Trička, ktoré sadia stromy

Autor: Rudolf Pado | 9.4.2021 o 7:00 | Karma článku: 6,06 | Prečítané:  394x

V uplynulých dňoch bola odštartovaná kampaň, ktorej cieľom je podpora návratu funkčnej zelene do sídel i otvorenej krajiny.  

Spoločnosť Pilsner Urguell  - v spolupráci s dizajnérmi Patrikom Antczakom a Simonou Machalovou -pripravila unikátny merch: tričká vyrobené udržateľným spôsobom z organickej bavlny v limitovanej edícii 530 kusov (100 t nevytvoreného odpadu = váha 530 jeleňov). Z výnosu ich predaja podporí Nadácia Ekopolis, počas jesene 2021, výsadbu stromov dobrovoľníkmi a miestnymi komunitami, a to prostredníctvom prijímateľov podpory: Občianskeho združenia Zelený plán, Obce Zborov a Občianskeho združenia TATRY.

Tričko je možné zakúpiť TU.

Ako sa vyjadrila Nadácia Ekopolis: „Hlavným cieľom partnerstiev pre výsadbu stromov je podpora návratu funkčnej zelene do sídel a otvorenej krajiny, tam kde je to potrebné, teda najmä v lokalitách, kde zelená infraštruktúra chýba alebo je narušená. Dôležitou súčasťou projektu je zapojenie ľudí do plánovania, výsadby aj starostlivosti o stromy. Strom je symbolom spolupatričnosti medzi ľuďmi a prírodou. Zároveň výsadba stromov je konkrétnym a užitočným opatrením, ako urobiť krajinu krajšou, pestrejšou a odolnejšou voči dôsledkom zmeny klímy. Každý strom dokáže z atmosféry pohlcovať uhlík a zároveň zadržiavať vodu.“

Vizuál trička (Zdroj: Nadácia Ekopolis)

Občianske združenie TATRY (OZ TATRY) v spolupráci s OZ LIPA – Liptovskí aktivisti využije podporu na pokračujúcu výsadbu drevín v rámci projektu Liptovské stromoradia, ktorého viacročným cieľom je vyhľadávanie zaujímavých miest v extravilánoch a intravilánoch Liptova vhodných pre realizáciu zelených opatrení, a to v spolupráci so samosprávami,  poľnohospodárskymi družstvami a ďalšími „krajinotvornými“ subjektami.         

Aktuálne sme v realizačnej fáze výsadieb v lokalitách situovaných v k. ú. obcí Smrečany, Jamník a Liptovský Mikuláš. V rámci podpory Pilsner Urguell sa na pretrase lokality v k. ú. Jakubovian, Liptovského Jána resp. Liptovského Ondreja.

V obci Jakubovany by išlo o revitalizáciu okolia prístupovej cesty i samotného cintorína v osade Hôra, ktorá sa v písomných záznamoch prvýkrát spomína v r. 1549, k Jakubovanom  bola pričlenená v r. 1924.      

Jakubovany – Hôry, genius loci miesta (Foto: Vladimír Vlček):

P.S:

Podporte činnosť OZ TATRY – v týchto náročných časoch  – pravidelným mesačným príspevkom prostredníctvom trvalého príkazu či venovaním 2%-nej asignácie dane.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?