Azbestový prach nad Liptovským Mikulášom?

Autor: Rudolf Pado | 16.12.2020 o 15:36 | (upravené 16.12.2020 o 15:51) Karma článku: 11,17 | Prečítané:  4788x

Recyklácia stavebného odpadu je ušľachtilým počinom ak sa pritom neohrozuje životné prostredie a ľudské zdravie.   

Žijeme v tragikomickej krajine.  Okresný úrad Liptovský Mikuláš, odbor starostlivosti o životné prostredie nielenže netušil o vyskladnení stoviek ton nebezpečného odpadu z celoplošného testovania na Covid-19 v objektoch kasárni  Mokraď pri Jamníku, ale pravdepodobne roky – priamo pod  nosom  – sa mu tu odohráva príbeh recyklácie stavebného odpadu systémom kto čo prinesie, to podrvíme.  Ani mestský úrad Liptovský Mikuláš, odbor životného prostredia a dopravy, nevyniká prílišnou aktivitou, ktorá by občanom mesta garantovala ústavne právo na priaznivé životné prostredie.  A tak občan – aktivista skúmaj, pátraj a odhaľuj vo vlastnej réžii.   

Zdroj: Zákon o odpadoch

Kým z azbestu zabudovaného do násypov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty D7 sa stal mediálny ošiaľ, regionálna investigatíva neexistuje. V prostredí vidieckeho občianskeho zápecníctva, pevných lokálnych rodinných, obchodných a politických väzieb založených na ty mne, ja tebe, je odhaľovanie protispoločenského konania nežiaduce  a starostlivo zametané pod koberec. 

Ako mi pred rokmi povedal bývalý policajt na hrebeni Západných Tatier: Akýkoľvek prípad, ktorý v regiónoch išli vyšetrovať, išiel do akejsi centrálnej kartotéky a tam rozhodli, či sa bude vyšetrovať, alebo nie. Zrejme, nejaká vyššia moc rozhodovala o tom, čo sa bude vyšetrovať.“  

Zdroj: Zákon o odpadoch

Stavebný recyklát sa stal hitom doby. V oceáne zhodnocovania sa plavia početné sro-čky. Seriózne i tie, pre ktoré je to otázka rýchleho zisku a následnej transformácie.  V štáte, v ktorom kontrolné orgány ani netušia čo sa im odohráva za chrbtom a v kanceláriách čakajú na podnety, neexistuje efektívne sito oddeľujúce zrno od pliev.    

Už roky sa po Liptovskom Mikuláši pošuškáva, že na terénne úpravy pri rôznych stavbách, podsypy pod budúce trávniky, bol používaný materiál na ktorého zloženie by nikto nestavil ani jediné euro.      

Aktuálna odpoveď zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia – IŽP Žilina konštatuje: zhodnocovanie bez vydaného súhlasu, preberanie aj iných odpadov než povolených, prítomnosť odpadu javiaceho znaky azbestu i skladovanie tohto  materiálu v igelitovom vreci.   

A každý občan mesta, dýchajúci jeho vône i prach, nech si vytvorí vlastný názor.        

Výsledky šetrenia SIŽP-IŽP Žilina (Poznámka: Na začiatku strany č. 2 ide o pisársku chybu, má byť Prima Slovakia, s. r. o.)

Aké je zloženie tohto recyklátu? Liptovský Mikuláš – nová výstavba v m. č. Stošice (jar 2020)

Súvisiace články

Otázky bez odpovede

P.S:

Podporte činnosť Občianskeho  združenia TATRY pravidelným mesačným darom (trvalý príkaz) a venovaním 2%-nej asignácie dane. Momentálne sa nás netýka žiadna pandemická štátna pomoc, a to aj napriek tomu, že sme dvadsať rokov platili zdravotné a sociálne odvody i preddavky na daň z príjmu.   

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Prevádzky sa napriek nejasnostiam chystajú na otvorenie od pondelka

Plavárne ešte zvažujú, či sa im oplatí otvoriť.

Dobré ráno

Dobré ráno: Je bezpečné, aby ma očkovali AstraZenecou?

Ako funguje vektorová vakcína a či mi spôsobí krvné zrazeniny.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

V koži vedúceho kolotoča

Matovič stále ovláda chaotický manažment pandémie. Diabol nám ešte ukáže zuby.


Už ste čítali?