reklama

Päťdesiat vlkov opäť na odstrel

Dňa 23. októbra 2020 schválilo ministerstvo pôdohospodárstva lov vlka v poľovnej sezóne 2020/2021 v počte 50 jedincov. Lesoochranárske zoskupenie VLK podalo okamžite sťažnosť Európskej komisii, kde žiada obnovenie konania

Písmo: A- | A+
Diskusia  (86)

... voči Slovensku pre porušenie európskej a slovenskej legislatívy.

Obrázok blogu

Zdroj: Slovenský ochranársky snem

Lesoochranárske zoskupenie VLK presadzovalo v komisii zriadenej ministerstvom pôdohospodárstva v poľovníckej sezóne 2020/2021, nulovú kvótu pre lov vlka opierajúc sa aj o mandát od viac ako 50 000 občanov Slovenska, ktorí podpísali výzvu s touto požiadavkou.

Argumenty:

- Vlk má významnú funkciu pri znižovaní škôd na poľnohopodárskych a lesných kultúrach, spôsobovaných premnoženou raticovou zverou

- Strieľanie vlkov neznižuje straty na hospodárskych zvieratách, práve naopak. Dáta z posledných rokov dokazujú , že najväčšie škody spáchané vlkmi na chovoch oviec a iných zvierat, nasledovali po rokoch, keď bol počet ulovených vlkov najväčší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- Škody spôsobené jeleňmi a diviakmi na poľnohospodárskych a lesných kultúrach sú dvadsaťkrát väčšie ako škody, ktoré spôsobuje vlk na chovoch oviec a iných hospodárskych zvierat.

- Vlci africký mor (AMO) ošípaných nešíria. Vlci naopak napomáhajú zamedzovania šíreniu AMO, ako to dokazujú vedecké štúdie.

- Požiadavka Európskej komisie pri infridžmente voči Slovensku v prípade strieľania vlka bola jednoznačná. Vyberanie jedincov z populácie (oficiálny termín strieľania vlkov) je možné len pri realizácii RELEVANTNÉHO monitoringu z celého územia Slovenska. Takýto monitoring komisii predložený NEBOL a ani tohto roku určite nebude.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nulovú kvôtu pre lov vlka žiadali aj Štátne lesy SR s tým, že vysoké stavy raticovej zveri spôsobujú obrovské škody nielen na poľnohospodárskych plodinách, ale aj na lesných porastoch, ako aj Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR). 

Obrázok blogu

Stanovisko ŠOP SR k lovu vlka (Zdroj: Slovenský ochranársky snem)

Agrorezort napriek tomu ustúpil údajne tlaku chovateľov a povolil odstrel 50 ks vlka v poľovnej sezóne 2020/2021 (Na Slovensku možno loviť vlka od 1. novembra 2020 do 15. januára 2021, resp. do doby, pokiaľ nedôjde k naplneniu určenej kvóty lovu vlka a týka sa 19 okresov).

„Populácia vlka je stabilná a narastá, nie je ohrozená. Ohrozené sú ovce, ktorých sme mali pred desiatimi rokmi 420 000 a teraz ich máme o 100 000 menej. A naďalej ovčiarstvo upadá. Ovce sú dôležitý prvok našej krajiny, ktorý má tiež za úlohu zabezpečiť potravinovú bezpečnosť Slovenska. O mne je známe, že som zástancom nulovej kvóty vlka, ale tu predsa nejde o pocity ministra, ale o fakty a dáta. A tých sa musí minister držať,“ povedal - okrem iného - minister Ján Mičovský.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mám za to, že príčiny zníženia početnosti chovu oviec na Slovensku sú iné a nesúvisia s populáciou vlka, ale to ministrovi podliehajúcemu lobistom nevysvetlíte. 

Obrázok blogu

„Odborné dáta,“ ktoré rozhodli o odstrele vlkov (Zdroj: Slovenský ochranársky snem)

Stanovisko Ministerstva životného prostredia SR k schválenému odstrelu vlkov: „Ministerstvo životného prostredia SR sa nestotožňuje s rozhodnutím agrorezortu, ktorý určil pre poľovnícku sezónu 2020/2021 kvótu lovu vlka a stanovil podmienky jeho lovu. Minister životného prostredia Ján Budaj považuje za chybu úmyselne oslabovať populáciu vlka dravého na Slovensku „Populácia tejto dravej šelmy pomáha znižovať riziko šírenia klasického moru ošípaných, ako aj afrického moru ošípaných. Vlk je veľmi dôležitý pri znižovaní stavu diviakov, ktoré spôsobujú škody farmárom a zároveň sú predátorom tetrova hôlniaka či hlucháňa hôrneho,“ podčiarkol minister Budaj s tým, že ministerstvo bude presadzovať, aby vlk dravý nebol poľovným zvieraťom, ale aby sa mu zo zákona zabezpečila taká ochrana, aká prináleží všetkým chráneným živočíchom. Ministerstvo nepovažuje za dôležitý argument, že vlk dravý spôsobuje významné škody na hospodárskych zvieratách alebo lesnej zveri. Vysoká či diviačia zver spôsobila v roku 2019 poľnohospodárske škody vo výške 17 mil. eur, a to aj napriek opatreniam poľovníkov. Vlk svojím lovom lesnej zveri či hospodárskych zvierat zapríčiňuje ujmu štátu a vlastníkom na hospodárskych zvieratách (na hospodárskych zvieratách v posledných rokoch klesajú na hodnotu 30 – 40 tisíc EUR/ročne), no pomáha predchádzať väčším stratám vzniknutých práve pri ničení poľnohospodárskych plodín či prevenciou rozšírenia diviakov. Za posledných 20 rokov bolo v rámci legálnych povolení zastrelených takmer 1800 vlkov, čo podľa odborníkov negatívne vplýva na zloženie a správanie celej populácie.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Zdroj: Slovenský ochranársky snem

A čo ďalej?

Lesoochranárske zoskupenie VLK podalo okamžite sťažnosť Európskej komisii, kde žiada obnovenie konania voči Slovensku pre porušenie európskej a slovenskej legislatívy.

Vzory listov pre Európsku komisiu i ministra pôdohospodárstva nájdete tu.

Obrázok blogu

Výzva My sme les (video)

DOPLNENÉ DŇA 28.10.2020

Minister Budaj zvyšuje ochranu vlka: Jeho usmrtenie bude trestným činom

Ďalšie kroky MŽP SR

- vlk dravý (Canis lupus) bude vyňatý zo zoznamu tzv. vybraných živočíchov a bude zaradený do zoznamu chránených živočíchov; vykoná sa tak v novej vyhláške, ktorou sa vykonáva zákon o ochrane prírody a krajiny, ktorej legislatívny proces bol v pondelok začatý; vyhláška bude publikovaná v zbierke zákonov približne do mesiaca;

- vlkovi dravému sa tak poskytuje najvyššia možná právna ochrana ako chránenému živočíchovi; prestane byť predmetom každoročnej kvóty pre poľovníkov na jeho lov;

- lov vlka dravého bude zakázaný celoročne a pre celú populáciu a územie SR; k odlovu bude môcť dôjsť iba po udelení výnimky zo strany MŽP SR vo vzťahu ku konkrétnym jedincom; kvóta na odlov vlka dravého sa tak v roku 2020 určila naposledy;

- zvyšuje sa spoločenská hodnota vlka dravého na 3.000 €, jeho usmrtenie tak bude trestným činom proti životného prostrediu;

- otvárame program starostlivosti o vlka dravého, činnosť komisie na určenie kvóty sa ukončí;

- zjednodušujeme postup uplatnenia náhrady škôd spôsobených vlkom; náhrada za škody spôsobené vlkom dravým bude poskytovaná už celoročne; chovatelia dobytka nebudú musieť preukazovať množstvo dokumentov (napr. vyjadrenie veterinára); v najbližšej zmene zákona sa proces zjednoduší s maximálnym komfortom pre chovateľov (obhliadka a administrácia škody zo strany ŠOP SR)

Obrázok blogu

Zdroj: Slovenský ochranársky snem

DOPLNENÉ DŇA 10.12.2020

Obrázok blogu

Odpoveď na list LZ VLK 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 533x

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu