Emisie ovzdušie znečisťujúcich látok v EÚ výrazne klesli

Autor: Rudolf Pado | 15.8.2020 o 10:47 | Karma článku: 3,87 | Prečítané:  375x

Slovensko znížilo emisie oxidov dusíka o 53%, emisie nemetánových prchavých organických látok (NMVOC) o 72%, oxidov síry o 86%, amoniaku o 53%, jemných prachových častíc PM2,5 o 64% a PM10 o 61%. 

Najväčšie zníženie emisií v celej EÚ zaznamenali oxidy síry. V roku 2018 boli emisie SOX o 92% nižšie ako v roku 1990. Klesli aj emisie ostatných hlavných znečisťujúcich látok ovzdušia, vrátane tých, ktoré sú primárne zodpovedné za tvorbu prízemného ozónu: CO (-69%), NOX (-60%) a NMVOC (-62%).

Viac sa dozviete v reporte European Environment Agency (160 strán, anglická verzia).

SR mala minulý rok druhé najväčšie emisie z nových áut v EÚ

Inštitút environmentálnej politiky (IEP) priniesol informáciu o tom, že posledné tri roky rastú na Slovensku priemerné emisie novo nakúpených áut. Túto skutočnosť údajne spôsobuje predovšetkým  vysoký nákup SÚV a nízky podiel zaregistrovaných áut na alternatívny pohon, ktorý dosahuje len 1,15 %, čím sa radíme na predposledné miesto v Európe.

Pohľad do analytických dát ukazuje, že rozdiel oproti európskemu priemeru je spôsobený hlavne kúpou nadpriemerne veľkých ťažkých áut na fosílne palivá a nízkym zastúpením elektromobilov a ostatných áut na alternatívny pohon. Benzínové autá boli o 4 % a naftové až o 8 % ťažšie ako európsky priemer. Medziročne sa zvýšil aj počet kúpených SUV o viac ako 4,5 % spomedzi 20 najpredávanejších modelov áut.

K vyšším emisiám oproti EÚ prispelo aj nižšie zastúpenie naftových áut (25 % vs. 32% v EÚ). Autá s naftovým pohonom majú typicky nižšiu spotrebu a aj menej emisií ako porovnateľné auto na benzín, no z pohľadu kvality ovzdušia benzínové autá produkujú menej škodlivých oxidov dusíka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Holandsko zadržalo štyri milióny eur Bödörovi st. pre podozrenie z prania peňazí

Zistenia holandských orgánov potvrdzujú spoločné podnikanie Penty a Bödöra.

Dobré ráno

Dobré ráno: Snáď sa Slovensko poučí, čo sa deje v Česku

Jaroslav Flegr hovorí, ako sa nám pandémia vymyká spod kontroly.

Jankovská zatiaľ hladovku zvláda, budú rozhodovať o jej prepustení na slobodu

Súd bude opätovne posudzovať aj Cvikovú a Molnára.


Už ste čítali?