Zamorená cyklotrasa v Slovenskom Grobe?

Autor: Rudolf Pado | 4.8.2020 o 12:46 | Karma článku: 5,76 | Prečítané:  1075x

Aktivisti v obci pichli do osieho hniezda a odpoveďou samosprávy je zjavná nervozita, programové mlčanie a údajne vyhrážanie sa uzatvorením cyklotrasy.

Aký postrek bol použitý pri údržbe cyklotrasy v Slovenskom Grobe?  (Foto: Andrea Janíčková (https://www.facebook.com/groups/ochranari/)

Slovenskom ochranárskom sneme zarezonovali fotografické zábery  a informácia o tom, že neschopnosť udržiavať  okolie cyklotrasy tradičnými metódami bola nahradená aplikáciou neznámej chemickej látky, pravdepodobne  Roundapom.

Podľa miestneho zdroja: „ Nikto z obce nebol schopný povedať, aký postrek bol použitý. Zo strany starostu bol registrovaný  absolútny nezáujem poskytnúť akékoľvek informácie o druhu postreku, o plánoch obce s ďalšou údržbou cyklotrasy a iných plôch v obci.“

Pokiaľ by išlo o Roundup tak tu je potrebnú uviesť, že jeho nežiaduce účinky už zosumarizovala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá považuje glyfosát za potenciálny karcinogén.  V USA už boli vysúdené desiatky miliónov dolárov za poškodenie zdravia zapríčinené nesprávnym používaním „neškodného“ herbicídu, za zavádzanie a nesprávnu klasifikáciu prípravku. Vo väčšine prípadov išlo o rakovinu lymfatického systému. Prvý žaloval vtedy ešte Monsanto, dnes v portfóliu nemeckého a farmaceutického koncernu Bayern, bývalý školník Dew Johnson, ktorému súd odklepol odškodné 39 miliónov dolárov (vyše 34 miliónov eur). Firma tiež dostala pokutu 250 miliónov dolárov (vyše 220 miliónov eur).V únii je nateraz glyfosát povolený. Rozhodol o tom ešte koncom roka 2017 Brusel, keď predĺžil licenciu na glyfosát v rámci únie až do roku 2022.

Zamorovať verejné priestranstva chemickými látkami, ich nadužívanie z pohodlnosti, zatajovanie aplikácie pred občianskou verejnosťou  sa stalo slovenským štandardom, ktorý vážne ohrozuje životné prostredie a zdravie obyvateľov. A účinky týchto látok – predovšetkým dlhodobé a kumulatívne – sa na verejnosti programovo bagatelizujú.

Prípad v Slovenskom Grobe už preverujú kontrolné orgány.         

Súvisiace témy:

Nechemické odstraňování plevele na veřejných prostranstvích

Efektivní a šetrné k životnímu prostředí: odstranění plevelu horkou vodou  

Pesticídy – materiály

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Holandsko zadržalo štyri milióny eur Bödörovi st. pre podozrenie z prania peňazí

Zistenia holandských orgánov potvrdzujú spoločné podnikanie Penty a Bödöra.

Dobré ráno

Dobré ráno: Snáď sa Slovensko poučí, čo sa deje v Česku

Jaroslav Flegr hovorí, ako sa nám pandémia vymyká spod kontroly.

Jankovská zatiaľ hladovku zvláda, budú rozhodovať o jej prepustení na slobodu

Súd bude opätovne posudzovať aj Cvikovú a Molnára.


Už ste čítali?