Chopok–Juh: Už sa pripravujú bagre

Autor: Rudolf Pado | 13.2.2020 o 12:01 | (upravené 25.2.2020 o 14:47) Karma článku: 7,01 | Prečítané:  2098x

V predvolebnom spoločenskom napätí unikla bežnej verejnosti informácia o tom, že TMR má zálusk zveľadiť aj južnú stranu Chopka. Podľa šablóny Demänovskej doliny. 

Za sedem rokov sa môže južná strana Chopku zmeniť na nepoznanie. Spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s. (TMR) – vezúca sa na komunikačnej vlne rastúcej návštevnosti, údajne aj z dôvodu rekreačných poukazov – má záujem vybudovať dve nové zjazdovky so zasnežovaním Srdiečko-Krúpová a Jelenia lúka-Krúpová, predĺžiť zjazdovú trať Vyhliadková zo sedla Veľký Príslop a rozšíriť jestvujúcu zjazdovku Slnečná v najužšom mieste. Ďalej chce – okrem iného – postaviť akumulačnú nádrž pre zvýšenie efektivity zasnežovania, parkovisko, hotel Krupová s kapacitou 260-330 lôžok a chatovú oblasť s obslužným objektom.  To všetko za cca 50 miliónov eur.    

Komunikačná masáž TMR (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)  

Všetky projekty sú situované do územia Národného parku Nízke Tatry v 3. stupni ochrany,  budú  spojené s vyrúbom drevín a rozsiahlymi zemnými prácami, napriek tomu generálny riaditeľ a predseda TMR Bohuš Hlavatý v PR výstupe si nedopustil poznámku: Aj preto v tejto chvíli nedokážeme povedať, do akej miery dostanú projekty zelenú. Chceme však veriť, že pri ich posudzovaní zvíťazí zdravý rozum a pragmatický prístup pred pseudopopulistickými postojmi k ochrane prírody, pretože tie ju často viac poškodzujú ako chránia.”       

Mapa investícií  TMR na južnej strane Chopku (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)  

Vizualizácia I. (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)  

Vizualizácia II. (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)  

Vizualizácia III. (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)  

Vizualizácia IV. (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)  

Spoločnosť TMR – podľa mediálnych vyhlásení – v najbližšom čase predloží zámer do procesu hodnotenia dopadov na životné prostredie (EIA). 

A to je čas na občiansku i politickú mobilizáciu, veď dvaja páni nám nedávno sľúbili, že to zastavia, aby rozhorčená verejnosť  následne nevykrikovala do sveta: „Kde sú ochranári!“  Stačí sledovať Enviroportál, zapojiť sa do pripomienkovania  a nečakať, že pár jednotlivcov a mimovládnych organizácií urobí „špinavú robotu“  za mlčiacu verejnosť.           

Enviroportál: Aj tu sa rozhoduje o tom, ako bude vyzerať vaša dedina, mesto či okolitá krajina (Zdroj: Enviroportál)

 

DOPLNENÉ DŇA 25.02.2020 – ZVEREJNENIE ZÁMERU NA ENVIROPORTÁLY  

Zámer a výzva pre verejnosť tu. Teraz zasielajte pripomienky a žiadajte min. EIA!  

Z textu zámeru: Za účelom skvalitnenia služieb strediska cestovného ruchu Chopok - Juh je navrhované vybudovať nové sedačkové lanové dráhy (LD1, LD2 vo variante I, LD3 vo variante II), zjazdové trate so zasnežovaním (vo variante I dĺžky 3 189 m s plochou 9,14 ha, vo variante II dĺžky 4 534 m s plochou 10,83 ha), prístupové komunikácie (vo variante I dĺžky 2 421 m s plochou 1,495 ha, vo variante II dĺžky 603 m s plochou 0,375 ha), akumulačnú vodnú nádrž (AVN) na zasnežovanie (na ploche 16 100 m2 o objeme približne 55 200 m3 v oboch variantoch), dobudovať nástupné miesto v Krúpovej (v oboch variantoch objekt na ploche cca 460 m2 ), rozšíriť kapacity parkovacích státí (v oboch variantoch parkovisko so 493 parkovacími miestami), vybudovať ubytovacie komplexy (Hotel Krúpová vo variante I so 130 izbami a 75 parkovacími miestami, vo variante II so 165 izbami a 100 parkovacími miestami, Chatová oblasť Krúpová – Srdiečko vo variante I s 30 objektmi a so 150 parkovacími miestami, vo variante II s 50 objektmi a s 240 parkovacími miestami), reštauračné zariadenia (v nástupnom mieste, v Kolibe Jelenia Lúka, v Hoteli Krúpová, v obslužnom objekte Chatovej oblasti Krúpová – Srdiečko v oboch variantoch s rôznym počtom stoličiek), doplnkové voľnočasové aktivity (detský park s výučbou lyžovania, bobová dráha, chodník v korunách stromov v oboch variantoch). Tieto činnosti sú v území novými činnosťami. Stredisko cestovného ruchu Jasná, časť Chopok - Juh sa nachádza v Národnom parku Nízke Tatry, v Chránenej oblasti prirodzenej akumulácie vôd Nízke Tatry – východná časť. Navrhované činnosti boli v území situované tak, aby bol minimalizovaný ich zásah do území s vyšším stupňom ochrany.

Verejnosť môže doručiť svoje písomné stanovisko k zámeru príslušnému orgánu do 21 dní od zverejnenia zámeru na webovom sídle ministerstva alebo od zverejnenia oznámenia podľa § 23 odseku 3 na adresu:                                                                                                                      

Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky

Odbor posudzovania vplyvov na životné prostredieň

Námestie Ľ. Štúra 1

812 35 Bratislava

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.

Parlamentné voľby 2020

Ako voliť vo voľbách a čo pripravujeme na SME.sk? (otázky a odpovede)

Volebné spravodajstvo s výsledkami.


Už ste čítali?