Pribylinské tancuj, tancuj, vykrúcaj sa

Autor: Rudolf Pado | 11.5.2020 o 11:00 | Karma článku: 5,38 | Prečítané:  885x

Zdá sa, že nie je v silách – a možno ani v záujme –  štátnej správy životného prostredia i orgánov činných v trestnom konaní  upratať jednu slovenskú obec.     

Rozvážanie splaškových vôd z autokempingu po okolitých biotopoch, skládka stavebného odpadu z diaľnice na brehu Belej,  neposkytovanie informácií a utajovanie zmluvy, nezvládnuté odpadové hospodárstvo v rozsiahlej  chatovej oblasti okorenené pravidelnými návštevami medveďov  i  1 100 ton roky zhromažďovaného odpadu pri rómskej osade Pod brehom, to je stručná komunálna vizitka obce Pribylina.       

Občianske združenie TATRY (OZ TATRY) napísalo dňa 16.03.2020 Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva i ďalším dotknutým subjektom list, ktorého súčasťou bolo konštatovanie a proroctvo zároveň: K dnešnému dňu konštatujeme, že tempo realizovaných prác je neadekvátne rozsahu nelegálne uloženého odpadu a stanovenému termínu pre jeho odstránenie a existuje dôvodné podozrenie, že obec Pribylina rozhodnutie orgánu štátu ignoruje  a následne bude žiadať o predlženie termínu zneužívajúc tým aktuálne vyhlásený núdzový stav.

A je to tu!

Obecné zastupiteľstvo v Pribyline konané dňa 21.04.2020 nielenže zobralo rozhodnutie Okresného úradu Liptovský Mikuláš zo dňa 07.01.2020 na vedomie t. j.  skoro tri mesiace po jeho právoplatnosti,  ale starosta prítomným oznámil, že požiadal orgán štátnej správy životného prostredia o predĺženie termínu na odstránenie skládky na tri mesiace po skončení mimoriadnej situácie.     

Zároveň sa prítomní poslanci dozvedeli, že mesto Liptovský Hrádok vypovedalo Zmluvu o zneškodňovaní na skládke Žadovica. Problémom – podľa môjho osobného názoru – nie je ani tak naplnenosť skládky, ale nezvládnuteľný prúd odpadov z obce Pribylina na skládku Liptovského Hrádku,  ktorý vzniká čistením nelegálnej skládky odpadov Pod Brehom a zodpovedá niekoľkomesačnej produkcii odpadov vo všetkých obciach horného Liptova.      

Z Uznesenia obecného zastupiteľstva v Pribyline konaného dňa 21.04.2020

Zároveň sme sa v uplynulých dňoch dočkali Uznesenia vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva PZ Liptovský Mikuláš o zamietnutí trestného oznámenia na skupinu osôb vo veci podozrenia spáchania prečinu Zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa § 326 Tr. zákona a Marenie úlohy verejným činiteľom podľa § 327 Tr. zákona.

Z Uznesenia sme sa dozvedeli, že obec Pribylina skládku čistí od roku 2006 (je pozoruhodným, že sa stál rozrastá a len medzi dvoma oznámeniami OZ TATRY sa nafúkla o cca 200 t), že peniaze na jej odstránenie odmietla, lebo by päť rokov musela garantovať udržateľnosť výsledkov projektu.

Ďalej sme sa dozvedeli, že Okresný  úrad Liptovský Mikuláš, odbor starostlivosti o životné prostredie sa o skládke dozvedel 05.10.2017 (o skládke, ktorá sa odstraňuje, podľa vyjadrenia obce, od roku 2006, je situovaná na brehu rieky európskeho významu Belá a má objem stovky metrov kubických), Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity nevie nájsť niektoré dokumenty z dôvodu sťahovania úradu a kapacitných dôvodov atď.

Zdá sa, že slovenský systém obhajovania nekonania či formálneho predstierania konania bez adekvátnych výsledkov je po právnej i logistickej stránke dovedený do dokonalosti.  Hlavne treba veľa porozprávať o tom, ako veľmi nám záleží na ochrane a tvorbe životného prostredia i profesionálnej správe vecí verejných.    

Súvisiace články

Pribylina: Mlyny domleli, skládka musí preč

Je v Pribyline ohrozované verejné zdravie

Pribylina: Starosta vrátil peniaze na odstránenie skládky! 

SNS: Opľutá rodná zem

Pribylina: Latentný rasizmus v hlavách časti poslancov 

Pribylina: Starosta verzus osadníci na kope smetia  

Pribylina - kráľovstvo pohodených odpadkov   

1 100 ton odpadu po Západnými Tatrami  

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Na Slovensku pribudlo 17 potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19

Podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 58 ľudí.


Už ste čítali?