V Jasnej ďalšie bagre a buldozéry?

Autor: Rudolf Pado | 13.11.2020 o 6:03 | Karma článku: 10,62 | Prečítané:  11701x

V Demänovskej doline v NAPANTe je výstavbou ohrozených ďalších 70 hektárov územia.  Napriek národnému parku  či toľko medializovaným klimatickým zmenám.   

V národnom parku rýchlo pribúdajú desiatky nových stavieb, tisíce áut dennodenne prechádzajú národnou prírodnou rezerváciou s 5. stupňom ochrany, rozsiahle lesné plochy sa menia na krajinu holorubov, stavenísk, ciest a zjazdoviek. Všetko „v súlade so zákonom“ (EIA).

Je preto potešiteľným, že nás starších a unavených strieda v Demänovskej doline iniciatíva Pre dolinu, ktorá sa charakterizuje ako:  Sme spoločenstvo ľudí najmä z Liptova, ktorým záleží na osude Demänovskej doliny. Chceli by sme zvrátiť súčasný nepriaznivý vývoj ľudských aktivít v doline smerom k udržateľnému turizmu a zachovaniu jej výnimočného prírodného bohatstva.“

Iniciatíva  navrhuje vyhlásenie stavebnej uzávery obce Demänovská Dolina na potrebný čas do doby schválenia a účinnosti nového územného plánu tejto obce. Vzhľadom na pokročilosť degradácie pôvodných hodnôt územia presadzujeme v novom Územnom pláne obce zmenšenie plôch zón určených pre všetky druhy výstavby na hranicu aktuálne už existujúcich stavieb a úplné odstránenie dosiaľ nezastavaných zón.

Mapa zón časti Územného plánu obce Demänovská Dolina. V súčasnosti je tu vyčlenených ešte 70 hektárov určených pre rôznorodú výstavbu (Zdroj: https://predolinu.sk/vystavba/)

V oblasti dopravy chce presadzovať  zavedenie povinnej, nízkoemisnej verejnej osobnej dopravy na trase Liptovský Mikuláš (Demänová) – Jasná počas celého roka s výnimkou pre obyvateľov obce a vlastníkov nehnuteľností, zásobovanie, záchranné zložky a správu územia. Súčasne navrhujeme revitalizáciu odstavných plôch a parkovísk v rámci NPR Demänovská dolina a Jasnej a vybudovanie náučných zastávok – odpočívadiel pre cyklistov a peších turistov.

K téme sa pripravuje aj petícia, sledujte tu. 

Pohľad na Demänovskú dolinu a časť Liptovskej kotliny s polohou niektorých navrhnutých opatrení (Zdroj: https://predolinu.sk/wp-content/uploads/2020/10/navrhRieseniaDopravy.pdf)

Pre ľudí, ktorí  ešte stále nepochopili aký patologický vývoj prebieha roky v Demänovskej doline v NAPANTe, niekoľko profesionálnych obrázkov z galérie iniciatívy Pre dolinu:

Súvisiace články:

Demänovská dolina, vraj pohľad ochranárskeho komunistu

Zabudnite na Demänovskú dolinu

Jasná. Kto je kto?

Jasná chystá ďalšiu nádrž na zasnežovanie

Smrad nad Demänovskou dolinou

Jasná. Neprehľadná pavučina vzťahov a záujmov

Jasná. Koľko je dosť?

Kolóna do Jasnej merala viac ako päť kilometrov

Cesta do neba. Cesta na Chopok

PS/spolu objavili Demänovskú dolinu

Adresa: Stavenisko Jasná

Národné parky: Drevo končí, pozemky zarábajú

Trvalo udržateľný blábol

Obec Demänovská Dolina urobila zo sadenia stromov politiku

Demänovská dolina – územie nepriateľské dobrovoľníkom

atď.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?