Raper Kali: Nenechajme to plávať

Autor: Rudolf Pado | 15.9.2020 o 8:09 | Karma článku: 5,84 | Prečítané:  1523x

Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., spravujúci  55 000 km vodných tokov a viac ako 300 vodných nádrží, predstavil projekt, ktorý by mal pomôcť našim riekam a vodným dielam. 

Spoločnosť LIDL Slovenská republika a Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) vstúpili spoločne do projektu Nenechajme to plávať, upozorňujúci na nadbytočné používanie mikroténových vreciek, ktoré tiež znečisťuje naše rieky. Jeho pilotnou fázou bol víkendový zber odpadkov z brehov Hornádu pri Margecanoch v blízkosti VN Ružín.

Spoločnosť LIDL sa rozhodla na báze spoplatnenia nadbytočnej spotreby - dobrovoľného zakúpenia sáčkov za jeden cent pomôcť v boji za čistejšie životné prostredie. Lidl túto sumu zdvojnásobí a prispeje SVP na čistenie slovenských riek a vodných nádrží, a to formou refundácie časti vynaložených nákladov. Finančná podpora pre SVP, ktorý sa v spolupráci s dobrovoľníkmi, školami či obcami tak ako doteraz podieľa na zbere odpadu z brehov vodných tokov a z hladín nádrží bude prebiehať od jari 2021.

Ambasádorom projektu  Nenechajme to plávať sa stal raper Kali, ktorý vytvoril k projektu chytľavú rovnomennú pesničku, ktorá komunikuje potrebu ochrany životného prostredia, riek a vodných nádrží nevynímajúc, a to od úrovne každého jednotlivca. Videoklip sa nahrával na sútoku Čiernej vody a Malého Dunaja, v chránenom území, ktoré tiež čelí problémom s odpadom.

Za komunálne odpady  a drobné odpady síce zodpovedajú obce a zákon o odpadoch zrozumiteľne upravuje postup pri odstraňovaní nelegálnych skládok odpadov v § 15 a násl., ale realita je v mnohých k. ú. vzdialená od legislatívnej teórie. Obce existenciu čiernych skládok ignorujú,  neodstraňujú ich uplatňujúc preventívny  princíp malá kopa pýta viac, nerealizujú osvetové a represívne opatrenia v lokálnej komunite. Vysoké vodné stavby následne tento odpad splavujú do riek a vodných nádrží.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Holandsko zadržalo štyri milióny eur Bödörovi st. pre podozrenie z prania peňazí

Zistenia holandských orgánov potvrdzujú spoločné podnikanie Penty a Bödöra.

Dobré ráno

Dobré ráno: Snáď sa Slovensko poučí, čo sa deje v Česku

Jaroslav Flegr hovorí, ako sa nám pandémia vymyká spod kontroly.

Jankovská zatiaľ hladovku zvláda, budú rozhodovať o jej prepustení na slobodu

Súd bude opätovne posudzovať aj Cvikovú a Molnára.


Už ste čítali?