývalých urbarialistov Pribylina starostovi obce Pribylina vo veci pozemkov pod osadou (doplnené dňa 10.01.2020): 

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Uznesenie vyšetrovateľa z roku 2018:

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Uznesenie vyšetrovateľa z roku 2019:

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Odpoveď na žiadosť o informácie:

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu