Fotoreportáž: Liptovskí aktivisti odstraňujú nelegálne skládky

Autor: Rudolf Pado | 16.4.2021 o 17:55 | Karma článku: 6,43 | Prečítané:  1746x

V TrashOut 8 731 nahlásených čiernych skládok, zákonná zodpovednosť samospráv i štátu, ale Slovensko proaktívne čistia dobrovoľníci. 

Zákon o odpadoch (§ 15) – oznamovacia možnosť občanov a oznamovacia povinnosť vlastníkov, správcov a nájomcov nehnuteľnosti:

Zákon o odpadoch § 15 ods. 18:  Obec je oprávnená zabezpečiť v súlade s týmto zákonom zhodnotenie alebo zneškodnenie nezákonne umiestneného odpadu, ktorý je komunálnym odpadom alebo drobným stavebným odpadom, bezodkladne po jeho zistení, pričom v tomto prípade sa postup podľa odsekov 3 až 17 neuplatní; obec je povinná o tom informovať príslušný orgán štátnej správy odpadového hospodárstva najneskôr do troch pracovných dní.“

TrashOut – stav k 16.04.2021 – 8 731 nelegálnych skládok oznámených prostredníctvom aplikácie (nemá oporu v zákone) a 22% vyčistených lokalít (A ako je na tom Vaša obec?):

Občianske združenie TATRY (OZ TATRY) dlhodobo ponúka aktívnym občanom, ktorí sa túlajú terénom a sú schopní dodržať jednoduchý metodický postup,  spoluprácu pri ohlasovaní nelegálnych skládok odpadov pri zachovaní ich anonymity.

Občianske združenia a poriadkumilovní ľudia nie sú smetiari (!!!), ani zo zákona zodpovedné osoby, ako si to mnohí myslia, ale ...

... napriek tomu Občianske združenie LIPA – Liptovskí aktivisti v priebehu týždňa vyčistili dve lokality Liptova.  

K. ú. Liptovského Hrádku a Liptovskej Porúbky a spolupráca OZ LIPA – Liptovskí aktivisti a OZ Porúbčania (Foto: OZ LIPA)  

K. ú. obce Ľubela a spolupráca OZ LIPA – Liptovskí aktivisti so starostom obce (Foto: OZ LIPA):   

                       

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?