Neprebudené Slovensko

Autor: Rudolf Pado | 6.5.2021 o 12:31 | Karma článku: 7,98 | Prečítané:  453x

Kto a kedy dokáže poblázniť  ľudí pre nadčasové myšlienky praktického charakteru ako je napr. masová výsadba drevín v obciach i krajine či čistenie odpadkami zahádzaného Slovenska. 

Nie každý je samotárom na vlastnom piesočku, solitérom sledujúcim individuálnu cestu a záujmy, iniciátorom či dokonca lídrom. Mnohí občania sa ochotne angažujú, pokiaľ im niekto vytvorí  organizátorsky dáždnik a vygeneruje v nich pocit, že sa účasťou na dianí stávajú súčasťou niečoho väčšieho, nadčasového  a užitočného. U susedov to pochopili.         

Zakladateľ a koordinátor aktivity Nadace Partnerství v spolupráci s Ministerstvom životního prostředí ČR a generálnym partnerom Nadaci Tipsport sa rozhodli poblázniť  verejnosť, obce, samosprávne kraje i firmy pre myšlienku vysadenia 10 miliónov stromov v priebehu 5 rokov, a to v rámci iniciatívy Sázíme budoucnost – hlavou, srdcem, rukama. Aktuálny stav: 1 077 268 stromov / 34 541 zapojených ľudí.

Motivačná internetová stránka iniciatívy sa zapĺňa jednotlivými aktivitami, po rozklinutí ktorých sa zobrazí plánovaná alebo už realizovaná výsadba, počty potrebných dobrovoľníkov alebo výsledky akcie vrátane fotografií.  Webová stránka umožňuje aj finančne podporovať sadenie drevín.

Ďalšou „národnou“ iniciatívou v Českej republike je Ukliďme Česko. Od roku 2014 sa do čistenia Čiech, Moravy a Sliezska  zapojili stovky tisíc občanov – aj počas prebiehajúceho a stále pandemického roka 2021 je zatiaľ zaregistrovaných 1 760 upratovaní – iniciatíva má mohutnú mediálnu podporu i finančných partnerov.

Každá akcia – v grafickej ukážke je rok 2019 – sa dá rozkliknuť až na úroveň jednotlivej akcie, jej organizátora a počtu účastníkov.

Na Slovensku – žiaľ – influenceri t. j. ľudia so zásadným vplyvom na iných ľudí, ktorí majú tisíce followerov t.j. stúpencov, nasledovateľov, prívržencov, sledovačov, uviazli v petičných akciách a teoretickom pretláčaní tém napr. problematiky klimatických zmien v mediálnom priestore.

A ani Ministerstvo životného prostredia SR  - ako ústredný orgán štátnej správy - nenašlo odvahu, entuziazmus, ľudské kapacity a finančné zdroje, aby zjednotilo izolované iniciatívy a ich lídrov do efektívnej siete,  pobláznilo ľudí pre nadčasové myšlienky praktického charakteru ako je napr. masová výsadba drevín v obciach i krajine či čistenie odpadkami zahádzaného Slovenska.

 

 

 

 

 

          

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Daniari po Makóovi a Imreczem: zbytočné kontroly a test zo slovenčiny (analýza)

Nadácia Zastavme korupciu analyzovala, do akej miery súvisí korupcia s vysokými daňovými únikmi.

Borbély: Španielski stopéri by pokojne mohli ísť do mesta na corridu

Kde vidí príčiny debakla a aké kroky teraz očakáva zo strany kompetentných?

Vakcíny v strednej Európe spochybňuje len krajná pravica, Slovensko je raritou

Očkovanie na Slovensku spochybňujú aj neradikálne strany.


Už ste čítali?