Čím chce byť liptovskohrádocké arborétum?

Autor: Rudolf Pado | 2.6.2020 o 7:00 | (upravené 2.6.2020 o 8:54) Karma článku: 5,56 | Prečítané:  717x

Ide o chorého pacienta, ktorému síce poskytujú základné medikamenty, ale bez záujmu o zásadnú zmenu jeho zdravotného stavu aplikáciou modernej terapie a rehabilitácie. 

Priamo v priestoroch Hrádockého arboréta v Liptovskom Hrádku bolo v stredu 29. apríla 2020 podpísané Memorandum o spolupráci pri údržbe, prevádzkovaní a podpore objektu Hrádockého arboréta. 

Memorandum predstavuje právny základ, v ktorom sú definované základné záväzky zmluvných strán. Ich plnenie smeruje k vzájomnej spolupráci za účelom pozdvihnutia úrovne a stavu arboréta, zachovania, ochrany a rozvoja kultúrneho a prírodného dedičstva.

Za vlastníka arboréta, ktorým je Žilinský samosprávny kraj (ŽSK), memorandum podpísala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová, za správcu, ktorým je Stredná odborná škola lesnícka a drevárska Jozefa Dekreta Matejovie v Liptovskom Hrádku jej riaditeľ Viliam Prukner a za Mesto Liptovský Hrádok jeho primátor Branislav Tréger.

ŽSK  v roku 2020 podporí arborétum sumou 60 000 eur. Týmto dobré spravy končia.

Crataegus chlorosarca z východnej Sibíri (Foto: Ondrej Makara)

V arboréte sa nielenže nezastavil patologický proces jeho rozkladu – poškodzovanie taxónov, znečisťovanie odpadkami, neregulovaný pohyb ľudí, ale nebolo ani pochopené, že potrebuje zásadnú materiálno-technickú a biologickú rekonštrukciu zahŕňajúcu jeho modernú prestavbu (oplotenie, kamerový systém, chodníky, mobiliár, informačný  systém, WC) i inventarizáciu a revitalizáciu vysadených druhov stromov a krovín. Finančné zdroje sú dostupné v európskych fondoch i Nórskom grantovom mechanizme.     

V eufórii lízania smotany mestskými a župnými jazýčkami sa akosi  pozabudlo na to, že to bolo predovšetkým OZ TATRY  a OZ LIPA – Liptovskí aktivisti, ktorí v roku 2019 dostali opätovne tému tohto verejného  priestoru v Liptovskom Hrádku do pozornosti ministerstiev i samotného ŽSK (1, 2, 3).  

A nielen to. Verejné liptovskohrádocké fórum prezrádza, že väčšine diskutujúcich zásadne uniká rozdiel medzi verejným parkom a arborétom. A ten rozdiel je zásadný.

Park alebo sad je väčší - čiastočne alebo úplne - umelo vytvorený otvorený priestor, ktorý slúži najmä na prechádzky a krátkodobé zotavenie, ale niekedy má (aj) hygienickú, estetickú, kultúrnu, vzdelávaciu a pod. funkciu. Obyčajne je to plocha s trávou a chodníkmi, často aj s drevinami, niekedy s aj kvetmi, lúkami, jazierkami a/alebo architektonickými prvkami. Hlavné typy parkov sú väčšie záhrady  - najmä pri zámkoch - v krajinárskom štýle a ľudové - najmä mestské - parky. Hranica medzi parkom a záhradou nie je striktne určená.

Arborétum je druh botanickej záhrady, v ktorej sa pestujú stromy a iné dreviny,  zbierka drevín. Slúži k študijným účelom a intervenčnej záchrane vzácnych taxónov. Má prevádzkový poriadok a odbornú správu. Vo väčšine prípadov je voľne prístupné len počas otváracích hodín.

Ktorá forma je rozšírenejšia je zrejmé.

V Liptovskom Hrádku je potrebné prijať verejné rozhodnutie čím vlastne chce byť ich síce mestské – ale druhovou skladbou jedinečné – arborétum, lebo mačka nebude nikdy psom.

     

Súvisiace články:

Fotoreportáž: Umierajúce liptovskohrádocké arborétum

Ako ďalej liptovskohrádocké arborétum?

Liptovskohrádocké arborétum umiera

 

 

 

 

  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rozhovor

Andrej Kiska: Matovič ma pri Kollárovi sklamal (rozhovor)

Kiska chce za šéfku Za ľudí Remišovú.


Už ste čítali?