Stratili sa ryby

Autor: Rudolf Pado | 30.7.2020 o 18:00 | Karma článku: 5,47 | Prečítané:  815x

Úbytok sladkovodných druhov rýb je alarmujúci!  Potvrdzuje to pred pár dňami zverejnená správa o stave populácii migrujúcich rýb, ktorú pripravilo päť organizácií, vrátane WWF. 

Celosvetovo populácie sladkovodných migrujúcich rýb poklesli priemerne o 76 % medzi rokmi 1970 a 2016. V Európe je toto číslo ešte vyššie - až 93%!

Dôvodom tohto poklesu je najmä strata ich prirodzených biotopov spôsobená úpravami riek a výstavbou bariér, ktoré migrujúce ryby nedokážu prekonať. Ďalšími príčinami je  nadmerný rybolov a znečistenie prostredia.

Ani Slovensko smutný trend neobchádza. Aj u nás sme svedkami poklesu populácií rýb a niektoré druhy už z našich riek zmizli. Podľa červeného zoznamu u nás vyhynulo 6 druhov rýb a ďalších 7 druhov rýb a 4 druhy mihúľ patria ku kriticky ohrozeným. Medzi vyhynuté patrí vyza veľká, niektoré druhy jeseterov, pstruh morský či losos atlantický. Vyza k nám migrovala z Čierneho mora až do Bratislavy, lososy zvykli migrovať do Dunajca či do rieky Poprad. Kriticky ohrozené sú predovšetkým mihule, ako mihuľa potočná.

Celá správa tu.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Niektorí vojaci si na protest strhávajú výložky. Rúca sa Lukašenkov režim?

Najviac dobitých demonštrantov radšej neprepúšťajú.

Píše Martin Kugla

Nechcel majdan, tak dostane plošču

Zdá sa, že Lukašenko končí.


Už ste čítali?