Petícia za Živú krajinu

Autor: Rudolf Pado | 8.7.2020 o 18:00 | Karma článku: 4,98 | Prečítané:  437x

Aby ochrana prírody, biodiverzity, klímy a krajiny, bola kľúčovou prioritou pri príprave Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) 2021-2027. 

My, podpísaní občania, žiadame Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky, aby ochrana prírody, biodiverzity, klímy a krajiny, bola kľúčovou prioritou pri príprave Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) 2021-2027. Kombinácia zlého nastavenia poľnohospodárskej politiky EÚ a jej realizácie na národnej úrovni viedla k tvorbe monokultúr (vo veľkej miere) energetických plodín (napríklad kukurice a repky) a úbytku prírodných krajinných prvkov, čo spôsobilo výrazné zhoršenie stavu krajiny a biotopov a úbytok vzácnych a aj bežných druhov živočíchov. Nový strategický plán pre SPP je príležitosť vrátiť život do krajiny a podporiť farmárov hospodáriacich ohľaduplne ku prírode.

Žiadame preto ministerstvo, aby pri príprave novej SPP a jej následnej aplikácii zohľadnilo požiadavky, ktoré spoločne navrhli SOS/BirdLife Slovensko, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, Ochrana dravcov na Slovensku a iniciatíva My sme les:

  1. Vytvoriť priestor pre  biodiverzitu  aspoň na 10 % výmery každej farmy vo všetkých typoch krajiny. Stromy, kríky, medze, terasy, plochy úhoru či kvetnaté pásy bez použitia agrochemikálií budú slúžiť ako útočisko pre hmyz, vtáky a malú zver.
  2. Motivovať farmárov k častejšiemu striedaniu plodín s povinným zastúpením viacročných krmovín a tráv na ornej pôde na úrovni aspoň 10 % a tým znížiť podiel pestovania energetických plodín a ich dopad na prírodu, biodiverzitu a pôdu.
  3. Motivovať farmárov k zmenšovaniu výmery pôdnych blokov (s rozlohou maximálne 20 ha) a ich rozčleňovanie zatrávnenými poľnými cestami, alejami, biopásmi a tým vytvoriť krajinu odolnejšiu voči klimatickým zmenám a priateľskejšiu k prírode a biodiverzite.
  4. Podporiť farmárov hospodáriacich ohľaduplne ku chráneným častiam prírody tak, aby takýto spôsob hospodárenia pre nich predstavoval predvídateľný a dostatočný zdroj príjmu, ktorý dokáže konkurovať príjmu získaného z pestovania energetických plodín.
  5. Zabezpečiť podstatne vyššiu podporu pre extenzívnu pastvu v chránených územiach, ako kľúčového nástroja pre udržanie biodiverzity trávnych porastov.
  6. Zabezpečiť, aby pôda v chránených územiach vo vlastníctve Slovenskej republiky bola prenajímaná farmárom len za podmienky, že budú hospodáriť s ohľadom na ciele ochrany dotknutých chránených území.
  7. Obmedziť používanie nebezpečných pesticídov a podporovať farmárov pri prechode na agro-ekologické postupy, vrátane ekologického poľnohospodárstva.
  8. Podporiť lesníkov hospodáriacich v chránených územiach mimo piateho stupňa ochrany prírode blízkym spôsobom.

Petíciu môžete podporiť tu.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Niektorí vojaci si na protest strhávajú výložky. Rúca sa Lukašenkov režim?

Najviac dobitých demonštrantov radšej neprepúšťajú.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Aspoň sme to skúsili

Cichanovskej boj nie je márny.


Už ste čítali?