Zelená Demänovská dolina! Chceš byť pritom?

Autor: Rudolf Pado | 4.2.2020 o 7:07 | Karma článku: 6,29 | Prečítané:  1918x

Pomôž nám vrátiť stromy do lokality, ktorá je ukážkou zlyhania štátu pri ochrane a tvorbe životného prostredia, nekoncepčnosti plánovania a popretím konceptu trvalo udržateľného rozvoja.     

Ilustračný obrázok - Lesy SR, š. p., OZ Semenoles, stredisko Jochy (Foto:  R. Běhal)

Sme skupina ľudí združených okolo Občianskeho združenia TATRYOZ LIPA – Liptovskí aktivisti, ktorá sa už nemôže pozerať na to, ako vyzerá okolie hotelov, chát, penziónov a lyžiarskych trás v Demänovskej doline. 

Zúčastnili sme sa mnohých posudzovaní vplyvov na životné prostredie a v rámci našich možností – a nastavenej legislatívy –  čo-to zmenili, upravili, pozastavili. Nie je však v silách jednotlivcov a niekoľkých organizácií zastaviť tlak „spoločenskej objednávky,“  obmedziť ekonomické záujmy vlastníkov pozemkov. Nie sme majiteľmi okrúhlych pečiatok.   

Dlhodobo si myslíme, že nielen Demänovská dolina, ale aj iné časti Nízkych Tatier, už dávno  nespĺňajú status národného parku  a bolo by poctivé, najmä od samotného štátu, to konečne priznať.  To nás však neoprávňuje rezignovať – aj v kontexte klimatických zmien – na zelenú Demänovskú dolinu. Dĺžime to sebe i budúcim generáciám.

V uplynulých mesiacoch sme strávili desiatky hodín na stretnutiach s menšími „hráčmi“ pôsobiacimi v tejto destinácii,  absolvovali rozhovory na ktorých otvorenosť a priamosť, ako nám následne bolo tlmočené, nie sú developeri  veľmi zvyknutí.  Odkomunikovali sme naše predstavy Demänovskej doliny, dlhodobé vízie, požiadavky na zodpovedné podnikanie  a očakávania. Nie, nedali sme sa kúpiť, iba už ďalej nevládzeme plakať nad rozliatym mliekom. 

Výsledkom našich snáh sú projekty revitalizácie okolia Björnsonovej chaty  a strediska Lúčky, ktorých realizačná časť bude zahájená na jar 2020 (apríl / máj). Nepôjde o klasickú lesnícku výsadbu - zalesňovanie holín po spracovaní kalamít resp.  plánovanej ťažbe, ale predovšetkým o sadenie vzrastlých stromov,  ktorých vizuálny efekt sa prejaví vo veľmi krátkom čase. Len v okolí Björnsonovej chaty je pripravená výsadba min. 200 ks drevín. Všetky odrastky budú domácej proveniencie, druhové zloženie reaguje na zmenu klímy a očakávanú budúcnosť doliny.

Veríme, že sila príkladu vyvolá lavínu, ktorá zásadným spôsobom zmení pohľad všetkých záujmových skupín  v doline na spoločenskú zodpovednosť.  A zmení to nás i dolinu.    

Mimo tejto destinácie momentálne  - okrem iných lokalít -  pracujeme na zámere renaturalizácie bývalej ťažobnej jamy štrkopieskov neďaleko Liptovského Mikuláša, ktorá by mala v budúcnosti slúžiť ako rekreačno-oddychová zóna obsluhovaná aj neďalekým cyklistickým  chodníkom.     

Všetky náklady spojené s revitalizáciou a renaturalizáciou územia uhradia investori, pri väčších akciách vrátane občerstvenia a obeda, bude zabezpečená technika i náradie.

Ilustračný obrázok – Úcta k Zemi, krajine, pôde, vode, životu ...  

Zelená Demänovská dolina! Chceš byť pritom?

Jednotlivé aktivity vytvárajúce ucelenú mozaiku revitalizácie a renaturalizácie predstavených území budú prebiehať počas víkendov i pracovných dní. Sú vítaní jednotlivci, ako aj kolektívy – aj v rámci tzv. teambuildingu (v danom prípade kontaktovať OZ TATRY z dôvodu podrobného naplánovania akcie).   

Prihlásením sa do databázy – cez TENTO FORMULÁR alebo na elektronickú  adresu oztatry@slovanet.sk  (uviesť meno a priezvisko resp. názov kolektívu, e-mail, číslo mobilného telefónu) – budeš (-te) dostávať informácie o každej akcii. Následne bude potrebné potvrdiť účasť z dôvodu plánovania rozsahu prác, zabezpečenia náradia a občerstvenia.

Vítaní sú turisti, lyžiari, horskí bežci, cyklisti, víkendoví pohoďáci,  agilní ochrancovia prírody, rodiny s deťmi, školské kolektívy, všetci, ktorým podoba Demänovskej doliny nie je ľahostajná.

Viac ľudí, viac urobenej práce, rýchlejšia zmena, viac pozitívnej energie ...

Staňte sa súčasťou tohto príbehu!

Tešíme sa na Vás. Dosadenia.     

Ilustračný obrázok - Lesy SR, š. p., OZ Semenoles, stredisko Jochy (Foto:  R. Běhal)

P.S:

Pokiaľ  chcete podporiť aktivity OZ TATRY, ktoré nie sú zamerané len na výsadbu stromov, finančným príspevkom, tak máte nasledujúce možností:  jednorazový dar, pravidelný mesačný príspevok prostredníctvom trvalého príkazu, venovanie 2%-asignácie dane. Všetky potrebné údaje nájdete tu. Môžete nás podporiť aj venovaním materiálneho daru alebo poskytnutím služby. ĎAKUJEME. Všetky naše výročné správy nájdete tu.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Daniari po Makóovi a Imreczem: zbytočné kontroly a test zo slovenčiny (analýza)

Nadácia Zastavme korupciu analyzovala, do akej miery súvisí korupcia s vysokými daňovými únikmi.

Borbély: Španielski stopéri by pokojne mohli ísť do mesta na corridu

Kde vidí príčiny debakla a aké kroky teraz očakáva zo strany kompetentných?

Vakcíny v strednej Európe spochybňuje len krajná pravica, Slovensko je raritou

Očkovanie na Slovensku spochybňujú aj neradikálne strany.


Už ste čítali?