Faux pas úradu Veroniky Remišovej

Autor: Rudolf Pado | 29.5.2020 o 16:00 | Karma článku: 10,51 | Prečítané:  13818x

Štát, ktorý na prvý pokus a za stovky miliónov eur dlhodobo nezvláda poskytovanie základných  elektronických služieb sa rozhodol šikanovať záujmové združenia občanov.   

Podľa čl. 29  ods. 1 Ústavy SR majú občania právo slobodne sa združovať v spolkoch, spoločnostiach alebo iných združeniach.   

Občianske združenia sú v dnešnej dobe veľmi rozšírené. Ide o najbežnejšiu formu neziskovej organizácie s jednoduchou štruktúrou. Nie sú založené za účelom dosahovať zisk, ich činnosť je predovšetkým zameraná na uplatňovanie záujmov svojich členov, nevylučujú sa však ani verejno-prospešné aktivity. Zameranie je rôznorodé, ako napr. rozvoj regiónu, charitatívne účely, podpora vzdelania či športu, ochrana kultúry, pomoc a podpora sociálne slabším alebo ochrana životného prostredia. Občianske združenia sú povinné požiadať aj o pridelenie identifikačného čísla organizácie (IČO)  a daňového identifikačného čísla organizácie (DIČO).  

Občianske združenia sú právnickými osobami (zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v znení neskorších predpisov), ktoré vznikajú registráciou na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky,  ktoré vedie evidenciu a register všetkých platných združení na území Slovenskej republiky. 

Ukážka z Registra mimovládnych organizácií

Združenia majú právo vykonávať činnosť vo vlastnom mene, čo znamená uzatvárať a podpisovať zmluvy, vlastniť majetok, prijímať dary od sponzorov, dotácie, zamestnávať ľudí na pracovný pomer a vykonávať ďalšie činnosti ustanovené zákonom alebo stanovami.

Občianske združenie zároveň nesie zodpovednosť za svoje konanie, čo znamená, že môže byť pokutované alebo byť žalované v súdnom spore.

V treťom sektore pôsobím od roku 1998 a musím konštatovať, že štát neustále zvyšuje tlak na občianske spolky, ktoré vznikli preto, aby realizovali – zväčša voľnočasovo – vlastné vízie a misie, nie na to, aby sa brodili v požiadavkách na rôzne výkazy, hlásenia atď.  Na túto hru pristúpili všetci  napr. aj banky, ktoré aj účet občianskeho združenia vedú ako podnikateľský a spoplatňujú ho a úročia ako biznis účet  

Najnovším nezmyslom uvaleným úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu na rôznych záhradkárov, rybárov, turistov, spolky žien, združenia priateľov škôl, je povinnosť týchto organizácií od júna komunikovať so štátom elektronicky t. j. používať elektronickú schránku na webe Slovensko.sk, so všetkými následnými právnymi  konzekvenciami.

Podpredsedníčka vlády SR Veronika Remišová, ktorá  sa dlhodobo oháňa agendou proobčianskeho konania,  týmto  preukázala hlbokú neznalosť podmienok za akých pracujú organizácie tretieho sektora.          

Občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie nemali možnosť rozkrádať  štátny rozpočet a eurofondové transfery a naše materiálno-technické zabezpečenie je v mnohých prípadoch za hranicou amortizácie. Osobne pracujem na desaťročnom počítači s obdobným vekom periférnych zariadení a mnohé moderné aplikácie mi dnes stroho oznamujú, že nie sú kompatibilné s  prevádzkovanou starinou.

Vlastniť najnovší smartfón či počítačovú zostavu nie je občianskou povinnosťou, ide skôr o prezentovanie sociálneho statusu cez materiálnu spotrebu,  a preto tlačiť slobodných združujúcich sa ľudí do nezmyselných povinností pokladám za štátnu šikanu.

A čo bude ďalej, pani Veronika?

Jedného dňa - pod zámienkou našej ochrany -  nás nepustíte cez hranice bez implantovaného čipu? Súčasný, umelo naťahovaný „núdzový stav“, už čo-to naznačuje.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Niektorí vojaci si na protest strhávajú výložky. Rúca sa Lukašenkov režim?

Najviac dobitých demonštrantov radšej neprepúšťajú.

Píše Martin Kugla

Nechcel majdan, tak dostane plošču

Zdá sa, že Lukašenko končí.


Už ste čítali?