Morské oko ako budúca developerská bašta?

Autor: Rudolf Pado | 15.2.2020 o 16:12 | (upravené 15.2.2020 o 19:15) Karma článku: 7,76 | Prečítané:  1350x

Ministerstvo životného prostredia v rámci predloženého návrhu na vyhlásenie prírodnej rezervácie Vihorlatský prales navrhuje zrušiť prísnu ochranu jadrovej zóny existujúcej Národnej prírodnej rezervácie Morské oko. 

Morské oko s vrcholu Sninského kameňa (Zdroj:   http://www.spoznaj.eu/sninsky-kamen-morske-oko-vylet)

Jedná sa o samotnú vodnú hladinu jazera Morské oko, okolitých asi 20 hektárov lesných porastov, existujúce stavby a asfaltovú cestu.

Lesoochranárske zoskupenie VLK (LZ VLK) iniciovalo hromadnú pripomienku – aktálne s vyše 58 000 signatármi -  ktorej podstatou je požiadavka, aby bola zachovaná prísna ochrana vodnej plochy a okolitých lesných porastov. Pripomienku je možné podporiť do 17. februára 2020.

Ako uvádza LZ VLK v stanovisku: Ministerstvo ani ŠOP SR nepredložili žiadne odborné zdôvodnenie, prečo by malo dôjsť k zrušeniu prísnej ochrany týchto území. Jediný známy dôvod je umožnenie výstavby a iných developerských aktivít v tomto území, tak ako to uviedol p. Mika zo štátneho podniku Lesy SR, ktorý o tomto území na rokovaní v decembri 2019 v Michalovciach hovoril ako o „rozvojovom území“. Zároveň si VLK uvedomuje problémy, ktoré spôsobuje prítomnosť stavieb a asfaltovej lesnej cesty, ktoré sa území nachádzali už pred vyhlásením, dokopy cca 2 hektáre, a preto podporuje ich vyňatie z piateho stupňa ochrany. Ale zdôrazňujeme, že iba asfaltovú lesnú cestu, kaštielik, 2 chaty a informačné stredisko ŠOP SR. Dôležité je, že takto to oficiálne komunikovala aj ŠOP SR a MŽP SR.   

NPR Morské oko (Zdroj: Wikipedia)

Ministerstvo životného prostredia navrhuje preradiť spomenuté územia z 5. stupňa ochrany do 4. stupňa ochrany podľa zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny. Toto sú zásadné rozdiely medzi týmito stupňami ochrany:

Umiestnenie stavieb: Kým v piatom stupni je umiestnenie stavieb zakázané, vo štvrtom stupni ochrany už stačí iba súhlas orgánu ochrany prírody.

Poľovníctvo: Kým v piatom stupni je zakázané loviť živočícha, vo štvrtom stupni je to povolené, ale nesmie sa tak stať na spoločných poľovačkách a nesmú sa v území zriaďovať poľovnícke zariadenia (posedy, krmelce a pod.).

Ťažba dreva: Kým v piatom stupni ochrany je zakázané zasiahnuť do lesného porastu a dokonca aj narušiť vegetačný a pôdny kryt, t.j. je zakázané ťažiť drevo aj stavať cesty vo štvrtom stupni ochrany je povolené ťažiť drevo a na výstavbu lesných ciest a zvážnic sa vyžaduje súhlas. Vo štvrtom stupni je síce zakázané „rúbať dreviny“, ale „drevina“ je v zákone jasne definovaná ako „strom alebo ker rastúci mimo lesného pozemku“. Čiže toto ustanovenie sa netýka lesných porastov.

Iné: Okrem vyššie uvedených aktivít sú v štvrtom stupni povolené mnohé iné aktivity a tiež na mnohé stačí súhlas orgánu ochrany prírody.

Poznajúc salámovú metódu developerov za asistencie štátnych orgánov z iných lokalít Slovenska - tu si napr. spomeňte na pokalamitné ubezpečenie splnomocnenca vlády pre obnovu Tatier Ivana Štefanca "tam kde bol les, bude opäť les", vieme, ako nenápadne sa môžu zóny ticha premeniť na lunapark.    

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Niektorí vojaci si na protest strhávajú výložky. Rúca sa Lukašenkov režim?

Najviac dobitých demonštrantov radšej neprepúšťajú.

Píše Martin Kugla

Nechcel majdan, tak dostane plošču

Zdá sa, že Lukašenko končí.


Už ste čítali?